Petković: Zakoni koje donosimo kao podršku svom narodu na KiM nemaju veze sa obavezama iz dijaloga

Umesto što se vodi politikom dvostrukih aršina, EU bi trebalo da odgovori da li je jednostrano ukidanje dinara i izazivanje humanitarne katastrofe od strane Prištine kršenje dijaloga, rekao je direktor Kancelarije za KiM

Zakoni koje Srbija donosi kao podršku srpskom narodu na AP Kosovu i Metohiji nemaju nikakve veze sa obavezama iz dijaloga, već su direktna posledica i reakcija na ugnjetavanje Srba na KiM od režima u Prištini i izostanka vidljivih akcija Euleksa – da spreči humanitarnu katastrofu, izjavio je direktor Kancelarije za KiM Petar Petković, komentarišući reakcije međunarodne zajednice na predlog Zakona o proglašenju KiM područjem posebne socijalne zaštite. 

Prema njegovim rečima, da postoji ikakva vladavina prava na KiM, da Srbi imaju ikakvu pravnu sigurnost, da misija Euleksa ispunjava povereni joj zadatak, da je iko odgovarao za upucavanja, hapšenja i prebijanja Srba, zakon koji donose nadležni organi iz Beograda ne bi bio potreban.

"Pitanje za predstavnike Evropske unije. Kako ste to prvo podržali i pozdravili mere koje je još u septembru javno i zvanično predstavio Beograd, a onda nakon Kurtijevog jučerašnjeg napada na zakone, naprasno menjate mišljenje i stav? Da li je to kredibilitet?", upitao je Petković.

Umesto što se vodi politikom dvostrukih aršina, kako navodi Petković, EU bi trebalo da odgovori da li je jednostrano ukidanje dinara i izazivanje humanitarne katastrofe od strane Prištine kršenje dijaloga, kao i kako to da nasilno zatvaranje 10 srpskih opština na KiM nije kršenje sporazuma, da li je najbolja evropska praksa to što Srbi zbog zatvaranja institucija ne mogu da registruju svoje novorođene bebe.

"EU bi trebalo da odgovori da li je u duhu vladavine prava i dijaloga činjenica da niko nikada nije odgovarao za upucavanje sedmoro Srba na KiM od kojih je dvoje dece, da li je u duhu dijaloga to što je Azem Kurtaj, pripadnik tzv. KBS koji je pucao u srpsku decu na Badnji dan slobodan čovek. Da li je kršenje sporazuma nasilno zatvaranje Banke "Poštanska štedionica" i Pošte Srbije na severu KiM", rekao je direktor Kancelarije za KiM.

Petković je upitao i evropske zvaničnike da li su evropske vrednosti to što najugroženiji Srbi, penzioneri, invalidi moraju da odlaze na administrativne prelaze po svoja primanja, jer im je Kurti ukinuo svaku drugu mogućnost.

"Da li je u skladu sa tekovinama dijaloga hapšenje i protivpravno zatvaranje 86 Srba koji čame u kazamatima, da li je kršenje dijaloga zabrana oficiru za vezu Beograda da poseti protivpravno uhapšene Srbe i uveri se u njihovo zdravstveno stanje. Da li je kršenje dijaloga zabrana patrijarhu Porfiriju da poseti Pećku patrijaršiju. Kako to da prisustvo monoetničke Kurtijeve policije, koja nema šta da traži na severu KiM, a sprovodi svakodnevni teror, nije kršenje sporazuma", navodi Petković.

Od dolaska Aljbina Kurtija, podseća Petković, na vlast zabeleženo je 555 etnički motivisanih incidenata, 127 eskalatornih poteza režima u Prištini.

"Od poziva 27 zemalja Evropske unije 3. juna 2023. da Priština hitno deeskalira situaciju na KiM, gotovo 20 odsto Srba se odselilo sa severa KiM zbog terora Kurtija i nemogućih uslova za život Srba koje stvara režim u Prištini. Zbog toga je, podsetiću, održana i sednica Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija", naveo je Petković.

Ističe da je Beograd na čelu sa predsednikom Aleksandrom Vučićem više puta javno poručio da nećemo sedeti skrštenih ruku dok Kurti proganja i maltretira Srbe i želi da ih ostavi bez svih primanja i zaštite, kao i da ne možemo i nećemo da dozvolimo dalji progron i obespravljivanje našeg naroda.