Podsećamo: Kako se Kurti proveo sa Trampom

Za Aljbina, to nije bilo nimalo prijatno iskustvo, jer se posle samo 50 dana, koliko je uspeo tada da provede na čelu privremenih institucija u Prištini, ponovo našao u opoziciji

Vest o pobedi republikanskog kandidata Donalda Trampa na predsedničkim izborima u Sjedinjenim Američkim Državama (SAD) odjeknula je u Prištini, a premijeru tzv. Kosova Aljbinu Kurtiju zaparala je uši.

Dok su se lideri opozoicionih partija kosmetskih Albanaca utrkivali da čestitaju Trampu povratak na čelo Bele kuće, Kurti se, narodski rečeno, pokrio ušima i dugo ćutao.

Oglasio se među poslednjima i poručio, putem društvene mreže "Iks", da su "SAD su ključni saveznik, prijatelj i partner 'Kosova'", kao i "radujemo se zajedničkom radu za napredak i mir". Kurti je pre američkih izbora navijao za Trampovu protivkandidatkinju Kamalu Haris, a sa jednog skupa je poručio da "'Kosovo' postaje uznemireno i kada samo pomisle na Trampovu pobedu".

Vest o tome, bićemo slobodni da pretpostavimo, najviše je uznemirila samog Kurtija. Ako ni zbog čega drugog, onda bar zato što je probudila uspomenu na to kako se pre četiri godine proveo sa tadašnjim predsednikom SAD Donaldom Trampom.

Za Aljbina, to nije bilo nimalo prijatno iskustvo, jer se posle samo 50 dana, koliko je uspeo tada da provede na čelu privremenih institucija u Prištini, ponovo našao u opoziciji.

Šuškalo se da ga je tamo poslao tadašnji Trampov specijalni izaslanik za Balkan Ričard Grenel, jer je Kurti odbio da ukine takse na robu iz centralne Srbije. Onda su poslanici skupštine tzv. Kosova u jeku pandemije virusa korona izglasali njegovu smenu. Upravo je Ričard Grenel, pisali su mediji, dao "zeleno svetlo" da se održi sednica na kojoj je izglasano neopoverenje  "vladi", a na inicijativu Demokratskog saveza Kosova (DSK).

Zasedanje se odužilo, a mediji su ga pratili putem video-prenosa zbog pandemije. Za Kurtijevu smenu je glasalo 82 poslanika, protiv 32, a 2 bila uzdržana. U trenutku glasanja u sali je bilo 117 poslanika.

Ambasadori Francuske i Nemačke tada su pokušali da ubede lidera DSK Isu Mustafu da povuče zahtev za održavanje sednice. Tadašnji američki ambasador u Prištini, međutim, podržao je zasedanje, a ostalo je upamćeno i kako je upravo Vjosa Osmani na toj sednici branila Kurtija, žestoko se protivila njegovoj smeni, što su joj kolege iz DSK zamerile.

I, to je zvanično bila najkraća vlada u istoriji tzv. Kosova, jer je trajala svega pedesetak dana.

Stoga ne čudi što je danas najviše čestitki Donaldu Trampu stiglo iz redova Demokratske partije Kosova (DSK) i Demokratskog saveza Kosova (LDK). Oglasila se i predsednica tzv. Kosova Vjosa Osmani, doduše, ne među prvima, ali je ipak preduhitrila Kurtija.