Dok na Kosovu i Metohiji baze nelegalnih oružanih formacija pod kontrolom Prištine niču kao pečurke posle kiše, Priština upozorava na "opasnost" koja Zapadnom Balkanu preti od Rusije.
U istom danu kada su tzv. kosovsko ministarstvo odbrane i nelegalne tzv. kosovske bezbednosne snage preuzele imovinu bivšeg aerodroma "Dumoš" u blizini Podujeva, u Prištini je održana konferencija na kojoj se diskutovalo o uticaju Rusije na "nacionalnu bezbednost".
Izvesna Jeta Ljošaj iz Centra za bezbednosne studije ustvrdila je da Rusija koristi različite metode kako bi nastavila da utiče na zemlje Zapadnog Balkana. Reč je o ekonomskim, verskim, kulturnim i drugim metodama, navela je Ljošajeva, preneli su mediji na albanskom jeziku.
Ona je optužila Moskvu da koristi dezinformacije kako bi uticala na unutrašnju situaciju na tzv. Kosovu. Očekivano, nije izostao ni poznat narativ o umešanosti Rusije u oružani sukob u Banjskoj, koji se dogodio u septembru prošle godine, niti ponavljanje mantre da je za to odgovoran Beograd.
"Analiza Centra za bezbednosne studije pokazala je da je Rusija bila obaveštena o napadu u Banjskoj kod Zvečana", istakla je. Dodaje se i da "Kosovo ovaj napad opisuje kao teroristički i optužuje Srbiju da stoji iza njega, što Beograd negira" i da su "kosovski zvaničnici najavili da istražuju moguće ruske veze sa napadom u Banjskoj".
Ljuljzim Peci, direktor kosovskog instituta za politička istraživanja i razvoj (KIPRED), naglasio je da je Rusija u prethodnom periodu delimično blokirala nova priznanja nezavisnosti tzv. Kosova, ocenjujući da je ono sposobno da se odupre "ruskoj propagandi i uticaju", ali da mora aktivno da radi na tome.
Na konferenciji je zaključeno i da Priština treba da sarađuje sa saveznicima u regionu kako bi razvili zajedničku strategiju za borbu protiv "ruskog uticaja na Zapadnom Balkanu".
Nije izostalo ni podsećanje na činjenicu da Beograd nije uveo sankcije Moskvi.
Nema sumnje da tajming za održavanje konferencije nije izabran slučajno. Cilj je bio da se poruke o "ruskom uticaju" čuju istog dana kada je tzv. kosovski ministar odbrane Ejup Maćedonci preuzimanje imovine aerodroma nazvao "strateškom tačkom za povećanje odbrane i bezbednosti Kosova".
Ovo u praksi znači da tzv. kosovsko-bezbednosne snage, objašnjavaju srpski vojni stručnjaci, dobijaju vojni garnizon koji će od administrativne linije biti udaljen samo desetak kilometara.
U proteklom periodu, Kurti je širio mrežu policijskih stanica i baza na severu Kosova i Metohije, što nije u skladu ni sa jednim sporazumom.
Svedočili smo i tome da su na uzurpiranoj srpskoj zemlji, na pojedinim parcelama, nikle i baze tzv. specijalnih jedinica ROSU.
"Drž'te lopova, drž'te lopova!", glasi poslovica koja najbolje opisuje strategiju Prištine.
Zato što posle svakog incidenta ili otvorenog zveckanja oružjem i podizanja tenzija u regionu za koji je odgovorna Priština, predstavnici i glasogovornici privremenih prištinskih institucija upere prstom čas u Moskvu, čas u Beograd, optužujući ih da prete da ugroze mir, a sve da bi opravdali vlastite opasne poteze.