Srbija i Balkan

Ekolozi odlučni: Deponija "Duboko" blokirana i za dovoz smeća sa teritorije grada Užica

Građani koji blokiraju deponiju ponavljaju da je njihov glavni zahtev da se Duboko zatvori za odlaganje smeća i kažu da osim radova na rekultivaciji deponije nikave druge radove i aktivnosti neće dozvoliti
Ekolozi odlučni: Deponija "Duboko" blokirana i za dovoz smeća sa teritorije grada Užica© РТ Балкан

Aktivisti udruženja "Da (ne) dišemo Duboko" i građani Užica, blokirali su danas regionalnu deponiju smeća "Duboko" i za dovoz smeća sa teritorije grada Užice. Od početka avgusta ove godine blokiran je dovoz smeća na deponiju u Dubokom iz osam gradova Zlatiborskog i Moravičkog okruga.

Od tada na deponiju kod Užica nije stigao ni jedan kamion sa smećem iz gradova oko Užica odakle se godinama već dovozi otpad na deponiju "Duboko". Tokom popodneva dvojica učesnika blokade privedeni su u policiju na informativni razgovor.

Građani koji blokiraju deponiju ponavljaju da je njihov glavni zahtev da se "Duboko" zatvori za odlaganje smeća i kažu da osim radova na rekultivaciji deponije nikakve druge radove i aktivnosti neće dozvoliti. Dodaju i da je njihova odluka konačna, da će na blokadi ostati sve dok se na kapiju deponije ne stavi katanac.

"Deponiju blokiramo od 19. avgusta, a ovo danas znači da će i Užice konačno prestati da deponuje smeće na nebezbednu deponiju koja je godinama ugrožavala naše živote. Tronedeljni požar u maju bio je momenat kada je sve moralo da stane, koji je pokazao svu nemar i nestručnost svih nadležnih. Za opstanak ovog grada jedini spas je da se konačno zatvori deponija i od danas je to tako. Radimo ono što je neko davno trebalo da uradi i sa ovim se sva priča o daljem radu deponije 'Duboko' završava. Ostalo je samo da je nadležni organi zatvore i formalno", rekao je danas na blokadi predsednik Udruženja građana "Da (ne) dišemo Duboko" Jovan Topalović.

Tokom popodneva na raskrsnici na Maloj Previji blizu deponije "Duboko" bilo je više desetina građana koji blokiraju dovoz smeća, više policijskih patrola kao i nekoliko kamiona sa smećem koji su zaustavljeni.

Tokom prepodneva na blokadi se pojavilo i kompletno gradsko gradsko rukovodstvo sa gradonačelnicom Jelenom Raković, a došlo je i do više verbalnih čarki između okupljenih građana i rukovodstva grada.

Inače, tokom maja ove godine, čitave tri nedelje građani centra Užica, Sevojna, okolnih naselja, Lunovog Sela, gušili su se u dimu  i neprijatnim mirisima koji su dolazili sa deponije "Duboko" na kojoj je gorelo smeće. Lokalne vlasti, zdravstveni organi tada su danima uveravali građane kako je požar lokalizovan, kako je kvalitet vazduha manje-više zadovoljavajući, da nema prekoračenja količine čađi, PM materija u vazduhu, ali je tada u centru grada bilo mnogo ljudi koji su nosili maske kao u vreme korone.

Tada je ispred zgrade SO održano više protestnih skupova  na kojima su građani tražili da se  problem hitno reši, krivičnu odgovornost nadležnih i hitno zatvaranje deponije. Na skupovima se čulo i da "deponija 'Duboko' već dve godine nema dozvolu za rad koju izdaje nadležno ministarstvo", pa se "otpad iz devet opština skladišti nelegalno".

Radoš Petrović iz Lunovog Sela na jedan od protestnih skupova  doneo je tada balon crne vode iz reke Lužnice koju zagađuje Turski potok koji teče niz dolinu ispod deponije, zagađuje Lužnicu, zatim Skrapež pa Zapadnu Moravu, reke iz kojih stotine poljoprivrednika koriste vodu za zalivanje zasada voća i povrća.

Iz nadležnih ustanova tada su stizale preporuke  građanima da u delu dana kada se oseća neprijatan miris na paljevinu duže ne borave na otvorenom i drže zatvorene prozore na stambenim objektima. Rečeno je i da se to pre svega odnosi na najosetljiviji deo populacije decu, trudnice, osobe koje boluju od hroničnih plućnih i kardiovaskularnih, kao i drugih akutnih i hroničnih bolesti u kojima je već kompromitovana plućna funkcija.

Građanima je preporučeno da drže zatvorene prozore na stambenim objektima u toku noći zbog eventualnog epizodnog pogoršanja vazduha.

Užičane je posebno brinula mogućnost pojave kancerogenih materija u vazduhu koje se, barem prema onome što govori stručna literatura, oslobađaju prilikom sagorevanja gume, plastike, ostalog otpada koji je goreo na deponiji. Tada je rečeno da kancerogene materije nisu predmet merenja nadležnih institucija, a objašnjenje dato građanima Užica bilo je da u Srbiji nema laboratorije koja meri te parametre.

Inače, po oceni stručnjaka koji su se oglasili u medijima, požar na deponiji "Duboko" krenuo je paljenjem metana koji nastaje razgrađivanjem organskog otpada na deponiji. Po ovom objašnjenju, na deponiji je postojao sistem cevi kojim je metan odvođen na površinu, ali je taj sistem cevi, navodno, zatrpan i metan je počeo da se nagomilava u dubljim slojevima smetlišta.

Problem je i što, kako su objasnili stručnjaci, u uslovima tinjajućeg požara kakav je bio na deponiji "Duboko", dolazi do nepotpunog sagorevanja organske supstance i oslobađanja čestica, među kojima su i dioksini i furani, materije koje spadaju u najtoksičnije u životnoj sredini i koje su štetne po ljudsko zdravlje. 

image