"Splitski rat za kvadrate": Hrvatski predsednički kandidat pretresao srpske stanove?
Dragan Primorac je naoružan, bez naloga, pretresao stanove po Splitu ranih devedesetih, izjavio je Vlado Bužančić, komandant antiterorističke jedinice Policijske uprave splitsko-dalmatinske od 1. septembra 1990. do 15. januara 1991. godine, pišu hrvatski mediji.
"Upad u srpske ili u stanove vojnih lica početkom devedesetih bio je svakodnevan, ali je to tema na koju već godina hrvatska javnost ćuti, a aktuelizovana je pisanjem medija da je predsednički kandidat Dragan Primorac, kojeg podržavaju vladajući HDZ i Domovinski pokret, bio deo antiterorističke jedinice koja je 1991. pretresala srpske stanove", rekao je u saopštenju.
Pokušavajući da dokaže da je Primorac bio u ratu i da je učestvovao u ovim aktivnostima, Bužaničić je spomenuo da je ta, kako je naziva, paravojna jedinica, na temelju dojava, pretresla više od 3.000 "sumnjivih" srpskih stanova.
"To je bio samo jedan od načina kako se odnosilo prema vojnim licima i nacionalnim manjinama u tom vremenu, ali i generalno onima koji se nisu dokazali po smislu nacionalne čistoće i pravovernosti", navodi se u saopštenju.
Istoričar Hrvoje Klasić kaže da se početak devedesetih godina u Splitu naziva i ratom za kvadrate jer je u tom gradu svaki treći stan bio u vlasništvu tadašnje JNA i Saveznog sekretarijata narodne odbrane. Ukupno je u vojnom fondu bilo 38.226 stanova, od kojih ih je čak 8.640 bilo u Splitu.
"O tome svi znamo, ali znamo i kako hrvatska javnost, istoričari i političari ćute. To su događaji koji pokazuju da i u Domovinskom ratu, kao i u svakom drugom ratu, postoje stvari koje se nisu smele događati i koje moramo osuditi. Takve su stvari zločini koje su činili vojnici, policajci ili civili nad pripadnicima srpskog naroda. To su progoni iz stanova, šikaniranja, otpuštanja s posla" navodi Klasić.
Tačan broj ljudi koji su nezakonito izbačeni iz stanova je nepoznat, ali nevladine organizacije koje se bave ovim pitanjem procenjuju da se otprilike radi o 10.000.
Klasić kaže da se to sada zataškava jer se smatra da narušava dignitet rata. Mišljenja je da se dignitet brani osudom takvih postupaka i dodaje da je u takvim slučajevima učestvovala manjina učesnika u ratu.