Stručna rasprava o konceptu totalne odbrane održana u Domu Garde
Koncept totalne odbrane predstavlja optimalan pristup odbrani Srbije u aktuelnom geopolitičkom kontekstu, zaključeno je tokom stručne rasprave u Domu Garde, koju je organizovala Uprava za strategijsko planiranje Sektora za politiku odbrane.
"Primenom koncepta totalne odbrane unapređuju se sposobnosti odbrane Srbije, kao i otpornost društva na savremene oblike ugrožavanja bezbednosti, jedan je od zaključaka rasprave. Ovim je otvoren dijalog na ovu temu sa fokusom na ključna rešenja u domenu vojne odbrane, civilne odbrane i komandovanja i rukovođenja snagama odbrane u vanrednom i ratnom stanju", saopštilo je Ministarstvo odbrane.
Tokom rasprave, sagledan je uticaj izmenjenog bezbednosnog okruženja i savremenih sukoba na koncepte odbrane u Evropi.
"Rasprava je održana kako bi se predstavnici institucija, organizacija civilnog društva i akademske zajednice informišu o ovom konceptu i da se razmotre dalji koraci u njegovoj primeni", navodi se u saopštenju resornog ministarstva.
Koncept totalne odbrane, inače, stvara pretpostavke za najavljenu reaktivaciju obaveznog služenja vojnog roka, odnosno ukidanja suspenzije. Totalna odbrana podrazumeva da svi građani u okviru svojih mogućnosti moraju da budu spremni da brane zemlju.
Kako se navodi na sajtu Ministarstva odbrane, suština ovog koncepta proizilazi iz procene da se usled postojećih bezbednosnih izazova i pretnji, efikasna zaštita odbrambenih interesa Srbije ne može ostvariti angažovanjem samo Vojskom Srbije, već se moraju uključiti i ostali subjekti jedinstvenog sistema odbrane.
Premijer Srbije Miloš Vučević izjavio je nedavno da se na jesen 2025. godine mogu očekivati prve klase Vojske Srbije iz regrutnog sastava, a kada se podignu svi kapaciteti do maksimuma, Vojska Srbije planira da 20.000 regruta služi godišnje vojni rok.