Mandić im dirnuo u živac: Komite traže da bude proglašen personom non grata na Cetinju
Odbor Demokratske partije socijalista (DPS) Prestonice Cetinje će na predstojećoj sednici lokalnog parlamenta koja se održava 7. novembra pokrenuti inicijativu da se predsednik Skupštine Crne Gore, Andrija Mandić, proglasi personom non grata u tom gradu.
To je na društvenoj mreži Iks objavio poslanik DPS-a Oskar Huter.
"Od sazdanja Cetinja do danas mnoge su vojske i okupatori atakovali na crnogorsku prestonicu, od Numan paše Ćuprilića i Omer paše Latasa, do generala Kajpera i Birolija, kao i ideoloških prethodnika Andrije Mandića, Stojana Popovića i majora Kecmanovića, ali niko u toj burnoj polumilenijumskoj istoriji nije Cetinjane i Crnogorce tako ponizio kao trenutni predsednik državnog parlamenta", navodi se u objavi Hutera.
Odbor Dps Prijestonice Cetinje će na predstojećoj śednici lokalnog parlamenta 07.11.2024. pokrenuti inicijativu da se Andrija Mandić proglasi PERSONOM NON GRATA u Prijestonici Cetinje.Od sazdanja Cetinja do danas mnoge su vojske i okupatori atakovali na crnogorsku…
— Oskar Huter (@OskarHuter) October 30, 2024
Huter nije naveo na koji je to način Mandić "jurišao" na Cetinje kako piše.
Podsetimo, Hrvatska je proglasila Mandića, kao i potpredsednika vlade Aleksu Bečića i lidera demokratske narodne partije Milana Kneževića perosnama non grata zbog Rezolucije o Jasenovcu.
Poslednja sednica Skupštine Crne Gore održana u svečanoj sali na Cetinju bila je 9. oktobra kada je saopštio da je u skladu sa propisima promenjen logo Skupštine Crne Gore.
Za novo vizuelno rešenje odabrana je zgrada nekadašnje Zetske banovine na Cetinju u kojoj su se nakon Drugog svetskog rata nalazile najvažnije institucije Crne Gore.
Oglasio se i predsednik Opštine Cetinje Nikola Đurašković koji je pozvao Mandića da "popije kafu na Cetinje ako mu basta".
"I on i njegovi politički partneri koji ga drže na ovom mjestu i ne smiju se živi čut' dok svakodnevno pokušava da bruka i ponižava Crnu Goru ponašajući se kao okupator. Uklanja crnogorsku zastavu iz parlamenta nastavljajući veleizdaju za koju će doći vreme da odgovara, a da nije te zastave danas bi sjedio neđe po kafanama, a ne u stolici predsednika parlamenta suverene Crne Gore, članice NATO", kaže Đurašković.
Uklanja crnogorsku zastavu iz parlamenta nastavljajući veleizdaju za koju će doći vrijeme da odgovara, a da nije te zastave danas bi sjedio neđe po kafanama, a ne u stolici predsjednika parlamenta suverene Crne Gore, članice NATO.
— Nikola Đurašković (@n_djuraskovic) October 29, 2024
Bura je izbila juče u Skupštini Crne Gore u Podgorici jer je Mandić na zid na spratu zgrade stavio delo Petra Lubarde na mestu gde se uramljena nalazila aktuelna državna zastava.
U holu sada visi slika ulje na platnu čuvenog umetnika rodom iz Ljubotinja kod Cetinja, a na kojoj su motivi Skadarskog jezera i Riječka nahija, pored Zete i Podgorice.
"To nije zastava koja je zakonom propisana, ona ima potpis Ranka Krivokapića i sada se nalazi u mom kabinetu", rekao je Mandić reagujući na burne prozivke opozicije.
Opozicija je ipak nastavila da insistira kako je taj potez Mandića uvreda.
Ispred Skupštine Crne Gore održan je protest ovim povodom.
Sa protesta je upućen zahtev da se crnogorska zastava vrati gde je do sada bila.
Potpredsednica Liberalne partije Jelena Marković na protestu je kazala da opozicija nije smela da dozvoli da Andrija Mandić zasedne u fotelju predsednika Skupštine.
"Opozicija ne radi svoj posao kako treba. Znači, oni se bore na neki način, ali ne pružaju dovoljno jak otpor svemu što se događa. Znači, zaštita Ustava, jezika, crkve, crnogorskog naroda, crnogorskog identiteta. Bez toga nema Crne Gore", poručila je Marković.