Ruski mitropolit Antonije: Dve sestrinske crkve vezuju najtopliji odnosi

Svetotrojični hram Podvorja Ruske pravoslavne crkve izgrađen je u Beogradu tačno pre 100 godina. To je mesto okupljanja svih Rusa koji su bili prinuđeni da napuste svoju zemlju

Mitropolit volokolamski Antonije, koji u ime patrijarha ruskog Kirila boravi u glavnom gradu Srbije povodom 100 godina postojanja Svetotrojičnog hrama Podvorja Ruske pravoslavne crkve u Beogradu, poručio je da je taj hram most koji ujedinjuje dve sestrinske crkve koje vezuju najtopliji odnosi.

Mitropolit Antonije je u izjavi novinarima rekao da mu je čast što je danas u Beogradu gde se obeležava jedan vek od izgradnje ruskog hrama u kom su Rusi, koji su tokom istorije bili prinuđeni da napuste svoju zemlju, pronašli utočište i mesto da se mole Bogu na svom jeziku.

"Rusi koji su bili primorani da ostanu daleko od svojih bliskih ovde su našli utočište, prihvaćeni su u Srbiji sa ljubavlju i dobili mogućnost da izgrade svoj hram gde mogu da se mole na svom jeziku. Ovaj hram je most koji sjedinjuje dve sestrinske crkve, koje vezuju najtopliji odnosi", naveo je on.

Mitropolit je dodao da su odnosi Srpske pravoslavne crkve i Ruske pravoslavne crkve ostali do danas takvi, te da veruje da će obeležavanje 100 godina ruskog hrama u Beogradu narednih dana dati dodatni doprinos za učvršćivanje odnosa dva naroda, države i crkve.

Ministar bez portfelja Nenad Popović ukazao je da od kada je izgrađen, hram do današnjih dana predstavlja mesto duhovne bliskosti srpskog i ruskog naroda.

"Simbolizuje duhovnu bliskost, bratske odnose. Ne postoje dve bliskije crkve u svetu, ne postoje dva bliža naroda, tako je bilo kroz vekove, tako je danas, tako će biti i ubuduće", poručio je Popović.

Kako kaže, Rusi koji su posle Oktobarske revolucije bili primorani da dođu u Beograd dali su ogroman doprinos razvoju Srbije.

"U Beograd koji je imao 100.000 stanovnika došlo je više od 30.000 Rusa, bili su inženjeri, doktori, slikari, oficiri, kulturni radnici, ljudi koji su se bavili pozorištem, baletom i dali su ogroman doprinos srpskoj nauci i kulturi", naveo je ministar.

Prema njegovim rečima, najveći broj njih je ostao i da živi u Srbiji, kao i njihova pokolenja.

"To pokazuje da su Rusi i Srbi i tada bili zajedno i da su izdržali sve strahote i u Prvom, Drugom svetskom ratu. Rusija je bila uz nas i 1999. kada nas je NATO bombardovao, ubijao našu decu i kada su hteli da ukinu Rezoluciju 1244. Kada su hteli da nas proglase genocidnim narodom, Rusija je opet bila uz nas i zajedno sa nama štiti i Kosovo i Republiku Srpsku", zaključio je Popović.