Od "Žute kuće" do laboratorije za drogu: Mesto gde su vađeni organi Srba postalo kokainsko selo

Objekat u kojem su vađeni organi nalazio se u blizini mesta Fuše Kruje u Albaniji, a upravo ovde je policija otkrila laboratoriju u kojoj se prerađuje kokain donet iz Latinske Amerike

U izveštaju Dika Martija, koji je svetu predstavio istinu o trgovini organima Srba u slučaju "Žuta kuća", objekat u kojem su vađeni organi nalazio se u blizini mesta Fuše Kruje u Albaniji. I danas je ovde leglo kriminala, a zovu ga "kokainsko selo". 

Po Martiju, Fuše Kruje se nalazilo na ruti trgovaca organima koja je išla od terorista OVK na KiM, koji su otimali Srbe, preko nekoliko mesta u Albaniji, pa ka Evropi i drugim kontinentima do krajnjih korisnika na crnom tržištu.

Sada je ovo selo na ruti trgovaca drogom i policija je za vikend otkrila laboratoriju u kojoj je prerađivan kokain donet iz Latinske Amerike.

Uhapšeno je 10 Albanaca, Kolumbijac i dva državljanina Venecuele. Poslednja trojica su bili stručnjaci za vađenje kokaina iz kože životinja.

Ova grupa je otkrivena, a "Žuta kuća" je i dalje na čekanju za procesuiranje pred Specijalnim sudom za zločine na Kosovu i Metohiji, sa sedištem u Hagu. I upitno je da li će optužnica biti podignuta, iako je sud i formiran na osnovu Martijevog izveštaja "Nehumano postupanje prema ljudima i nelegalna trgovina ljudskim organima na Kosovu".

U dokumentu, pokojni Marti navodi da postoje brojne indicije da su se zarobljenim Srbima i Albancima vađeni organi koji su kasnije prodavani u inostranstvu.

"Brojne indicije po svoj prilici potvrđuju da su, u periodu neposredno po okončanju oružanog sukoba, a pre nego što su međunarodne snage realno mogle da preuzmu kontrolu nad regionom i ponovo uspostave kakav-takav red i zakon, nekim zarobljenicima vađeni organi, koji bi potom bili poslati u inostranstvo radi transplantacije. Pomenuto odstranjivanje organa vršilo se na teritoriji Albanije, na jednoj klinici u blizini mesta Fuše Kruje", napisao je Marti. 

On je naveo i da je "prema prikupljenim informacijama i na osnovu dosadašnjih rezultata istrage, postoje brojne konkretne i međusobno usaglašene indicije koje potvrđuju da je izvestan broj Srba i kosovskih Albanaca bio zarobljen i držan na tajnim lokacijama na teritoriji severne Albanije, u zatvorskim objektima pod kontrolom tzv. OVK"

"Ova lica su bila izložena nehumanom i degradirajućem postupanju pre nego što su konačno nestala", navodi se na početku izveštaja koji je Parlamentarna skupštine SE usvojila januara 2011. godine i na osnovu kog je kasnije došlo do pregovora sa vlastima na tzv. Kosovu da se formira ad hok sud, Specijalizovana veća Kosova i Specijalizovano tužilaštvo - sa sedištem u Hagu.

U izveštaju se navode i razgovori sa vlasnicima kuće na teritoriji Albanije, koja je bila jedan od punktova i gde je pronađena krv, ali je "domaćin" to objašnjavao klanjem kokošaka u dnevnoj sobi. 

U Hagu se trenutno sudi nekadašnjim komandantima tzv. OVK Hašimu Tačiju, Jakupu Krasnićiju, Redžepu Seljimiju i Kadriju Veseljiju. Optužnica u 10 tačaka tereti "četvorku" za progon na političkoj i etničkoj osnovi, zatvaranje, nezakonito hapšenje i pritvaranje, druge nehumane postupke, okrutno postupanje, prisilni nestanak, mučenje i ubistva u 42 nelegalna pritvora na Kosovu i Metohiji i u Albaniji nad približno 407 pritvorenika, od kojih je najmanje 102 ubijeno od marta 1998. do septembra 1999. godine. Kao saučesnici u zločinačkom udruženju, u optužnici su navedeni i oficiri paravojne formacije: Azem Sulja, Ljah Brahimaj, Fatmir Ljimaj, Sulejman Seljimi, Rustem Mustafa, Šukri Buja, Ljatif Gaši i Sabit Geci.

Sud je već doneo jednu presudu u procesu protiv Pjetera Šalje za zločine nad Albancima u logoru Kukeš, koji se nalazi na teritoriji Albanije. I u optužnici protiv Tačija se navode dva logora u ovoj državi - Cahan i Kukeš. To nedvosmisleno i sudski dokazuje da je Albanija sasvim sigurno pružala podršku tzv. OVK.