Savet bezbednosti UN održao je polugodišnju debatu o BiH, a premijer Republike Srpske Radovan Višković uputio je generalnom sekretaru UN Antoniju Guterešu i članicama SB UN 32. izveštaj Republike Srpske.
Kako prenosi Srna, u izveštaju se "potvrđuje nepokolebljiva opredeljenost Srpske za principe utvrđene Dejtonskim sporazumom iz 1995. godine i ukazuje na neovlašćene postupke nemačkog državljanina Kristijana Šmita, koji samozvano polaže pravo na funkciju visokog predstavnika".
"Šmitovi postupci krše ljudska prava građana BiH i podrivaju vladavinu prava u BiH, destabilizujući napredak zemlje unutar dejtonskog okvira", navodi se u izveštaju.
U izveštaju se ističe posvećenost RS poštovanju Dejonskog sporazuma, "posebno poštovanju suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH i održavanju mira miroljubivim sredstvima", i naglašava važnost poštovanja ustavnog okvira BiH i prava njena tri konstitutivna naroda kao temeljnog principa Dejtonskog sporazuma.
Osuđuje se "strano uplitanje", posebno "ekonomska kampanja protiv Republike Srpske koju vode određeni elementi u SAD".
SB UN je tokom sednice produžio mandat misiji Eufora u BiH "Altea" za još godinu dana, za šta je glasalo svih 15 zemalja članica, navodi Srna.
"Operacija Euforove Misije 'Altea' pokazala je da igra važnu ulogu u garantovanju mirnog okruženja, pružanju sigurnosti stanovništvu i odvraćanju od potencijalnih destabilišućih koraka", izjavio je zamenik francuskog ambasadora u UN Žej Darmadikari.
On je dodao da Francuska pozdravlja lokalne izbora u BiH, koji su, kako je ocenio, održani na propisan način i bili konkurtentni.
Darmadikari je ponovio da Francuska podržava suverenitet i teritorijalni integritet BiH, uz napomenu da "ostaju zabrinuti", optužujući vlasti Republike Srpske za navodne postupke koji predstavljaju pretnju suverenosti i teritorijalnom integritetu BiH i istakao da je odluka o početku pregovora sa BiH o pristupanju EU jasan signal da je BiH mesto u Uniji i da ima mogućnost napretka na tom putu.
Slovenački ambasador pri UN Samule Žbogar istakao je da je Ljubljana privržena perspektivi BiH na putu ka učlanjenju u EU i pozvao političke lidere u BiH da povećaju napore u sprovođenju reformske agende, dodajući da će jačanje šireg dijaloga povećati poverenje javnosti u demokratske institucije.
Žbogar je naglasio da se Dejtonski sporazum mora poštovati i sprovoditi i pozvao sve strane da se uključe u dijalog o pomirenju.
Stalni predstavnik Rusije pri UN Vasilij Nebenzja rekao je da izveštaj vlade Republike Srpske realno odražava stanje na terenu.
"Kancelarija visokog predstavnika je davno iscrpila svoju funkciju i sada je relikt kolonijalne politike i treba ga što pre zatvoriti, kritike protiv OHR-a rastu čak i u onim delovima zemlje gde je OHR radio u njihovim interesima. Budućnost BiH treba biti u rukama naroda BiH", rekao je Nebenzja.
On je ocenio da je cilj Zapada centralizacija BiH, a kao odgovor za sve probleme navode se evroatlantske integracije.
"Smešno je to čuti od NATO-a nakon onoga što su radili na Balkanu kada su bacali bombe sa osiromašenim uranijom na civile", istakao je ruski predstavnik.
Nebenzja je istakao da podržava produžetak mandata Euforove Misije "Altea" i naglasio da Moskva polazi od stanovišta da se Misija ne meša u unutrašnje procese u BiH.
Zamenik ambasadora Kine u SB UN Geng Šunag je rekao da međunarodna zajednica treba da se uzdrži od zauzimanja strana u BiH i nametanja rešenja i uvođenja jednostranih sankcija, čime se meša u unutrašnja pitanja u BiH.
Naveo je da se Kina nada da će se u BiH održati mir i stabilnost i da će se ubrzati integracija u EU.
Kad je reč o nedavno održanim lokalnim izborima u BiH, Geng je istakao da su oni pokazali poštovanje i suzdržanost među svim narodima u BiH, kreirajući pozitivnu atmosferu za naredne opšte izbore.
On je pozvao sve narode u BiH da se aktivno uključe u dijalog, grade međusobno poverenje i zajedno brane političku i društvenu stabilnost.
Geng je pozdravio, kako je rekao, konstuktivnu ulogu Srbije i Hrvatske u BiH i produžetak Euforove Misije "Altea" i naveo da je Kina zabrinuta zbog kontroverzi oko OHR-a i korišćenja bonskih ovlašćenja poslednjih godina, ocenivši da je Kristijan Šmit njihovim korišćenjem konstantno izazivao podele u BiH.
Mart: Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH
Vršilac dužnosti zamenika stalnog predstavnika Srbije pri Ujedinjenim nacijama, Saša Mart, poručio je da je neprihvatljiv zapaljiv jezik bošnjačkog člana Predsedništva BiH Denisa Bećirovića i ambasadora BiH pri UN Zlatka Lagumdžije, koji su sinoć na sednici Saveta bezbednosti UN bez ikakvih dokaza napali rukovodstvo Srbije.
"Srbija je orijentisana ka budućnosti, a druga strana koristi svaku priliku da napada rukovodstvo Srbije koristeći reči koje nisu dobre za budućnost regiona", istakao je Mart u replici na obraćanje Bećirovića i Lagumdžije.
On je istakao da takav zapaljivi jezik predstavlja nepoštovanje Saveta bezbednosti i ukazao da su lažni svi argumenti koji su sinoć izneseni protiv rukovodstva Srbije, prenosi Srna.
"Srbija poštuje teritorijalni integritet BiH, ali želimo da prava svih naroda koji žive u BiH budu ispoštovana. Predstavnici druge strane trebalo bi da zastupaju sva tri naroda, a ne samo jedan. To je opasno", poručio je Mart, nakon čijeg obraćanja je okončana sednica Saveta bezbednosti koja je bila posvećena situaciji u BiH.
Bećirović je na sednici Saveta bezbednosti UN, na kojoj se obratio bez usaglašene zajedničke platforme za spoljnopolitičke nastupe, rekao da je osnovni cilj rukovodstva Srbije postepeno odvajanje Republike Srpske i njeno pripajanje Srbiji, a Lagudžmija je izneo tvrdnju o postojanju koncepta "velike Srbije", navodi Srna.