Predsednik Republike Srpske Milorad Dodik opet je izazvao buru u javnosti kada je saopštio da se razmatraju stimulativne mere za mladiće iz Republike Srpske koji žele da služe vojni rok u Srbiji.
"Putem određenih rešenja, mi ćemo stimulisati da naši momci idu u Srbiju, odsluže vojni rok i vrate se u Srpsku", izjavio je Dodik za "Večernje novosti".
Dodik je ponovo uznemirio duhove, pa je zvanično Sarajevo reagovalo brzinom svetlosti. Prvi se oglasio, očekivano, ministar odbrane Bosne i Hercegovine, Zukan Helez koji je optužio predsednika Republike Srpske za konstantne napade na institucije i Ustav BiH.
Ipak, stručnjaci sa kojima smo razgovarali tvrde da već postoji mogućnost da mladići iz RS služe vojni rok u Srbiji i da se time ne krši Ustav.
"Većina naših građana ima dvojno državljanstvo, BiH i Republike Srbije, kao što Hrvati u Bosni i Hercegovini imaju dvojno državljanstvo BiH i Hrvatske", objasnio je za RT Balkan, doktor pravnih nauka i akademik Vitomir Popović.
Dodao je da svi koji poseduju državljanstvo Srbije imaju pravo služiti vojsku u toj zemlji i naglasio da se na taj način ne krši Ustav Bosne i Hercegovine.
"To je sasvim legitimno", zaključio je profesor Popović.
Pitanje služenja vojnog roka za mladiće iz Republike Srpske u Srbiji izazvalo je različite stavove među građanima Banjaluke, koji su na ovu temu govorili za RT Balkan.
Osamnaestogodišnji Marko Malešević izjavio je kako podržava ovu ideju i smatra je korisnom.
"Ja mislim da bi to za nas bilo korisno i išao bih u vojsku za svoju državu, jer mi smo jedno – Srbija i Republika Srpska", rekao je Marko.
Drugi mladić, Markov vršnjak koji je želeo ostati anoniman, kratko je izjavio: "U vojsku bih išao samo ako bi se vratila Vojska Republike Srpske".
Stariji građanin, Mirko, rekao nam je da je služenje vojske za mlade ljude višestruko korisno.
"Što se mene tiče, treba. Ja sam služio vojni rok, i ko god nije služio vojsku nema disciplinu – to se oseti na ovoj omladini. Nemam ništa protiv da to bude i u Srbiji".
Slično mišljenje ima i Stanko Smiljić, koji smatra da bi mladi kroz vojni rok stekli veštine potrebne za vođenje ispravnog života.
"Mislim da je potreban vojni rok za mlade ljude, da se malo edukuju o jednom načinu pravilnog života. I što da ne – u Srbiji, kad nemamo više vojsku Republike Srpske", rekao je Smiljić.
Međutim, ne dele svi Banjalučani iste stavove. Jovanka, koja nam nije otkrila prezime, razmišlja drugačije.
"Ima li vojne čizme koja nije ovde zagazila? Mislim da ih je i previše", kaže ova Banjalučanka.
Demobilisani borac Vojske Republike Srpske, Slavko Marković, koji je nosio uniformu četiri i po godine tokom rata, izjavio je da ne želi videti svoje potomke u vojnim redovima.
"Prošao sam sav pakao rata, ne želim više nikada ničiju uniformu, ne bih voleo da je vidim na svom sinu ili unuku", kaže bivši borac.