Borba srbomrzaca, "domobrana", kobila i kornjača: Ko su kandidati za predsednika Hrvatske?
Hrvatski predsednički izbori najverovatnije će biti održani u decembru, a kandidature su već najavljene. Zoran Milanović boriće se za nov predsednički mandat, nakon što je ove godine već jednom izlazio na izbore i izgubio u trci za premijera od kandidata HDZ-a Andreja Plenkovića.
HDZ je za ove predsedničke izbore izabrao nesvakidašnjeg kandidata – Dragana Primorca. Njegovu kandidaturu osporili su članovi stranke, jer je Primorac bio član HDZ-a, ali ga je demonstrativno napustio, iako je bio ministar obrazovanja u vladi Iva Sanadera.
Ovo mu nije prva kandidatura na predsedničkim izborima, jer bio nezavisni kandidat za predsednika Hrvatske 2009. godine i osvojio manje od 6 odsto glasova.
Mnogo je kontroverzi u vezi sa Primorcem. Po rođenju je Banjalučanin, ali se već u mladosti doselio u Split. Na osnovu učešća u "Domovinskom ratu" od svega nekoliko dana, od 2. do 31. jula 1991. godine stekao je zvanje "dragovoljca" i na osnovu toga državne privilegije.
Kako se naknadno saznalo, Primorac je za ovo kratko vreme predano radio na proterivanju Srba iz njihovih stanova u Splitu.
Potom odlazi u Ameriku gde se školuje na polju forenzike i vraća u Hrvatsku. Biće angažovan na DNK analizama žrtava rata i to 1993. u Kupresu.
U ovom mestu većinski su živeli Srbi, ali su ga 1992. napale Vojska Hrvatske i hrvatske paravojne formacije i do 1995. godine pobile 250 civila, među kojima je najmlađa žrtva imala dve godine, a najstarija 86.
Nejasno je koje je to žrtve u Kupresu istraživao Primorac, ali je sigurno radio na tome da činjenice o stradanju budu krivotvorene u korist Hrvata, jer je ovu "domobransku" aktivnost debelo naplatio.
Naime, na osnovu svog forenzičkog rada od države je dobio stan u Splitu. Nije jasno da li je u pitanju stan nekog od Srba koji su prethodno proterani iz Splita.
Najznačajniji naučni rad Primorca tiče se porekla Hrvata. Primorac je u svom radu "dokazao" da Hrvati nisu Sloveni, "već da su najstariji narod na Balkanu, znatno stariji od Srba".
Kako u svojoj studiji tvrdi, Hrvati u Bosni i Hercegovini su mahom poreklom Nemci i starosedeoci Skandinavije, takođe po poreklu stariji od Srba.
U dosadašnjoj kampanji videli smo ga kako kao nekadašnji sportista trči, roni, slika se sa ličkom kapom, razgovara sa vojnicima, ali i kako ljubi ruku papi Jovanu Pavlu Drugom, u javnosti poznatijem po svetovnom imenu – papa Vojtila.
Teško je i pobrojati na koje sve načine je papa Jovan Pavle Drugi devedesetih delovao protiv Srba, ali je sve činio da podrži nezavisnost Hrvata po cenu zločina nad Srbima. Dovoljno je reći da je Vatikan prvi priznao nezavisnost Hrvatske u avnojevskim granicama.
Misleći da se veličina vernika može preneti i na materijalnu, Primorac je Šibeničko-kninskoj biskupiji poklonio najveći kip Bogorodice sa Isusom u Hrvatskoj, koji je postavljen na auto-putu Zagreb-Split.
Hrvat koji bi da bude Tramp
Treći kandidat za predsednika Hrvatske je poslanik Mosta Miro Bulj. Kako je Bulj u "domovinski rat" otišao sa 19 godina, najžešći protivnik u kampanji mu je Primorac sa kojim se spori oko toga ko je više doprineo u ratu.
Bulj je nedavno zabranio izložbu fotografija narodnih običaja hrvatskih Srba u Sinju, navodeći da na taj način vodi računa o poštovanju temelja na kojima je uspostavljena moderna hrvatska država, a "tu prvenstveno misli na Domovinski rat".
Kao poslanik se zalagao za proterivanje političarima iz Crne Gore koji su učestvovali u donošenju Rezolucije o Jasenovcu.
Izjavio je kako bi Hrvatska svim raspoloživim sredstvima trebalo da onemogući "maligni uticaj Srbije i četnika Aleksandra Vučića na Crnu Goru".
Zanimljivo da je i on objavio fotografiju pape Jovana Pavla Drugog i zahvalio mu "za ljubav prema Hrvatskoj koju je pokazao konkretnim delima".
Sebe predstavlja kao simpatizera Donalda Trampa, a u tome je otišao toliko daleko da je objavio montiranu fotografiju na kojoj je svoje lice stavio umesto Trampovog na čuvenoj fotografiji nakon atentata.
ZA NAROD! ZA NAROD! ZA NAROD!Narode moj, pokrenuo sam web na kojem se možete prijaviti za volontiranje i financijski pomoći našoj borbi za Hrvatsku koju ćemo vratiti istinskim vrijednostima. Ciljevi su: zaustavljanje ilegalnih migracija, ograničenje uvoza strane radne snage,… pic.twitter.com/UwwyBrLh87
— Miro Bulj (@MiroBulj) November 11, 2024
Kako je uoči izbora pukla tikva u Domovinskom pokretu između gradonačelnika Vukovara Ivana Penave i Maria Radića, Radić je osnovao svoju stranku Dom i nacionalno okupljanje.
O kakvoj stranci je reč dovoljno je reći da je osnivači skup protekao uz simbole HOS-a i ustaške zastave.
"Zastava s prvim belim poljem je prva zastava RH, pred njom je prisegnuo dr Franjo Tuđman i tako je nastala hrvatska država", opravdao je Radić tada ustaške simbole na osnivačkom skupu.
Ova stranka će za predsednicu kandidovati Branku Lozo, koja nije jedina žena koja pretenduje za mesto predsednice države.
Ako ste mislili da makar među ženskim kandidatima nema pozivanja na "domovinski rat", varate se. Lozo je po isticanju kandidature izjavila: "Ja sam nakon Tuđmana, jedini kandidat koji ima potpuno čistu prošlost".
Kao prvi potez koji bi povukla ako bi bila izabrana za predsednicu Hrvatske najavila je da bi nastojala da privoli papu da Stepinca proglasi za sveca.
Na izborima će učestvovati još tri žene, nezavisna kandidatkinja Marija Selak Raspudić, ispred Možemo Ivana Kekin, ali i Aurora Vajs.
Trka kobila i kornjača
Kandidatura Vajsove privukla je najviše pažnje, jer su je hrvatski mediji prevashodno predstavili kao savetnicu predsednika Republike Srpske Milorada Dodika.
To je bilo dovoljno da ovu po struci novinarku u hrvatskim medijima predstave kao "agenta strane države".
Na to je odgovorila da je 2014. napustila Hrvatsku zbog političkih pritisaka, ali se vraća da bi "Hrvatskoj vratila sve što joj je nekad dala".
"Kada su Austrijanci blokirali tri zemlje za ulazak u Šengen zonu, a jedna zemlja je bila Hrvatska, ko je ublažio Austriju da Hrvatska bude jedina koju su pustili da uđe? To je ta ista osoba koja radi za Milorada Dodika", pohvalila se Vajsova.
Poručuje da joj je stabilnost regiona najvažnija, te da li će raditi iz Dodikovog kabineta ili iz kabineta na Pantovčaku, svejedno je.
Dve njene izjave izazvale su burne reakcije. Najpre to što je o drugim kandidatima rekla: "Kobila se utrkuje s kornjačama, a ja nisam kornjača".
Druga je to što je rekla da su Hrvati i Srbi starosedeoci na Balkanu, dok su Bošnjaci nacija koja se formirala 90-ih.
"Do tada su bili muslimani Srbi ili muslimani Hrvati", rekla je Vajsova.
Kako izbori još nisu ni zakazani, nove kandidature su moguće. Za to je potrebno skupiti samo 10.000 potpisa podrške, a iznenađenja su i dalje moguća.