Srbija i Balkan

Vučić iz Bakua: Svi koji su zabranjivali ruski gas, stajaće u redu ispred Moskve

Azerbejdžan postaje sve važniji i kad se govori o ovoj zemlji priča se o koridorima - putevima, železnici, gasu
Vučić iz Bakua: Svi koji su zabranjivali ruski gas, stajaće u redu ispred MoskveGetty © Photo by Sean Gallup/Getty Images)

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je danas u Bakuu gde učestvuje na COP29 da postoje dva uslova za borbu protiv klimatskih promena. Prema njegovim rečima, potrebno je da se prekine rat u Ukrajini i da se nađu novi načini finansiranja, a da se zemlje ne dovode u dužničko ropstvo.

On je novinarima posle obraćanja na Konferenciji UN o klimatskim promenama rekao da u trenutnim geopolitičkim okolnostima nije moguće pričati o tom problemu, jer svi podižu potrošnju na različite načine - direktno, indirektno, na odbrambene industrije i na oružje.

"Svet se kreće na ivici ambisa, jedni drugima prete i samo jedan da pretera - tu je kraj", upozorio je Vučić.

On je dodao da ne može da se sakrije strah i nervoza, navodeći da takav scenario ne bi mogao da se ne odrazi na nas. Vučić je ocenio da se pobedom Donalda Trampa na američkim izborima pojavio tračak nade, ali da će biti teško da se po tom pitanju nešto uradi, jer to nije jednostavno.

Govoreći o energetici, nafti i gasu, Vučić je rekao da je posle pobede Trampa došlo do pada cene nafte na svetskom tržištu, ali da je cena gasa, kako je rekao, "otišla u nebesa"- 485 dolara za 1.000 kubnih metara, dok je za Srbiju ta cena 325 dolara.

"Suština mog govora je da raste javni dug u svetu i biće oko 100 odsto, na nivou EU, više od 90 odsto u odnosu na BDP. U Srbiji 46, 4 odsto i u mnogo boljem smo stanju nego svet i Evropa, ali su potrebni novi instrumenti finansiranja, a da se to ne održava na javni dug i MMF i Svetka banka moraju da nađu nove modele finansiranja. Ako ne pronađu svi ćemo biti u problemu", rekao je predsednik.

Kako je istakao, to zahteva nova ulaganja i opremu. Vučić je dodao da niko u svetu ne zna da odgovori šta će se učiniti na polju struje, jer će za tri do četiri godine SAD prestati da izvozi tečni naftni gas.

"Zbog toga što će im trebati zbog sve veće potrošnje, za potrebe veštačke energije i električnih punjača. Onda ćemo da stojimo u redu, i svi koji su zabranjivali ruski gas, stajaće ispred Moskve, stajaće i tražiće dajte nam gas nazad. Moramo da rešavamo probleme što pre", istakao je Vučić.

On je rekao da je potrošnja električne energije sve veća, zbog čega se grade gasne elektrane.

"Mi do pre nekoliko godina nismo ni razmišljali o gasnim elektranama u Srbiji, jer su za nas skupe. Bilo nam je jeftinije da trošimo ugalj, a gasne elektrane su sada rešenje", rekao je Vučić.

Prema njegovim rečima, u Srbiji se leti struja troši više nego zimi, te nema razlike u potrebi za strujom.

Vučić je rekao i da Srbiju očekuju važne posete u narednom periodu i da u ponedeljak u dvodnevnu posetu stiže predsednik Kazastana Kasim Žomart Tokajev.

"Moramo više da sarađujemo sa Azerbejdžanom"

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić izjavio je u Bakuu, gde učestvuje na Samitu o klimatskim promenama KOP29, da je zadivljen napretkom Azerbejdžana i da bi voleo da Srbija pronađe što više oblasti u kojima može da sarađuje sa tom zemljom.

"Bio sam ovde pre dve godine i to što su napravili od svoje zemlje je neverovatno. Azerbejdžan postaje sve važniji i kad se govori o ovoj državi priča se o koridorima - putevima, železnici, gasu", rekao je Vučić. 
Podsetio je da je razgovarao sa predsednikom Azerbejdžana Ilhamom Alijevim o izgradnji velike gasne elektrane u Srbiji, od koje obe zemlje mogu da imaju koristi.

On je dodao da je to veoma važno, jer će gasni koridori biti interkonektori koji će prikupiti gas i od toga proizvoditi struju.

Na pitanje novinara o tome da neke zemlje nisu došle na Samit, Vučić je rekao da je to zaista važan samit i da moramo da razgovaramo međusobno.

"Oni nisu u stanju da reše najbitniji problem u svetu, a to je pitanje mira. Oni nisu mogli da povrate mir u svetu. Pričamo o sukobu u Ukrajini, na Bliskom istoku. Ovo je zaista bitan samit, mi moramo da razgovaramo međusobno. Oni su mogli da imaju hiljade bilateralnih susreta, ali nisu želeli, nisu prevazišli svoje bilateralne probleme. Mene zaista ne zanima zašto nisu došli. Mi smo došli i pronašli smo mnoge dobre stvari da radimo i pronašli smo šta ćemo da radimo", rekao je Vučić.

Predsednik Vučić je ranije je u obraćanju na Samitu o klimatskim promenama - KOP29 u Azerbejdžanu da niko ne voli reč mir, je "svi žele da vide poraz druge strane".

"Treba mnogo više da uložimo u mir, u protivnom ćemo morati više da uložimo u naoružanje. Moramo se boriti protiv poplava i suša, ali pre svega nam je potreban mir! Zato pozivam sve velike sile da reše probleme u Ukrajini i na Bliskom istoku, i onda se možemo baviti drugim pitanjima", poručio je Vučić. 

Dodao je da "veliki i bogati uvek stvaraju probleme, a siromašni i mali plaćaju sve".

"Zato moramo naći nove finansijske instrumente, kako bismo pomogli nerazvijenim zemljama. Svetska banka i MMF moraju da ulože mnogo u borbu protiv klimatskih promena. Ponovo pozivam bogate da pomognu siromašnim zemljama", kazao je predsednik.

Vučić je istakao da je naše nasleđe pre svega stvaranje poštenijeg i održivijeg društva, i stvaranje boljeg sveta.

"To mora biti nasleđe nade, i ova konferencija se mora završiti ne samo obećanjima, već i planovima za našu budućnost. Ponovo se osvrćem na glavni preduslov - mir, mir, mir, i još finansijskih instrumenata za siromašne zemlje",  naglasio je predsednik Srbije.

image