Zahtev za uvođenje srpskog jezika kao službenog u Crnoj Gori potpuno je legitiman, poručuje potpredsednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović, dodajući da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije.
Ustav je, navodi Pejović, jako eksplicitan u tom segmentu, pa su za uvođenje srpskog kao službenog jezika, potrebne dve trećine u parlamentu i tri petine od upisanih birača u biračkom spisku, što znači da 325.000 građana mora podržati inicijativu.
On ističe da se do toga može doći jedino širim društvenim konsenzusom, da svi društveno-politički akteri podrže tu inicijativu.
"Da bi se ovo pitanje rešilo moramo imati konstruktivan pristup i može se rešiti kao posledica šireg društvenog konsenzusa, kroz participaciju svih etničkih verskih zajednica i opozicionih partija, samo tako možemo doći do brojke koju je Ustav propisao", naglasio je Pejović.
Poručuje da je u pitanju legitimna inicijativa, ali da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije.
Komentarišući pitanje dvojnog državljanstva, Pejović je kazao da je to takođe legitimno pitanje koje je nasleđeno.
"Postoji veliki broj građana koji žive u Crnoj Gori a koji nemaju rešeno to pitanje, dok sa druge strane postoji bojazan da će se kroz to pitanje iskonstruisati izborni inženjering. Ja odgovorno tvrdim da Pokret Evropa sad neće učestvovati u nikakvom izbornom inženjeringu, niti će bilo koje rešenje kada je u pitanju dvojno državljanstvo biti na uštrb crnogorske nezavisnosti i državnosti", rekao je Pejović gostujući u emisiji "Link" TVCG, preneo je portal RTCG.