Ambasada RF poručila britanskom ambasadoru: Opametite se i ne izvrćite događaje iz prošlosti

Ambasada Rusije u Beogradu komentarisala je tekst britanskog ambasadora u Srbiji Edvarda Fergusona povodom 80 godina oslobođenja Beograda, koji je napisao da je "među jedinicama Drugog i Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije po procenama bilo između 65 i 70 odsto etničkih Ukrajinaca"

Neverovatno je sa kakvim je "entuzijazmom" britanski ambasador u Srbiji Edvard Ferguson preuzeo vrlo sumnjivu misiju: da se u svojstvu zastupnika aktuelnih beskrupuloznih ideja "kolektivnog Zapada" obrati srpskim čitaocima na temu 80. godišnjice oslobođenja Beograda od nacističkih osvajača i da pokuša, s jedne strane, da baci senku na podvige Crvene Armije i Narodnooslobodilačke vojske Jugoslavije, a s druge, da veštački "podigne" doprinos Londona u čišćenju srpske zemlje od nacista, piše u saopštenju ambasade Rusije u Beogradu.

Naime, Ferguson je u blogu Ministarstva spoljnih poslova Velike Britanije povodom 80 godina oslobođenja Beograda napisao da je "među jedinicama Drugog i Trećeg ukrajinskog fronta Crvene armije po procenama bilo između 65 i 70 odsto etničkih Ukrajinaca".

Uzgred, na dva mesta u ovom tekstu britanski ambasador pominje stradanje srpskog civilnog stanovništva na teritoriji Jugoslavije i sistematsko ubijanje i oba puta, nabrajajući stratišta, zaboravlja da pomene ono najveće - Jasenovac.

"Patetično izgleda pokušaj da se jednom od naroda bivšeg SSSR-a – Ukrajincima, koje zapadnjaci sada cinično koriste kao samodestruktivni instrument 'nanošenja strateškog poraza Rusiji', pripiše glavna uloga u sprovođenju Beogradske strateške ofanzivne operacije", ocenila je ruska ambasada.

Kako se dodaje, ovde nisu bitne infantilne spekulacije oko toga da je borbene zadatke u Srbiji vršio Treći Ukrajinski front (koji se do 1943. godine, da budemo korektni, zvao Jugozapadni i Južni), već nedeljivost Crvene Armije po osnovu nacionalnoj pripadnosti i jedinstveno opredeljenje predstavnika svih etničkih grupa, koji su se rame uz rame borili u njenim redovima da jednom i zauvek slome fašizam i njegovu ideologiju mržnje.

U saopštenju se ističe da se ​​britanski ambasador odazvao pozivu Ministarstva spoljnih poslova Srbije na svečanu akademiju u Narodnom pozorištu, mogao bi da se uveri da se ruska strana ne ponaša kao zapadnjaci i da se pažljivo odnosi prema istorijskim činjenicama.

Ruska ambasada je podsetila da je potpredsednik Državne Dume Petar Tolstoj u svom govoru između ostalog istakao da "Rusija nikada nije delila Pobedu na svoju i tuđu, kao i da će uvek će visoko ceniti pomoć njenih saveznika u antihitlerovskoj koaliciji i učesnika pokreta otpora.

"Odajemo počast svima koji su se borili protiv nacizma na frontovima Drugog svetskog rata'", podsetili su ambasadi na Tolstojeve reči.

"Upravo tako ćemo se i dalje odnositi prema nasleđu tih slavnih dana. Preporučujemo Britancu i njemu sličnima da se opamete i da se više nikada ne upuste u zlonamerno izvrtanje događaja iz prošlosti, uzroka, rezultata i, što je najvažnije, lekcija iz Drugog svetskog rata. Samo u tom slučaju biće lakše graditi pravednu i svetlu budućnost za našu decu i unuke, kojoj, hteli bismo da verujemo, svi težimo", zaključili su u ruskoj ambasadi.