Velika Britanija je pozvala da se redefiniše uloga UNKIM-a, navodeći da je 16 godina od jednostranog proglašenja nezavisnosti "Kosova" situacija na terenu neprepoznatljiva.
Na sednici Saveta bezbednosti UN predstavnik Londona pozvao je obe strane da pokažu hrabrost u ispunjavanju prethodno postignutih sporazuma, pre svega u uspostavljanju zajednice srpskih opština i privođenju pravdi odgovornih za događaje iz Banjske prošle godine.
Ovom zahtevu pridružio se i ambasador Japana pri UN, Jamazaki Kazauki.
Slovenački ambasador pri UN Samuel Žbogar naveo je da je njegova zemlja zabrinuta navodima koje je iznela šefica Unmika, upozoravajući da Slovenija traži uspostavljanje Zajednice srpskih opština, ali i "prekid međunarodne izolacije Kosova".
Žbogar je zatražio i snažniju privrženost lidera Briselskom i Ohridskom sporazumu, osuđujući zapaljivu retoriku i neoprezne poteze.
"Ovakvi potezi ne doprinose integrativnim procesima. Pozivam Srbiju da pomogne istragu o događajima u Banjskoj. Ukoliko želimo bolju budućnost za sve, moramo se okrenuti promociji obrazovanja, nasleđa i tolerancije", rekao je Žbogar.
Zamenik američkog ambasadora pri UN Robert Vud ponovio je zahtev da se preispita uloga UNMIK-a, a rasprave u Savetu bezbednosti ograniče na zatvorene konsultacije, jednom godišnje.
"Posle četvrt veka, UNMIK je u velikoj meri nadživeo prvobitni mandat i SAD pozivaju Savet bezbednosti da preispita ovu misiji i počne proces njenog gašenja", rekao je Vud, upozorivši UNMIK-k da zauzme neutralniji stav u budućim izveštajima o stanju na KiM.
"Cilj SAD je međusobno priznanje", rekao je Vud, žestoko kritikujući srpske vlasti zbog činjenice da su vinovnici prošlogodišnjih događaja u Banjskoj na slobodi.
Zabrinuti smo zbog nekoordinisanih akcija koje preuzima kosovska vlada, a koje nisu u saglasnosti sa privrženošću kosovskih vlasti da učestvuje u dijalogu kojim posreduje EU", rekao je Vud, navodeći da takve akcije pogađaju ranjive i manjinske zajednice.