U Sudu Bosne i Hercegovine danas je održano četvoročasovno ročište protiv predsednika Republike Srpske Milorada Dodika i vršioca dužnosti direktora Službenog glasnika Miloša Lukića, koje je Tužilaštvo BiH optužilo za neizvršavanje odluka visokog predstavnika. Saslušani su svedoci iz Državne agencije za istrage i zaštitu (SIPA), inspektori Petar i Nikola Đukić.
Prema rečima inspektora Petra Đukića, po nalogu Tužilaštva BiH pokušano je pronalaženje teksta Dejtonskog sporazuma i njegovog Aneksa 10 na zvaničnom sajtu Ujedinjenih nacija (UN). Đukić je naveo da su, umesto traženog dokumenta, pronašli samo propratni akt američke državne sekretarke Medlin Olbrajt iz 1995. godine. Inspektori SIPA su, po njegovim rečima, ovu naredbu dobili u septembru, nakon čega su izvršili pregled internet stranica UN, ali bez uspeha u pronalaženju traženih dokumenata. U skladu sa procedurama, preduzeli su uviđajne radnje i o svemu sačinili zapisnik, dostavljen Tužilaštvu BiH.
Advokatski tim odbrane je na konferenciji za novinare, održanoj u Istočnom Sarajevu, burno reagovao na postupanje pravosudnih institucija, izražavajući ozbiljne zamerke na rad Tužilaštva i Suda Bosne i Hercegovine. Goran Bubić, jedan od branilaca, ocenio je da svedoci koje je saslušalo Tužilaštvo potvrđuju da ključni dokument nije autentičan.
"Videćemo kakvu će odluku Sud doneti po tom pitanju, a isto se može reći i za tonski zapis koji se tiče govora predsednika Dodika povodom 81 godine od Bitke na Kozari koji je prema sadržaju principijelno na mestu, ali formalno-pravno se takve izjave ne mogu uvrštavati u dokazni postupak", rekao je Bubić.
Anto Nobilo, takođe advokat odbrane, izjavio je da su tužioci napravili niz proceduralnih grešaka, te naglasio da su umesto originalnog dokumenta, koji su mogli zatražiti od vlada zemalja potpisnica Dejtonskog sporazuma, oni odlučili da pretražuju internet stranice.
"Bavimo se tehničkim pitanjima i trošimo vreme na nevažne detalje," zaključio je Nobilo.
Da se ovde ne radi o pravdi, već o nametanju moći, smatra advokat Goran Petronijević.
"Primećuje se nespretnost Tužilaštva, ali i ovaj sud počinje da sudi poput Haškog tribunala. Iza pravila stoji sila, dok bi iza prava trebalo da stoji poštovanje onoga što je zapisano. Ako zamenite pravo pravilima, srušili ste međunarodno pravo. Rezultat toga je ovakav nakaradni pravni sistem kakav ovde vidimo. Suverenizam je stigao, ali ovde u BiH, bojim se da depeša još nije stigla," izjavio je Petronijević.
Advokat Miljkan Pucar kritikovao je tužilaštvo zbog pokušaja da vodi istragu bez originalnog dokumenta, tvrdeći da se oslanjaju na prevod dokumenta skinutog sa interneta, u kojem su, prema njegovim rečima, sadržane netačne informacije o nadležnostima visokog predstavnika.
Miloš Lukić, direktor Službenog glasnika, osudio je postupanje SIPA, tvrdeći da se agencija bavi pretraživanjem izjava Dodika i njega na internetu, umesto suzbijanjem kriminala i terorizma.
Reakcije na ročište stigle su i od političkih predstavnika Republike Srpske.
Premijer Radovan Višković nazvao je ročište neozbiljnim, ističući da su tokom saslušanja prikazivane slike sa interneta. Predsednik Narodne skupštine Nenad Stevandić ironično je dodao da se "samo još Paja Patak nije pojavio."
Poslednji se obratio predsednik Republike Srpske Milorad Dodik koji je ocenio da ovaj proces nema ni teoretske šanse da dovede do osuđujuće presude.
"Predlažem im da prekinu ovu farsu ili naprave pauzu da ohlade glave," izjavio je Dodik.
Najavio je i podnošenje krivičnih prijava protiv pripadnika SIPA koji su svedočili, kao i protiv sudije.
"Oni misle da nas disciplinuju. Ako žele politički proces, imaće ga – na ljutu ranu ide ljuta trava," poručio je Dodik.
Naredno ročište zakazano je za 20. novembar.