Dva dana nakon što su se tuga, bes i ogorčenost slili u Novi Sad na protest zbog tragedije na Železničkoj stanici u kojoj je živote izgubilo 14 ljudi, među opozicijom je došlo do varnica oko toga šta dalje.
Iako se sa govornice u Novom Sadu čulo da građani nisu došli da slušaju bilo kog političara, pročitani su politički zahtevi: smena i hapšenje funkcionera odgovornih za tragediju i otvaranje svih ugovora sa kineskim i stranim kompanijama
Od beogradske opozicije sinoć je stigao ultimatum – vlast ima 48 sati da odgovori na ove zahteve ili se protest seli u Beograd.
Zašto je došlo do ove izmene i kome odgovara da protest bude u Beogradu?
O sudbini Novog Sada bez lokalne opozicije
Da bi se odgovorilo na ovo pitanje potrebno je vratiti se na početak godine kada su raspisani lokalni i parlamentarni izbori. Vladajuće stranke odlučile su da na izbore izađu u širokoj koaliciji, pa se isto očekivalo i od opozicije.
Međutim, u opoziciji je došlo do cepanja, jer je Stranka slobode i pravde insistirala da se izbori u Beogradu bojkotuju.
Ovaj princip nije važio u Novom Sadu gde se okupilo čak 12 stranaka i pokreta, od kojih su mnogi autentično novosadski i nemaju svoje ogranke u Beogradu i drugim gradovima.
Neki od njih viđeni su na protestu u utorak veče, kao što je odbornik Pokreta Bravo Miran Pogačar i novosadski opozicioni odbornik Miša Bačulov koji je dovezao cisternu s fekalijama pred Gradsku kuću.
Na relaciji Novi Sad – Beograd došlo je u sredu uveče do šuma. U Beogradu su predstavnici opozicije održali sastanak i zakazali protest sa sledeću sedmicu, ali u Beogradu.
Ispostaviće se da je odluka doneta bez konsultacije sa opozicijom iz Novog Sada što je javno potvrdio Pogačar, postavljajući pitanje ko je ovlastio centrale stranaka da bez bilo kakve konsultacije sa pokretima, aktivistima i omladinom Novog Sada odlučuju o tome kada će, gde i kakav biti sledeći potez.
"O Novom Sadu i njegovoj sudbini ne može se odlučivati bez Novog Sada. Apsolutno je nedopustivo da se na ovakav način odlučuje. Da li će sad o svemu što treba da se desi u našoj zemlji odlučivati stranke iz Beograda kada procene da im to odgovara", upitao je Pogačar.
Upitali smo lidera Narodnog pokreta Srbije Miroslava Aleksića da pojasni situaciju, ali je odgovorio kako je sve rečeno u saopštenju objavljenom nakon jučerašnjeg sastanka u Beogradu.
Šta se tačno desilo u Beogradu saznali smo od drugog predstavnika opozicije, poslanika Pokreta "Mi – Snaga naroda" Borislava Antonijevića koji je prisustvovao sastanku u Beogradu.
"Mislio sam da su se čuli sa opozicijom u Novom Sadu, te da je to osnovna stvar, sad vidim da Novosađane niko ništa nije pitao", kaže Antonijević za RT Balkan.
Napominje da lešinarenje na ljudskoj nesreći ne bi trebalo da se koristi za bilo čiju promociju. Smatra da bilo ko ima pravo da zakaže protest, jer to nije nesreća Novog Sada, već cele Srbije.
"I u Novom Sadu su imali pravo da zakažu protest zbog stradale dece u 'Ribnikaru'. Ne možemo da regionalizujemo nesreću. Je l' onda moramo da čekamo da se to desi i u Beogradu? Ne može to tako", navodi Antonijević.
Ipak, ističe da je trebalo kontaktirati ljude iz Novog Sada pre odluke o protestu.
"Na sastanku sam insistirao da svi poslanici republičke Skupštine budu u prvim redovima kao redari na tom protestu i da poslanici ne dozvoljavaju potencijalnim huliganima da lome objekte", kaže Antonijević.
Od Pogačara smo pokušali da saznamo da li je rešen spor sa beogradskom opozicijom, kao i da li će ipak organizovati protest u Novom Sadu.
"Ne bih dalje širio problematiku, blokada je najavljena sutra u 18 časova u Novom Sadu", rekao je kratko Pogačar za RT Balkan.
Na ovu blokadu Varadinskog mosta u Novom Sadu koja bi trebalo da traje do ponoći pozvale su i grupe "Sviće" i "Stav", čija su prepoznatljiva lica Nikola Ristić i Ivan Bjelić.