Ruski naučnici u Srbiji: Proučavaju svemir sa kolegama iz Astronomske stanice Vidojevica
Astronomska stanica Vidojevica kod Prokuplja važan je naučni potencijal za istraživanje pojava iz oblasti astronomije, ne samo u Srbiji već i u svetu. To potvrđuje i poseta delegacije Međunarodnog instituta za nuklearna istraživanja u Dubni u Rusiji, koji na Bajkalskom jezeru upravlja najvećim svemirskim teleskopom na severnoj hemisferi za posmatranje kosmičkih neutrina, najmanjih od svih poznatih čestica.
Delegacija ruskih naučnika sa posebnom pažnjom upoznala se sa Astronomskom stanicom Vidojevica. Njenim teleskopom sprovode se značajna naučna istraživanja na polju astrofizike i astronomije, posmatranje malih tela sunčevog sistema kao što su asteroidi i komete kao i udaljeni galaktički objekti.
"Mi smo zaista veliki institut, ali smo ovde upoznali puno dobrih stručnjaka koji mogu mnogo da doprinesu da zajedno napravimo sjajne eksperimente svetske klase. Rezultati naše saradnje mogu biti nova polja nauke kao što je neutrinska astronomija", navodi prof. dr Dimitrije Naumov, zamenik direktora Laboratorije za nuklearna istraživanja u Dubni.
Nebo nad Vidojevicom je najprozračnije u regionu. Razređen vazduh, dosta sunčanih dana i vedrih noći, bez svetlosnog zagađenja, idealno je mesto za posmatranje i najlepše slike svemira sa najjačeg teleskopa na Balkanu.
"Nemamo mnogo sredstava da učestvujemo i da sami pravimo neke velike projekte koji zahtevaju mnogo tehnike ljudstva i sredstava i svaka ovakva prilika je nama jako bitna da se uključimo u načne tokove i naučna istraživanja koja su najaktuelnija u svetu", kaže Branislav Vukotić, upravnik AS Vidojevica.
Da bi razumeli šta se dešava u dubokom svemiru naučnici proučavaju neutrino čestice koje prolaze kroz materiju bez traga, a u interakciji sa vodom izazivaju bljesak svetlosti koju teleskop upija.
"Teleskop je dosta veliki i kompleksan tako da ima dosta stvari koje bi srpski inženjeri i naučnici mogli da doprinesu u budućem radu i razvoju od modula do konstrukcije i detektujućih elemenata koji se ugrađuju u neutrinski teleskop", smatra dr Igor Belolaptikov, rukovodilac grupe Bajkal eksperimenta.
Profesor dr Luka Popović, direktor Astronomske opservatorije Beograd je istakao da je posebno značajno da u punoj funkciji bude ovaj teleskop od 1,4 metra na stanici Vidojevica.
"Sa ovom saradnjom sa neutrinskim Bajkalskim teleskopom mi planiramo da radimo posmatranja u tom smislu da ako oni nešto isposmatraju i smatraju da je interesantno jave nama i mi nastavimo sa posmatranjima u optičkom delu", rekao je profesor dr Luka Popović.