Raste broj obolelih od gripa u Srbiji: Agresivna varijanta virusa iz Australije stigla u Evropu

Najviše obolelih od gripa je u Moravičkom, Šumadijskom i Jablaničkom okrugu i to među decom vrtičkog i školskog uzrasta.

U Srbiji je u proteklih nedelju dana registrovano 6.819 oboljenja sličnih gripu, što je povećanje za 5,4 odsto u odnosu na nedelju koja joj je prethodila, saopštio je Institut za javno zdravlje Srbije "Dr Milan Jovanović Batut".

Najviše obolelih je u Moravičkom, Šumadijskom i Jablaničkom okrugu i to među decom vrtičkog i školskog uzrasta. Lekari kažu da je to očekivano za ovo doba godine i da se virus lakše širi među decom koja su u kolektivima.

U Batutu kažu da je u poređenju sa istim periodom prethodne godine intenzitet aktivnosti virusa gripa na istom nivou.

U Srbiji se registruje i blagi porast obolelih od akutnih respiratornih infekcija. U poslednjih nedelju dana registrovano je 12.794 pacijenata.

U Srbiji su trenutno laboratorijski potvrđena dva tipa virusa gripa A (N1) i A (H1).

Grip je ove godine stigao ranije u Srbiju, nego prethodnih. Lekare savetuju građanima vakcinaciju jer se u Australiji širi agresivniji, podtip virusa gripa A (H3N2) koji se lako i brzo prenosi.

Taj podtip virusa stigao je i u Evropu, registrovan je u Italiji i širi se u Lombardiji, Pijemontu i Laciju, ali i u Đenovi i ostatku Ligurije.

U svim domovima zdravlja u Srbiji u toku je vakcinacija protiv sezonskog gripa. Građanima su na raspolaganju dve vakcine četvorovalentana koja je stigla iz uvoza i trovalentna vakcina domaćeg proizvođača Instituta Torlak.

Vreme neophodno za sticanje imuniteta je dve do tri nedelje nakon imunizacije. Stečeni imunitet nakon vakcinacije nije kod svih isti. Obično traje šest do 12 meseci, te je iz tog razloga potrebno da se građani vakcinišu svake godine. 

Treba napomenuti da oni koji su se vakcinisali ne znači da su potpuno zaštićeni, ali se u slučaju obolevanja razvija blaža klinička slika i sprečavaju moguće teže komplikacije. Grip nije bezazleno oboljenje, posebno za starije osobe i pacijente koji imaju oštećen imunitet. Moguće su komplikacije, kao što je upala pluća, pa čak i smrtni ishod.

Preporuka epidemiologa je da vakcinu za grip prime sve osobe starije od 65 godina, zatim trudnice, osobe koje imaju hronični poremećaj plućnog sistema (uključujući i astmu), hronični poremećaj kardiovaskularnog sistema (isključujući hipertenziju), metaboličke poremećaje (uključujući šećernu bolest, gojaznost), bubrežnu disfunkciju, hronični neurološki poremećaj, maligno oboljenje, kao i pacijenti kojima su transplantirani organi.

Vakcinacija se sprovodi i kod osoba smeštenih i zaposlenih u gerontološkim centrima, dece, omladine i starih lica smeštenih u socijalno-zdravstvenim ustanovama i lica zaposlenih u tim ustanovama. Osim toga, obavezna imunizacija protiv gripa sprovodi se i kod zaposlenih u zdravstvenim ustanovama.