Svetotrojični hram Podvorja Ruske pravoslavne crkve izgrađen je tačno pre 100 godina u Beogradu, a ministar bez portfelja Nenad Popović poručio je tim povodom da taj jubilej nije samo značajan u istoriji pravoslavnog hrama i duhovnosti, već predstavlja i sećanje na istorijsku saradnju i međusobnu podršku srpskog i ruskog naroda u teškim vremenima.
Popović je na otvaranju konferencije "100 godina Svetotrojičnog hrama Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu" naveo da je taj hram ujedno i dokaz da zajednička istorija, vera i tradicija Srbije i Rusije ne samo da opstaju, već sve više napreduju.
"Ovaj Hram je ne samo svetionik vere i duhovnosti, već i simbol istorijske saradnje i neraskidive veze srpskog i ruskog naroda", kazao je Popović, podsećajući da je izgrađen 1924. godine kao odgovor, kako kaže, na stradanje ruske emigracije koja se nastanila u tadašnjoj Kraljevina SHS.
Popović je ukazao da ta veličanstvena građevina ne bi postojala bez nesebične pomoći srpskog naroda i podsetio da je prva Liturgija služena već iste godine kada je izgrađen na praznik Male Gospojine.
Podsetio je da je 1920. godine u Kraljevinu SHS stiglo više desetina hiljada Rusa koje je kralj Aleksandar Karađorđević prihvatio kao svoj narod.
Ambasador Ruske Federacije u Srbiji Aleksandar Bocan-Harčenko kazao je da Srbija i Rusija imaju bogatu i važnu istoriju te da su sveukupni odnosi i veze između dva naroda održavani i u najtežim vremenima.
Bocan-Harčenko navodi da je ruski hram u Beograd deo osnove i stupca saradnje srpskog i ruskog naroda.
"Hram je imao ogromnu ulogu u teškim vremenima Srbije", kazao je Bocan-Harčenko dodajući da je u hramu pružana podrška Srbiji i po nekim od najtežih pitanja među kojima je i Kosovo i Metohija.
"To je veoma važno i za nas i za Srbiju i za naše odnose i zajedničku budućnost", poručio je ruski ambasador i dodao da danas taj Hram i dalje predstavlja pribežište i ono mesto gde se konsultuje ruski svet, dijaspora koja je ostala da živi u Beogradu, a gde mogu da razvijaju ciljeve duhovne i državne.
Starešina Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Srbiji otac Vitalij Tarasjev kazao je da se u ruskom hramu u Beogradu svakodnevno služi Liturgija, navodeći da ni u jednom periodu u istoriji taj običaj i tradicija nisu bili narušeni.
Vikar patrijarha srpskog episkop jegarski Nektarije naveo je da srpski narod, kao i srpska crkva nisu nikada zaboravili bratsku ljubav ruskih vladara i crkve.