Pola godine posle velikog požara koji je zahvatio regionalnu deponiju "Duboko" kod Užica i dve nedelje pošto su meštani i aktivisti ekološke organizacije "Da (ne) dišemo 'Duboko'" blokirali deponiju za istovar smeće iz Užica, republički inspektori zaštite životne sredine izvršili su vanredni inspekcijski nazor JKP Regionalnog centra za upravljanje otpadom "Duboko" i doneli rešenje, kojim se zabranjuje prijem, skladištenje, ponovno iskorišćenje i odlaganje bilo koje vrste otpada na ovoj lokaciji.
Deponija "Duboko" zatvorena je, inače, od strane meštana i ekoloških aktivista za deponovanje smeća iz preostalih osam opština Zlatiborskog i Moravičkog okruga još od početka avgusta ove godine.
Gradonačelnica Užica dr Jelena Raković Radivojević, izjavila je posle rešenja republičke inspekcije, da su u toku "intenzivne aktivnosti na pribavljanju neophodnih dozvola i saglasnosti za formiranje transfer stanice, koja je neophodna kako bi se na pravilan i zakonom predviđen način otpad iz Užica transportovao do deponije u Lapovu".
Po njenim rečima, JKP "Bioktoš" je, kako bi se obezbedilo prikupljanje otpada sa područja Užica, a reč je o količinama od 70 do 100 tona dnevno, sklopio ugovor o transportu otpada na sanitarnu deponiju u Lapovu.
"Morali smo da obezbedimo lokaciju na kojoj će se vršiti pretovar otpada iz kamiona JKP 'Bioktoš' u kamione JKP 'Duboko' koje jedino ima dozvolu za transport otpada. Iz tog razloga sklopljen je ugovor sa privatnim licem za parcelu koja se nalazi van grada. Opet ponavljam to je samo privremeno rešenje i radimo na pronalaženju lokacije koja će biti u skladu sa zakonskom regulativom", rekla je gradonačelnica.
Po njenim rečima, "zbog ozbiljnosti situacije i održavanja komunalnog reda prioritet u ovom trenutku jeste rad na obezbeđivanju svih neophodnih dozvola, studija i dokumentacije za transfer stanicu".
"Verujemo da ćemo u tome uz podršku resornih ministarstava uspeti u narednih nekoliko meseci. U međuvremenu u regionalnom centru 'Duboko' raspisan je tender i izabran je izvođač radova za sanaciju lagune i radovi kreću naredne sedmice, čime će se rešiti problem otpadnih voda, a ovo preduzeće u obavezi je da nabavi i mobilno postrojenje za prečišćavanje deponijskih voda, čime ćemo sprečiti dalje zagađenje Turskog potoka", rekla je gradonačelnica, dajući da "odgovornost za novonastalu situaciju nije sporna i ne dovodi se u pitanje", i da će se "njome baviti nadležni organi".
Inače, deponija "Duboko" gorela je u maju ove godine, čitave tri nedelje, a građani centra Užica, Sevojna, okolnih naselja, Lunovog Sela, danima su se gušili u dimu i neprijatnim mirisima koji su dolazili sa deponije. Lokalne vlasti, zdravstveni organi tada su danima uveravali građane kako je požar lokalizovan, kako je kvalitet vazduha manje-više zadovoljavajući, da nema prekoračenja količine čađi, PM materija u vazduhu, ali je tada u centru grada bilo mnogo ljudi koji su nosili maske kao u vreme korone.
Tada je ispred opštinske zgrade održano više protestnih skupova na kojima su građani tražili da se problem hitno reši, krivičnu odgovornost nadležnih, hitno zatvaranje deponije. Na skupovima se čulo i da "deponija Duboko već dve godine nema dozvolu za rad koju izdaje nadležno ministarstvo" pa se "otpad iz devet opština skladišti nelegalno".
Užičane je tada posebno brinula mogućnost pojave kancerogenih materija u vazduhu koje se, barem prema onome što govori stručna literatura, oslobađaju prilikom sagorevanja gume, plastike, ostalog otpada koji je goreo na deponiji.
Tada je rečeno da kancerogene materije nisu predmet merenja nadležnih institucija, a objašnjenje dato građanima Užica bilo je da u Srbiji nema laboratorije koja meri te parametre.