Zašto "Mi - glas iz naroda" nije podržao predlog opozicije za glasanje o nepoverenju Vladi Srbije?
Predlog opozicije za glasanje o nepoverenju predsedniku Vlade Srbije Milošu Vučeviću, a povodom utvrđivanja političke odgovornosti za tragediju na novosadskoj Železničkoj stanici, u petak je stigao na adresu Skupštine Srbije, ali i ovoga puta, nije postignut jedinstveni stav.
Da je poslanički klub Branka Pavlovića "Mi - glas iz naroda" jedini krivac za to što sve parlamentarne opozicione stranke nisu stale na istu stranu "ocinkario" je predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić, tvrdnjama da je na pisarnicu parlamenta stigao zahtev sa parafom 84 poslanika, bez tribuna iz Pavlovićevog krila.
Objašnjavajući zašto njihov pokret nije podržao ovaj zahtev, Pavlović za RT Balkan navodi da smatra da je procedura oko otkrivanja krivice za pad nadstrešnice u toku i da ne treba dizati tenziju oko stvari koje se, po njegovom mišljenju, uopšte ne odugovlače i dodaje da je reč o "čistoj demagogiji".
"Nismo podržali jer ne mislimo da je to pravi razlog. Tema zbog koje oni traže ostavke je prisutna u javnosti, državni organi rade svoje, čeka se nalaz veštaka, a bez tog nalaza ništa dalje ne može da se radi ništa vezano za odgovornost. Nećemo da se priključimo tome, ali ni oni neće imati nikakav rezultat", objašnjava Pavlović za RT Balkan.
Pavlović ističe da je bio u Sočiju kada je dobio poziv opozicionih kolega, ali i da je bio u Beogradu u trenutku prikupljanja potpisa, njegova frakcija ne bi stala iza zahteva opozicije.
"To je stav naše poslaničke grupe. Ne mogu da kažem da me nisu kontaktirali, jesu, nije direktno Aleksić, ali mi jeste stigla poruka da li hoću da se priključim. Odgovorio sam da sam u Sočiju. Ali, svakako ne bismo potpisali jer smatramo da je to neprimereno destabilizovanje cele situacije pre vremena. Jedna je stvar da je prošlo dva, tri meseca i da nema veštačenja, pa da se onda postavlja pitanje kako i zašto. Ali, oni sad hoće da vrše pritisak kada procedura ide svojim tokom. Jedino sam nezadovoljan tužiocem i on bi morao mnogo bolje da komunicira sa javnošću, s čim predsednik vlade nema veze", navodi Pavlović.
Komentarišući prozivke iz vlasti da se opozicija podelila oko ove teme i da je zahtev potpisalo samo 70 poslanika, Aleksić je rekao da nije bilo nikakve svađe i naveo da je poslanički klub "NADA" kasnio sa prikupljanjem potpisa, ali da je u konačnom zbiru ovu ideju podržalo 84 tribuna.
Aleksić je istakao da zahtev posle pet dana od datuma predaje, ulazi u skupštinsku proceduru i da mora da se nađe na dnevnom redu prve naredne sednice.
"To nema nikakve veze sa sednicom o budžetu, ali očito da vlast želi da po svaku cenu izbegne raspravu i odgovornost za slučaj ubistva 15 građana u Novom Sadu. Da smo normalno društvo, predsednica parlamenta bi sama inicirala ovu sednicu, jer je skupština kontrolni organ izvršne vlasti, ali nažalost ona želi da prikrije odgovornost izvršne vlasti i zato će pokušavati da izbegne ovu raspravu. Svi koji ovu tragediju zataškavaju i odlažu procesuiranje odgovornih, direktni su saučesnici u zločinu", tvrdi Aleksić za "Danas".
Predsednica Skupštine Srbije Ana Brnabić izjavila je da nije bilo potrebe za ovim opozicionim predlogom jer će uskoro biti održana sednica na kojoj će se glasati o budžetu, što je, kako je rekla, "najvažniji zakon za poverenje vladi". Ona je dodala, da je nasuprot tome, opoziciji "potreban politički rijaliti".
"Svako ko iole prati politiku, zna da je tokom zasedanja skupštine najvažniji zakon za Vladu uvek i u svakoj zemlji, budžet. Predlog je Vlada već poslala Narodnoj skupštini, tako da ćemo uskoro oko 26. novembra, imati sednicu o budžetu. To je uvek u politici, ustvari sednica o poverenju vladi. Ukoliko budžet ne bude izglasan, to znači da je pala vlada", rekla je Brnabićeva za TV Prva.
Ovaj predlog je opozicija podnela uz obrazloženje da je u petak istekao rok za ostavke odgovornih za stradanje 14 osoba 1. novembra na Železničkoj stanici u Novom Sadu, što je zahtev koji su građani ispostavili na protestima.
Uvidom u predloženi akt na sajtu Narodne skupštine, potvrđuje se da su zahtev potpisali poslanici Narodnog pokreta Srbije-Novo lice Srbije, Stranke slobode i pravde, Ekološkog ustanka, Demokratske stranke, Srbija centra, "Mi snaga naroda" prof. dr Branimira Nestorovića, poslanički klub koji čine Pokret slobodnih građana, SDA Sandžaka i Partija za demokratsko delovanje, kao i Zeleno-levog fronta i Ne davimo Beograd, dok se navodi da je "predlagač grupa od 84 poslanika".
Kao razlozi za glasanje o nepoverenju vlade, navedeni su "propusti u obavljanju nadležnosti i preduzimanju mera, kao i nevršenje dužnosti utvrđivanja odgovornosti nadležnih lica, a koji su kršenjem zakona i nevršenjem svoje dužnosti, neadekvatnim reagovanjem i nepreduzimanjem mera doveli do urušavanja bezbednosnog sistema Srbije.
"Miloš Vučević nije povodom tragičnog događaja preduzeo niti jedan akt na koji je ovlašćen kako bi se javnost umirila i kako bi se sprečilo da se takvi tragični događaji ponove", piše u predlogu za glasanje o nepoverenju.
U obrazloženju zahteva navodi se i da je "reč o javnom objektu, da je državno preduzeće Infrastruktura Železnice Srbije bilo investitor, a Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Vlada finansijer radova koji su izvođeni protivno Zakonu o planiranju i izgradnji i drugim propisima, bez prijave radova i sa izabranim stručnim nadzorom, a bez reagovanja na očigledne propuste, što je direktna odgovornost Vlade Srbije".
Kako propisuje Zakon o vladi, najmanje 60 narodnih poslanika može predložiti Narodnoj skupštini da se Vladi izglasa nepoverenje.
"Vladi je izglasano nepoverenje većinom glasova od ukupnog broja narodnih poslanika. Predlog narodnih poslanika se razmatra na prvoj narednoj sednici Narodne skupštine, a najranije po isteku pet dana od podnošenja predloga. Predlog za izglasavanje nepoverenja predsedniku Vlade se razmatra u istom roku kao i predlog za izglasavanje nepoverenja Vladi", navodi se u Zakonu o vladi.