Nekadašnji visoki zvaničnik KFOR-a: Nema smisla nazivati "Kosovo" državom, rešenje je autonomija
Portugalski general Raul Kunja, nekadašnji visoki zvaničnik KFOR-a i vojni savetnik bivšeg šefa Unmika Joakima Rikera ocenio je da Kosovo nije završena priča i da se niko i ne trudi da se pronađe mirno rešenje.
Mirno rešenje je moguće, smatra ovaj general, tek uz sveobuhvatni sporazum Beograda i Prištine, koji bi podrazumevao formiranje ZSO.
Ocenjujući 25 godina rada KFOR-a i Unmika, general Kunja tvrdi da je ključan problem to što obe misije od početka nisu radile u skladu sa svojim mandatom zasnovanim na Rezoluciji 1244 SB UN i Kumanovskim sporazumom.
"Ni ja, da sam Srbin, ne bih bio srećan sadašnjom situacijom. Takođe, ni Albanci nisu srećni aktuelnom situacijom. Dakle, definitivno konflikt će se nastaviti", ističe Kunja.
Prema njegovim rečima, rešenje je od početka bilo davanje Kosovu status najšire autonomije.
"Za mene je rešenje uvek bilo autonomija. Nema nikakvog smisla nazivati ga državom u punom obimu kako to tvrde. Ili provincija Srbije, autonomna provincija Srbije ili, ukoliko postoji neka vrsta saglasnosti, delu koji su Albanci okupirali treba dozvoliti pripajanje Albaniji, mada se to čini malo deplasirano kao uslov za rešenje. Za mene bi najbolje rešenje bila velika autonomija za provinciju. I to je to", ističe Kunja.
Dodao je da je trenutno najveći problem to što niko ne želi mirno rešenje konflikta koje je moguće samo ukoliko i Beograd i Priština prihvate kompletan sporazum.
Objasnio je da je problem i u tome što ni Kumanovski sporazum, a zatim i Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN nisu do kraja ispunjeni.