Srbija i Balkan

Panika u Sloveniji: Od nove godine strogo zabranjeni - električni bojleri

Novi propis diktira zabranu grejanja zgrada, dakle stanova i kuća, na struju, što podrazumeva da će biti zabranjena ne samo ugradnja novih električnih bojlera, podnog grejanja i radijatora, nego i njihova prodaja
Panika u Sloveniji: Od nove godine strogo zabranjeni - električni bojleriGetty © picture alliance / Contributor

U Sloveniji je pravu pomamu za bojlerima i dosta panike izazvala uredba koju je donela prethodna vlada, a koja stupa na snagu 1. januara sledeće godine i tiče se "efikasnog korišćenja energije u zgradama". Nova legislativa diktira zabranu grejanja zgrada, dakle stanova i kuća, na struju, što podrazumeva da će biti zabranjena ne samo ugradnja novih električnih bojlera, podnog grejanja i radijatora, nego i njihova prodaja.

Nadležno ministarstvo se brani da je novi pravilnik usvojila prethodna vlada Janeza Janše (u vreme pandemije kovida 19) i da se tada, dok je trajala javna rasprava, niko nije pobunio, a sada je nastala cela strka.

Građani se pitaju kakav će im život biti bez tople vode i kupanja, a prodavci – šta će prodavati. Uz to, tvrde, nova uredba "nema veze sa životom", jer, na primer, i fen za kosu, kao i toster, imaju isti utrošak kao i bojler ili električni radijator, pa ništa od malih kućni aparata nije podleglo tako drakonskoj zabrani.

Povrh svega, uredba će važiti ne samo za nove zgrade i stanove, nego i za stare.

Serviseri, specijalizovani za montažu bojlera, tvrde da poslednjih dana ne mogu da postignu sve narudžbine jer posla ima preko glave pošto mnogi žure da nabave novi bojler, čak i ako stari još solidno radi. Vlada premijera Roberta Goloba je, istina, neka pravila koje je smislila Janšina već korigovala, ali ne i ona koja se odnose na kotlarnice i bojlere.

Povrh svega, nova uredba u okviru "zelene tranzicije" koju diktira Evropska unija predviđa ugradnju i toplotnih pumpi, koje ne samo da su 10 puta skuplje od bojlera (bojler od 2000 vati košta oko 200, a toplotna pumpa oko 2.000 evra), nego i mnogo glomaznije. Zato za njih u prosečnom kupatilu u prosečnom stanu u staroj gradnji jednostavno nema mesta.

Ali, propisi su propisi – a sporni, o efikasnom korišćenju energije, od 1. januara zabranjuje ugradnju običnih kotlova i drugih grejnih uređaja, kao što su IC paneli i grejne ploče, u slučajevima kada ti uređaji troše električnu energiju iz javne mreže ili iz izvora koji nije obnovljivi izvor energije.
Kako objašnjava nezavisni energetski stručnjak Matjaž Valenčič sa portala "ZaEnSvet" (u prevodu: za jedan svet), svrha ove uredbe je ušteda električne energije koja je "skupa i dragocena". Uz to, Slovenija je i nema dovoljno, zato se vode žučne rasprave o gradnji nove nuklearke u Krškom. Situacija je još nezavidnija naročito otkako se Slovenija sa jeftinog ruskog prebacila na papreno skup afrički i američki LNG.

U cilju ograničavanja potrošnje struje, slovenačke vlasti su odlučile da zabrane grejne uređaje koji direktno koriste električnu energiju za proizvodnju toplote. To su ne samo električni bojleri, nego i podno grejanje, IR paneli i električni radijatori, kada rade po "džulovom principu".

Istina, nova pravila predviđaju i izuzetke – u slučaju kada se električna energija proizvodi iz obnovljivih izvora energije u, na ili pored stambenog objekta ili njegovoj neposrednoj blizini. Tu je "kvaka 22", jer je uslov da taj "izvor" proizvede najmanje istu količinu električne energije godišnje koliko je potrebno za proizvodnju toplote u predmetnom objektu.

Drugi izuzetak je nešto komplikovaniji i tiče se zgrada koje su toliko energetski efikasne da njihova potrošnja ne prelazi polovinu granične vrednosti dozvoljenih toplotnih gubitaka – poslednji iznose najviše 25 kWh po kvadratnom metru godišnje. A takvih zgrada je izuzetno malo.

Dr Boštjan M. Turk, profesor i publicista, za novu uredbu nema reči hvale.

"Nema sumnje da je ovo najveći promašaj u novijoj slovenačkoj istoriji. Penzioneri sa penzijom od oko 500 evra jedva čekaju da za oko 5.000 evra zamene svoj isluženi bojler toplotnom pumpom. I onda plaćaju račun za struju u visini penzije", kaže Turk.

Ni bivši ministar pravde Aleš Zalar nije ostao ravnodušan.

"Ko je ovde lud? Hoćemo li sada morati da pokrećemo ustavni spor zbog 'bojlerskog' uređenja koje nameće neki pravilnik? Nadam se da će se neko u vlasti urazumiti i da to neće biti potrebno", navodi on.

Eksperti upozoravaju da od rečene uredbe neće biti naročite koristi, ali je šteta neizbežna. Zbog skromne uštede energije bi zabrana korišćenja bojlera narodu onemogućila pristup osnovnoj higijeni. Ankete pokazuju sve veći bes među biračima, koji se pitaju hoće li ubuduće vodu za kupanje morati da greju kao u stara vremena, u loncu na šporetu, dok će se pokondireni bogataši baškariti u vilama jer sebi mogu da priušte posebnu prostoriju za kupljenu skupu toplotnu pumpu.

Višak cinizma je bilo "otkriće" da je običan tajmer rešenje svih tih muka, jer je tako moguće bojler uključiti samo u vreme kada je niža cena struje. O tome vladini stručnjaci očigledno nisu ni razmišljali...

U međuvremenu se došlo do spoznaje da prodavnice u Sloveniji uskoro više neće prodavati bojlere, osim onih najmanjih za sudopere. Globe za kršitelje nove uredbe nisu predviđene, a i zašto bi, ako ionako neće moći da kupe novi bojler, izuzev u "izuzetnim slučajevima" koji nisu jasno definisani.

Mada nije isključeno da bi ljudi mogli da budu i krivično gonjeni ukoliko pokušaju da na crnom tržištu zamene pokvareni bojler. Umesto da država svima omogući da se priključe na toplovode ili da subvencioniše kupovinu toplotnih pumpi, cvet slovenačke birokratije se dosetio da ograniči izbor uprkos opasnosti da će doći do masovnog kršenja stupidnog propisa.

Možda nekome sve to liči na loš vic, ali nije. To je još jedna nepromišljena mera da se po svaku cenu ostvare ciljevi "zelene tranzicije" koje protežiraju evrokrate iz Brisela, a koji preti da građane Slovenije preko noći pretvore u kršitelje "bojlerskog zakona".

image