Tragedija i ostavka: Razvojni put Gorana Vesića
Ministar, odbornik, poslanik, savetnik, sekretar, zamenik gradonačelnika Beograda, šef kabineta, gradski menadžer, predsednik upravnih i član nadzornih odbora...
Sve je ovo u dugoj političkoj karijeri bio Goran Vesić. Za sada je stavlja na pauzu (kada su u pitanju funkcije) podnošenjem ostavke na mesto ministra saobraćaja i građevine, kao čin moralne odgovornosti zbog tragedije u Novom Sadu, kada je obrušavanjem nadstrešnice Železničke stanice poginulo 14 ljudi, dok se troje bori za život.
Dugačka je Vesićeva biografija i sigurno živopisnija nego mnogih drugih političara. Diplomirani pravnik je stupio na političku scenu devedesetih, a od 1994. do 1997. bio je šef kabineta predsednika Demokratske stranke dr Zorana Đinđića. Od 2003. kada je ubijen tadašnji premijer Đinđić, pa do 2013. ga nije bilo u politici, a onda se vratio kao deo Srpske napredne stranke.
I kada je podnosio ostavku, rekao je da se vratio zbog Aleksandra Vučića i da će ostati u politici dok je on tu, kao i da zadržava pozicije u stranci.
Često je pravio poređenja između Đinđića i Vučića.
"Đinđić je bio čovek koji je rešavao probleme, kao što to čini Vučić sada. Sličan je način na koji se odnose prema problemima, jer je za političare malih zemalja važno da razumeju odnose u svetu i zaštite interese svoje zemlje. To je Đinđić razumeo, a to Vučić radi perfektno. Đinđić je vratio Srbiju u UN, počeo pregovore sa EU, tada su započete reforme. Danas pregovaramo sa EU, imamo značajno mesto u međunarodnoj zajednici, zahvaljujući Vučiću", govorio je Vesić.
Poslanik Narodne skupštine bio je u više navrata, kao i odbornik beogradskog parlamenta i Skupštine Opštine Vračar. Od 2001. do 2003. bio je savetnik saveznog ministra unutrašnjih poslova SR Jugoslavije Zorana Živkovića. Bio je i Član Komisije za podelu vojne imovine između Srbije i Crne Gore posle prestanka postojanja SR Jugoslavije i nastanka Državne zajednice Srbija i Crna Gora u periodu 2003. do 2004. godine. Učestvovao je u izbornim kampanjama u Crnoj Gori od 1997. do 2000, kao i u Republici Srpskoj 1997. godine. Posle 2004. godine aktivno je učestvovao u izbornim kampanjama u Sloveniji, Bugarskoj i Severnoj Makedoniji.
U delu biografije koja se ne odnosi na politiku piše da je od 1984. do 1988. godine bio član ansambla Pozorišta u Kraljevu, novinar lista "Ibarske novosti" iz Kraljeva i urednik omladinskog programa na Radio Kraljevu. Dok je bio u vojsci od 1988. do 1989. radio je u vojnom vazduhoplovnom listu "Krila armije". Od 1990. do 1994. godine bio je novinar lista "Demokratija", a zamenik glavnog i odgovornog urednika lista "Student" od 1992. do 1993. godine. On je definitivno najbolji novinar među političarima, a to mu čak rekao i predsednik Vučić. Prvi se upustio u avanturu društvenih mreža i dok su drugi još bili na Fejsbuku, on je bio "zvezda" Tik-toka i pričao na kineskom. Redovni je kolumnista "Politike". Objavio je tri knjige i jednu brošuru, a član je i Udruženja književnika.
Zanimljivo je i da je bio urednik srpskog izdanja knjige bivšeg američkog predsednika Baraka Obame "Smelost nade" 2008. godine.
Našao se i na događaju kada su privredne komore Srbije i Ukrajine potpisale sporazum kojim se jačaju komercijalne veze dve zemlje, a iz američke ambasade su poručili da je u pitanju istorijski sporazum "dok zajedno napreduju ka evropskoj budućnosti".
U videu koji je objavljen na društvenim mrežama ambasade SAD, navodi se izjava američkog ambasadora Kristofera Hila, koji je nakon potpisivanja Memoranduma o saradnji između Privredne komore Srbije i Trgovinsko-industrijske komore Ukrajine rekao da uprkos svim poteškoćama "primećuje da je Srbija na pravoj strani istorije i da misli da Srbija odlično razume kakav je uticaj brutalna ruska agresija imala na Ukrajinu".
Tu je i izjava Vesića u kojoj on kaže da "Vlada Srbije osuđuje agresiju Rusije na Ukrajinu" i dodaje da "i Srbiju i Ukrajinu čeka budućnost u Evropskoj uniji".
Bio je i predsednik upravnih odbora JKP "Gradsko zelenilo", JKP "Gradske pijace", JKP "Ada Ciganlija", brokersko-dilerskog društva "AB Invest", ali i član Nadzornog odbora kompanije Jugoslovensko rečno brodarstvo.
Dok je Vesić završavao konferenciju na kojoj je rekao da podnosi ostavku, stigla je poslovna ponuda od direktora i vlasnika Pinka Željka Mitrovića da bira funkciju koju želi u njegovoj kompaniji, ukoliko on "nema drugih planova".
U svojim javnim nastupima izjave je često završavao rečenicom: "I to je tako..."