"To je nelojalna konkurencija": Državni fakulteti protiv dolaska stranih univerziteta u Srbiju
Izmene Zakona o visokom obrazovanju, kojima se otvaraju vrata za dolazak stranih univerziteta u Srbiju, zabrinule su dekane mnogih državnih fakulteta. Oni smatraju da stiže nelojalna konkurencija, koja može da ugrozi njihov opstanak. U saopštenju, koje je potpisao rektor Univerziteta u Beogradu prof. Vladan Đokić, traži se povlačenje dokumenta iz skupštinske procedure.
Sa druge strane iz Ministarstva prosvete navode da nije reč o diskriminaciji i ugrožavanju domaćih univerziteta, već da se podstiče zdrava konkurencija, što će podići kvalitet visokog obrazovanja. Navode da je interes države da zadrži mlade u Srbiji, da ne odlaze u inostranstvo na studiranje.
Dopuna Zakona o visokom obrazovanju dobila je "zeleno svetlo" Vlade Srbije i ostalo je samo da je usvoje poslanici u Skupštini Srbije. Dolazak stranih univerziteta u našu zemlju u više navrata najavio je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Predviđeno je da dozvolu za rad stranim fakultetima izdaje Ministarstvo prosvete na osnovu potpisanog sporazuma. Oni neće morati da prolaze kroz postupak akreditacije u Srbiji. Uslov za dobijanje dozvole je da fakultet bude akreditovan u državi gde mu je sedište. Dozvolu za rad moraće da obnavljaju na svakih sedam godina.
Takođe, predviđeno je da država sufinansira školarine studentima iz Srbije koji upišu te fakultete, što do sada nije bio slučaj sa privatnim fakultetima. U predlogu je precizirano da će strani fakulteti voditi evidenciju i izdavati diplome prema propisima države u kojoj su akreditovani.
Kako je navedeno u obrazloženju izmene Zakona o visokom obrazovanju, u prethodnom periodu više prestižnih inostranih univerziteta se interesovalo da otpočne sa radom u Srbiji.
"Imajući u vidu da jedan broj državljana Srbije upisuju studije na inostranim univerzitetima, na ovaj način bi se stvorila mogućnost da se određeni studijski programi realizuju u Srbiji, što bi doprinelo i smanjenju troškova studiranja. Dopunom Zakona se stvaraju uslovi da inostrane visokoškolske ustanove mogu da obavljaju delatnost u Srbiji", navode u obrazloženju dopune Zakona.
Dolazak stranih fakulteta zabrinuo je pojedine državne fakultete koje iz godine u godinu upisuju sve manje studenata. Fakulteti iz grupacije prirodno-matematičkih nauka bukvalno se poslednjih godina bore za opstanak, jer ih država finansira po broju upisanih studenata. Mnogi od njih nemaju novca za plaćanje materijalnih troškova.
U saopštenju, koje je u ime fakulteta Univerziteta u Beogradu potpisao rektor Vladan Đokić, navodi se da će strani univerziteti poslovati u Srbiji bez prethodno sprovedenog postupka akreditacije, što smatraju da je diskriminacija prema domaćim univerzitetima.
Smatraju da nije dobro da se iz budžeta finansiraju školarine studenata koji upišu strane fakultete.
"U situaciji kada se radi na novom modelu finansiranja u visokom obrazovanju, konstatujemo da odredba po kojoj bi se inostrana visokoškolska ustanova finansirala iz sredstava budžeta dovodi u pitanje dosadašnje napore preduzete u tom smislu. Ovakva dopuna se predlaže u krajnje nepovoljnom trenutku, kada se rešava suštinski jedno od najvažnijih pitanja za visokoškolske ustanove u Srbiji, a to je upravo finansiranje", navedeno je u saopštenju.
Apeluju da se predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju povuče iz skupštinske rasprave, dok ne bude na "odgovarajući način analizirana".
Ministarka prosvete Slavica Đukić Dejanović smatra da prisustvo stranih univerziteta u Srbiji nije diskriminacija domaćih univerziteta, već zdrava konkurencija.
Đukić Dejanović je navela da nema razloga da se domaći fakulteti, koji kvalitetno radi, plaši dolaska stranih univerziteta. Ističe da je ovo demografska mera kako bi mladi ostajali u Srbiji, a mogli da dobiju diplomu prestižnih evropskih i svetskih univerziteta.
"Naši studenti odlaze u Milano, Rim, Minhen i druge gradove u inostranstvu i često ostanu tamo kada završe fakultet. Ovako imaće priliku da studiraju u svojoj zemlji", rekla je ministarka prosvete.
Dekan Matematičkog fakulteta prof. Zoran Rakić rekao je za RT Balkan da će strani fakulteti biti u povoljnijem položaju u odnosu na fakultete u Srbiji, jer neće morati da prolaze procese akreditacije u Srbiji.
Nismo dobili nikakve informacije od Ministarstva prosvete kako će to izgledati. Mi nemamo dovoljno studente ni za nas. Jedino da se u Srbiju privuku strani studenti i da tako bude dovoljno studenata i za njih i za nas", precizirao je Rakić.
Smatra da se dolaskom stranih fakulteta neće smanjiti odliv mladih ljudi iz Srbije u inostranstvo.
"Oni koji hoće da odu, otići će. To što će ovde doći strani fakulteti, neće ništa pomoći. Na Univerzitetu u Beogradu je ove godine ostalo dosta nepopunjenih budžetskih mesta. Ti brojevi su svake godine sve gori, sve više ima slobodnih mesta", naveo je on ranije za RT Balkan.
SANU: Doneta ozbiljna odluka bez javne rasprave
Reagovala je danas i Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU), koja je uputila dopis Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete i pozvala ih da povuku predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju iz skupštinske procedure.
Navode da omogućavanje inostranim visokoškolskim ustanovama da učestvuju u procesu visokog obrazovanja u Srbiji predstavlja ozbiljnu promenu, koja ne bi trebala da bude doneta bez široke javne rasprave.
"Drugi problem je što se predloženim izmenama urušava postojeći sistem osiguranja kvaliteta u visokom obrazovanju. Inostrani fakulteti neće imati obavezu da se akredituju u Srbiji. Treći problem je mogućnost da se iz budžetskih sredstava finansiraju programi za koje ne postoji garancija da su kvalitetni", navedeno u dopisu SANU.
Univerzitet u Beogradu za sredu, 20. novembra, je zakazao vanrednu sednicu proširenog rektorskog kolegijuma sa tačkom dnevnog reda "utvrđivanje stava Univerziteta u Beogradu o Predlogu izmena Zakona o visokom obrazovanju".