Na poslednjoj sednici Vlade Srbije usvojen je predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju, kojim se daje "zeleno svetlo" za dolazak stranih univerziteta u Srbiju. Njihov dolazak u više navrata najavio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predviđeno je da dozvolu za rad stranim fakultetima izdaje Ministarstvo prosvete na osnovu potpisanog sporazuma. Uslov za dobijanje dozvole je da fakultet bude akreditovan u državi gde mu je sedište.
Strane visokoškolske ustanove, koje se odluče da dođu u Srbiji, neće morati da prolaze kroz postupak akreditacije u Srbiji. U predlogu je precizirano da će voditi evidenciju i izdavati diplome prema propisima države u kojoj su akreditovani.
Strani fakulteti će dozvolu za rad morati da obnavljaju na svakih sedam godina. Kako je navedeno u obrazloženju izmene Zakona o visokom obrazovanju, u prethodnom periodu više prestižnih inostranih univerziteta se interesovalo da otpočne sa radom u Srbiji.
"Imajući u vidu da jedan broj državljana Srbije upisuju studije na inostranim univerzitetima, na ovaj način bi se stvorila mogućnost da se određeni studijski programi realizuju u Srbiji, što bi doprinelo i smanjenju troškova studiranja. Dopunom Zakona se stvaraju uslovi da inostrane visokoškolske ustanove mogu da obavljaju delatnost u Srbiji", navode.
Vest da bi uskoro u Srbiju mogli da stignu univerziteti iz inostranstva, zabrinula je dekane državnih fakulteta. Na mnogim visokoškolskim ustanovama ove godine ostalo je praznih budžetskih mesta i nisu uspeli da popune kvotu koju im je država odobrila. Dodatna konkurencija iz inostranstva značila bi još manje brucoša kod njih.
Dekan Matematičkog fakulteta prof. Zoran Rakić kaže RT Balkan da će strani fakulteti biti u povoljnijem položaju u odnosu na fakultete u Srbiji, jer neće morati da prolaze procese akreditacije u Srbiji.
"Nismo dobili nikakve informacije od Ministarstva prosvete kako će to izgledati. Mi nemamo dovoljno studente ni za nas. Jedino da se u Srbiju privuku strani studenti i da tako bude dovoljno studenata i za njih i za nas", precizirao je Rakić.
Smatra da se dolaskom stranih fakulteta neće smanjiti odliv mladih ljudi iz Srbije u inostranstvo.
"Oni koji hoće da odu, otići će. To što će ovde doći strani fakulteti, neće ništa da pomogne. Na Univerzitetu u Beogradu je ostalo dosta nepopunjenih budžetskih mesta. Ti brojevi su svake godine sve gori, sve više ima slobodnih mesta", naveo je on.
Predlog izmene Zakona o visokom obrazovanju ušao je u skupštinskoj proceduru i uskoro bi trebao da se nađe pred poslanicima.