Ruski preparati na biljnoj bazi sve su traženiji u apotekama u Srbiji. Kupuju ih ruski državljani, koji su navikli na njih, ali i građani Srbije koji su se uverili u njihovu delotvornost.
Zbog sve veće potražnje otvaraju se ruske apoteke širom naše zemlje, a i u mnogim domaćim apotekama ovi preparati postali su neizostavni deo asortimana.
U apotekama kažu da su im najprodavaniji biljni preparati za jačanje imuniteta, preparati za smirenje, bolje pamćenje, zatim preparati koji pomažu kod lečenja šećerne bolesti, snižavaju holesterol i trigliceride u krvi. Traže se ruski flasteri za ublažavanje bolova, kreme za reumatske tegobe.
Potražnja za ovim preparatima poslednjih godina doživela je ekspanziju. Kupuju ih i mladi i stari. Mlađe generacije da bi sprečila nastanak bolesti okreću se sve više, prirodnoj, alternativnoj medicini. Sa druge strane, starija populacija, koja ima više zdravstvenih problema, ima više poverenja u rusku medicinu i ruske preparate nego u zapadnu medicinu.
U jednoj od ruskih apoteka u Beogradu za RT Balkan kažu da im dolaze ruski državljani da kupuju preparate, ali i sve više građana Srbije.
"Mi se nigde ne reklamiramo, već prepuštamo da građani sami prepoznaju šta im prija, a šta ne i da li to što uzimaju ima nekog efekta. Ne reklamiramo se jer je jak uticaj farmaceutske industrije", kaže vlasnica apoteke, koja nije želela da joj se pominje ime.
Navodi da je najveći problem danas što lekari nemaju vremena za pacijente, prepišu im lekove koji često imaju nus pojave i ne daju željeni efekat.
"U takvim situacijama se pacijenti odlučuju da probaju sa biljnim preparatima. Važno im je da znaju da ti preparati mogu da pomognu, a ne mogu da naškode", ispričala je ona.
I u domaćim apotekama ruski preparati su sve češće deo asortimana. Da bi se neki suplement našao u apotekama nije potrebno da dobije dozvolu Agencije za lekove i medicinska sredstva (ALIMS), ali je neophodno rešenje Ministarstva zdravlja.
Procedura izdavanja rešenja na osnovu priložene dokumentacije ponekada traje i duže od pola godine. Svaka serija mora da poseduje dokaz o zdravstvenoj ispravnosti od sertifikovane laboratorije.
Nada Ivančić iz apoteke "Ivančići sinovi" kaže da suplementi koji se nalaze na tržištu moraju da dobiju "zeleno svetlo" svih relevantnih institucija da bi se prodavali u apotekama.
"To nije procedura koja kratko traje i to traje po šest, sedam meseci", rekla je ona za RT Balkan.
Oni u svom asortimanu imaju i ruske preparate. Koji su najtraženiji diktira sezona.
"Sezona određuje asortiman u apotekama. Mi se prilagođavamo i nabavljamo ono što pacijenti traže. Zimi se traže preparati za jačanje imuniteta, jer dolazi grip i ostale respiratorne infekcije. Leti preparati koji se koriste kod urinarnih i crevnih infekcija. Traže se i kreme za ublažavanje bolova, naročito kod kostobolje", navela je ona.
Ruski preparati našli su put do srpskih kupaca, ali ruski lekovi još nisu masovnije prodrli na srpsko tržište.
"Ruski lekovi, kojih ima puno i koji su kvalitetni, ne mogu da prodru na naše tržište, jer nemaju EU sertifikate i dosijee koji su u skladu sa standardima EU agencije za lekove", zaključila je Ivančić.