Reakcije vlasti na blokadu tužilaštva: Želja opozicije da u Srbiji vlada anarhija
Ovo čemu svedočimo je želja da u Srbiji vlada anarhija i da se pravda deli na ulici, a dele je najgori među nama koji u demokratskom društvu, sa jakim institucijama i vladavinom prava, nikada više neće doći na vlast. Poslanici i odbornici opozicije ne samo da onemogućavaju rad institucija, nego ugrožavaju i bezbednost tužilaca i sudija koje mora da štiti policija.
Ovako su na blokadu novosadskog tužilaštva zbog pada nadstrešnice na Železničkoj stanici, u organizaciji opozicije, reagovale predsednica Narodne skupštine Ana Brnabić i ministarka pravde Maja Popović.
Šefica parlamenta je istakla da je blokada udar na pravosuđe i tužilaštvo Srbije, a da su scene ispred zgrade Tužilaštva slika izgubljene, bezidejne i frustrirane opozicije kojoj je nasilje jedina politika. Ona je navela da su ljudi koji su 2009. preko noći smenili hiljadu tužilaca i sudija isključivo zbog toga što nisu bili članovi ili simpatizeri DOS-a, u vremenu kada su se tužioci i sudije birali u opštinskim odborima DS-a, odlučili da uzmu pravdu u svoje ruke i ne puste zaposlene u tužilaštvu da dođu na svoja radna mesta i da nastave istragu.
"To nije traženje pravde za poginule, povređene i njihove porodice niti vladavina prava, već lešinarenje, političarenje i udar na tužilaštvo i pravosuđe. Još jednom, takvi nikada, ali baš nikada, neće pobediti pristojnu, normalnu i odgovornu Srbiju koja već 19 dana tuguje i nije zaslužila ovakvo iživljavanje šačice bezidejnih probisveta", napisala je Brnabićeva na društvenoj mreži Iks.
Ministarka pravde Maja Popović tim povodom izjavila je da je blokiranje rada tužilaca i sudija, najgrublji vid pritiska na pravosudne organe u Srbiji koji, kako je istakla, svoj posao obavljaju u skladu sa zakonom, a ne prema naredbama opozicije.
"Tragedija u Novom Sadu, u kojoj je stradalo 15 osoba, zahteva sveobuhvatnu i temeljnu istragu i bilo kakav uticaj na tok istrage, kao i licitiranje koliko vremena je potrebno da se utvrde odgovorni, pokušaj je rušenja integriteta tužilaca i institucija Republike Srbije", istakla je ona.
U Novom Sadu predstavnici opozicije blokirali su jutros zgradu Tužilaštva u tom gradu, a policija je intervenisala da bi zaposlenima i građanima omogućila ulaz. Oni traže da se utvrdi odgovornost za tragediju 1. novembra i puštanje na slobodu političkih aktivista.