Spajić: Nikome neću dozvoliti da ugrozi evropski put Crne Gore

Crna Gora je, prema rečima njenog premijera, dobila najbolji izveštaj EK "ikada" i ima šansu da do 2028. godine uđe u EU

Predsednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić poručio je danas da nikome neće dozvoliti da ugrozi evropski put te zemlje koji, kako je naveo, podržava 80 odsto njenih građana.

Spajić je, na konferenciji za novinare nakon predstavljanja Izveštaja Evropske komisije (EK), rekao da je danas istorijski dan za Crnu Goru i njenu evropsku budućnost.

"Nisu se merili samo rezultati vlade i većine, već i opozicije i nevladinog sektora. Izveštaj je slika nove i evropske Crne Gore, ali i potvrda da je pre godinu dana, kada je 44. vlada je izabrana, dobro smo postavili koordinate našeg pravca", rekao je Spajić.

On je rekao da su vladavina prava, evropske integracije i bolji standard građana ključni prioriteti Vlade, prenosi RTCG.

"Danas smo dobili najbolji izveštaj o napretku Crne Gore ikada. Imamo šansu da već 2028. godine učlanimo Crnu Goru. Nastaviću da dajem sve od sebe i neću dozvoliti da bilo ko ugrozi evropski put Crne Gore, jer to želi 80 odsto građana", istakao je Spajić.

Ambasador Evropske unije u Crnoj Gori Johan Satler je rekao da EK ostaje fokusirana na proširenje.

"Prošla godina je bila definitivno pozitivna za proširenje. Imamo i vaše susede koji su napredovali", rekao je Satler.

Kada je u pitanju borba korupcije, on je rekao da je viđen napredak u zakonodavnom i strateškom okviru, ali je potrebno da Crna Gora pojača odgovor krivičnog pravosuđa.

Satler je rekao da su postignuti i određeni rezultati u borbi protiv organizovanog kriminala, ali je i dalje postoji rizik od korupcije i infiltracije organizovanog kriminala u pravosudnim organima i organima za sprovođenje zakona.

On je rekao da Izveštaj naglašava važnost dobrosusedskih odnosa i regionalne saradnje, kao suštinskog dela evropskih integracija.

U izveštaju Evropske komisije o napretku Crne Gore ka EU ocenjeno je da je postignut dobar pomak u reformi pravosuđa, borbi protiv korupcije, slobodi izražavanja i medija, ali i da su crnogorske institucije krhke i ranjive na političke krize i potencijalne institucionalne blokade, kao i da je hitno potrebno unaprediti izborno zakonodavstvo.