Čuvaj se Hila i kad darove nosi: Šta američki ambasador radi na jugu Srbije? (VIDEO)
Američki ambasador Kristofer Hil našao se danas u poseti Pirotu gde je stigao sa darovima, ali i diplomatskim porukama.
Novinarima je rekao da je Srbija imala tešku istoriju, ponekad veoma surovu, ali da je, kada je došao u Srbiju, naučio da je veoma važno da znamo istoriju, da učimo iz nje, ali da gledamo unapred.
Dodao je da mu je posebno drago to što su se u poslednje vreme stanovišta Srbije i SAD, kada je reč o tome kako pomoći Ukrajini, veoma približila.
"Svakodnevno je sve više nova veza između SAD i Srbije, jedan od simbola toga je i donacija Nacionalne garde Ohaja vatrogascima u Pirotu. Nisam siguran da bi želeli da ponovo igramo na Olimpijadi protiv Srbije u košarci, ali sve ostalo ide nabolje", rekao je Hil.
Ovu diplomatsku izjavu, osmišljenu da izazove osmeh među Srbima, Hil je dao u Pirotu. Baš ovom gradu na jugu Srbije Amerika je rešila da donira vatrogasni kamion i transportni kombi.
Zanimljivo da se Vašington zainteresovao za opremanje vatrogasaca u ovom gradu, imajući u vidu da u obližnjem Nišu postoji Rusko-srpski humanitarni centar koji je još od osnivanja trn u oku Zapadu.
Hil je u Pirotu posetio takozvani Inkluzivni centar u koji je američka vojska uložila 415.000 dolara. Kamen temeljac za ovaj objekat postavio je nekadašnji američki ambasador Majkl Kirbi, a otvorio ga je Kajl Skot.
Danas se u čitavu priču uključila i Nacionalna garda Ohaja koja je, prenose lokalni mediji, donirala vatrogasni opremu vrednu 181.000 dolara Pirotu.
Podsetimo, u jeku ispisivanja grafita "Kad se vojska na Kosovo vrati", američka ambasada je dolazak Nacionalne garde Ohaja najavila rečima: "Kad se Nacionalna garda Ohaja u Srbiju vrati – doček je topao, kao i uvek".
Primetno je da američka ambasada ne žali novac za jug Srbije gde je, osim spomenutih objekata uložila i u Kliniku za kardiohirurgiju. Na njoj je ogroman grb Vojske SAD, kao i poruka zahvalnosti "američkom narodu, američkoj vladi, a pre svega američkoj vojsci".
Da je sreće, Amerika bi uložila novac ne samo u jug Srbije, već za obnovu svega što su NATO bombe 1999. godine srušile. Nažalost, živote poginulih niko ne može da vrati, međutim, ni kajanje ni izvinjenje za žrtve do danas nije stiglo iz Vašingtona.