Srbija i Balkan

Zloupotrebljava li Majkl Marfi svoju funkciju američkog ambasadora?

Istupi Majkla Marfija su sve samo ne profesionalni, objašnjava za RT Balkan dr Nina Sajić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci
Zloupotrebljava li Majkl Marfi svoju funkciju američkog ambasadora?Getty © Armin Durgut/PIXSELL/DeFodi

Karijerni diplomata, diči se demokratijom svoje države – kako je rekao u intervjuu za "Srpska info", tekovinom dugom čak 200 godina. Istina, nije precizirao koji mu je omiljeni period u ta dva veka: vreme genocida nad Indijancima, aparthejda i rasizma ili doba kada su atomske bombe, "mali dečak" i "debeljko" sravnile Hirošimu i Nagasaki.

Ili mu je draži onaj period s kraja prošlog veka, kada je američka demokratija bombama i osiromašenim uranijumom 1999. godine zasula srpske civile i decu?  

Reklo bi se da je otvoren za medijske istupe, ali samo u odabranim medijima, dok za pojedine ekskluzivno ćuti i ne odgovara na novinarske upite koji mu se ne dopadaju. RT Balkan, tako, danima ne dobija odgovor na pitanja koja su od interesa javnosti.

U pomenutom intervjuu, poriče da ima bilo kakve veze sa crnom listom i sankcijama u Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Sve narode u BiH, tvrdi, tretira jednako. Posebno istančano čulo ima za rad predsednika Republike Srpske. Svašta mu zamera i u svom najnovijem obraćanju: optužuje ga za korupciju, progon stanovništva iz Republike Srpske, sastanke sa predsednikom Rusije i otvorenost ka BRIKS-u.

On je Majkl Marfi, (odlazeći) ambasador SAD-a u BiH.

Istupi Majkla Marfija su sve samo ne profesionalni, objašnjava za RT Balkan dr Nina Sajić, profesor na Fakultetu političkih nauka u Banjaluci i bivši diplomata.

"Bez obzira na to što ambasador Marfi često ističe da je karijerni diplomata i da samo sledi uputstva svoje vlade, ne možemo se oteti utisku da njegovi medijski istupi i pojedine aktivnosti više liče na lični obračun sa Dodikom, nego na ono što bi jedan ambasador u zemlji prijema trebalo da radi. Ti istupi, čini se, imaju dublju, ličnu komponentu koja prevazilazi diplomatski okvir, a ton kojim saopštava svoje stavove je vrlo oštar, agresivan i preteći", kaže ona.

U BiH deluje veliki broj diplomata iz drugih zemalja i nikada nije zabeleženo da se ijedan od njih prema državi prijema ophodi na način Majkla Marfija. Da li je njegovo ophođenje zaista odobrila zvanična administracija SAD ili se radi o ličnoj samovolji?

"Stiče se čak i utisak da se Marfi krije iza svog diplomatskog statusa odnosno iza toga da je 'predstavnik politike SAD' kako bi odgovorio na kritike koje dovode u pitanje njegovu profesionalnost i objektivnost. U duboko podeljenim društvima kakva je BiH, zauzimanje bilo koje strane, što često možemo videti u izjavama pojedinih ambasadora akreditovanih u BiH, samo dovodi do dalje političke polarizacije, dodatno podstiče već postojeće podele i nikako ne doprinosi kulturi dijaloga i poverenja", objašnjava Sajićeva.

Politički analitičar Vojislav Savić za RT Balkan kaže da je Marfi već dugo vremena deluje izvan okvira pristojnosti i diplomatske prakse.

"Ponaša se kao da je predsednik neke političke stranke u BiH, a ne diplomata i ambasador. Svakodnevna saopštenja za medije, pisana jezikom ulice i sarajevskog žargona, upotreba neprimerenih fraza i targetiranje pojedinaca koji su dobili podršku naroda i legitimitet na izborima su njegova svakodnevna praksa", opisuje Savić.

Dupli standardi i nejednak odnos prema stranama u BiH su, takođe, Marfijev glavni hobi, objašnjava Savić.

"Ne morate biti nešto naročito upućeni da biste uočili dvostruke aršine u političkom i propagandnom delovanju ambasade SAD i Marfija. Uglavnom je oštrica uperena prema Dodiku i licima iz Republike Srpske generalno, dok mnogi pojedinci iz Federacije BiH koji svakodnevno u svojim nastupima narušavaju Dejtonski sporazum i poredak BiH prolaze nekažnjeno. To je nagrada i luksuz koji im donose poslušnost prema ambasadi i Marfiju, ali sa druge strane je to mač sa dve oštrice - budući da se morate uzdati u milost onoga koga slušate, a ne u snagu i legitimitet koji crpite iz naroda koji vas delegira da u njegovo ime donosite odluke", kaže Savić za RT Balkan.

image