Srbija i Balkan

Bocan-Harčenko: Sve što je Zapad radio u Jugoslaviji bila je pokazna vežba za SSSR

Svako od nas znao je gde je bio te noći 24. marta i nema te sile i politike koja će to da promeni kod Srba, nema te sile koja će da natera Srbe da postanu deo NATO pakta, poručio je potpredsednik Vlade Srbije Aleksandar Vulin
Bocan-Harčenko: Sve što je Zapad radio u Jugoslaviji bila je pokazna vežba za SSSR© Antonio Ahel/ATAImages

Posledice bombardovanja SR Jugoslavije i danas se osećaju i važno je da se govori o ovoj temi kako se slične stvari ne bi dešavale u budućnosti, istaknuto je na međunarodnoj konferenciji "Dugoročne posledice bombardovanja Jugoslavije na savremeno srpsko društvo i formiranje multipolarnog sveta", koja je održana u Ruskom domu u Beogradu. 

Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko rekao je da je bombardovanje SR Jugoslavije veoma važna tema i da u istoriji ne smeju da postoje nejasnoće kada je reč o krizama i zločinima koji su se dešavali.

Harčenko je istakao da to mora da bude proučeno, pre svega zbog samih naroda, i njihove budućnosti.

"Treba da se uzmu u obzir sve posledice bombardovanja", naveo je Bocan-Harčenko.

Ocenio je da je sve što je radio Zapad na teritoriji bivše Jugoslavije bila vežba za SSSR.

Ruski ambasador je naglasio da "kosovska kriza" nije rešena, a da je Rezolucija 1244 SB UN formalno dobar dokument, u kojem se jasno govori o teritorijalnoj celovitosti SRJ, ali da je Zapad odmah počeo da narušava i Kumanovski sporazum i Rezoluciju 1244.

Dodao je da se mora izvršiti pritisak na Prištinu jer ona ne poštuje dogovore.
Prema mišljenju Bocan-Harčenka, dijalog Beograda i Prištine pod pokroviteljstvom EU neće dovesti do rešenja ovog pitanja, jer je, kako je naveo, sve usmereno na to da Beograd prizna tzv. Kosovo.

Potpredsednik Vlade Republike Srbije Aleksandar Vulin rekao je da, kada se govori o bombardovanju 1999. godine, treba napomenuti i događaje pre bombarodavanja. Prema njegovim rečima, NATO je pre 1999. godine učestvovao u proterivanju Srba iz Krajine.

Vulin je naveo da su tokom bombardovanja 1999. godine stradala i deca i da je to nazvano "kolateralna šteta".

"Bombardovana je i kineska ambasada, a kasnije smo dobili obrazloženje da nisu znali kog bombarduju. Svako od nas znao je gde je bio te noći 24. marta i nema te sile i politike koja će to da promeni kod Srba. Nema te sile koja će da natera Srbe da postanu deo NATO pakta", rekao je Vulin.

Istakao je da se u Srbiji prvi put pominje NATO agresija tek posle 13 godina od bombardovanja, kada je Aleksandar Vučić bio predsednik Vlade i kada je on to rekao prilikom obeležavanja.

Kako je istakao, Srbi često zaboravljaju istoriju i koliko je važna i misle da jednom napisana ostaje takva zauvek, ali to nije tačno.

"Ne primećujemo da se vrši revizija istorije, da se stalno vraća u prošlost kako bi se opravdali zločini", rekao je on.

Vulin je istakao da se nada da nove generacije neće učestvovati ni u jednom ratu i da će živeti u svetu u kome će biti uspostavljena nova pravila koja će ih čuvati od rata.

"Unipolarni svet je zločin, zločin koji smo mi Srbi najbolje osetili na sebi. Dugoročne posledice NATO agresije se osećaju i danas", dodao je on.

Predsednik Državne dume Federalne skupštine Ruske Federacije Vjačeslav Volodin rekao je u video obraćanju da zemlje Evropske unije moraju da shvate da su, kada su 1999. godine dopustile bombardovanje Jugoslavije, na neki način dopustile uništavanje i drugih zemalja u kasnijim ratovima, kao što je Libija.

"Važno je da se agresija iz 1999. godine ne ponovi", istakao je Volodin.

Konferenciju su organizovali Institut za međunarodnu politiku i privredu, u saradnji sa partnerima iz Ruske Federacije.

image