Mnoge zemlje zabranile energetska pića maloletnicima: "Misle da je bezazleno, a mogu glavu da izgube"

Lekari kažu da konzumiranje energetskih pića u velikim količinama može da dovede do ubrzanog rada srca, naglog skoka pritiska, srčanog zastoja, pa čak i iznenadne smrti

Mnoge zemlje zabranile su prodaju energetskih pića maloletnicima jer sadrže veliku koncentraciju kofeina, koji je štetan za zdravlje. Srbija je još uvek daleko od takve odluke.

Lekari kažu da konzumiranje energetskih pića u velikim količinama može dovesti do ubrzanog rada srca, naglog skoka pritiska, srčanog zastoja, pa čak i iznenadne smrti.

Zbog toga je "piće koje povećava budnost" zabranjeno za maloletnike u Litvaniji, Letoniji. Ruska državna duma je u julu ove godine usvojila zakon kojim se od 1. marta 2025. godine zabranjuje prodaja energetskih pića maloletnicima. 

Češka vlada je ovih dana odobrila predlog zabrane prodaje tog napitka deci mlađoj od 15 godina. I u južnoj srpskoj pokrajini Kosovu i Metohiji u "skupštinskoj fioci" čeka na usvajanje zakon kojim se zabranjuje konzumiranje tog pića maloletnicima.

Energetska pića su sve popularnija među mladima, a u poslednje vreme i među decom. U slobodnoj su prodaji, nisu previše skupa, tako da ih školarci mogu da kupe za džeparac. Nisu ni svesni kakve to posledice može da ostavi na njihov organizam i zdravlje. Čak i pojedini roditelji u tome ne vide poseban problem.

Slično je razmišljao i mladić Sabolč M. (18) iz Mađarske, sve dok u junu ove godine nije pao u komu zbog preterane konzumacije energetskih pića. Popio je šest limenki tog napitka, što je izazvalo potpuni kolaps organizma. 

I u Institutu za kardiovaskularne bolesti Dedinje još se sećaju slučaja od pre nekoliko godina kada im je u bolnicu stigao mlad čovek koji je popio 15 limenki  energetskih pića. Srce mu je stalo i morali su da mu ugrade pejsmejker. Njih dvojica su imali sreće i preživeli, ali je u svetu bilo slučajeva da preterano konzumiranje energetskih pića dovede do iznenadne smrti.

Kardiolog prof. Dragan Simić kaže za RT Balkan da prodaju energetskih pića treba ograničiti kao alkohol i cigarete, da mlađi od 18 godina ne mogu da ga kupuju.

"Ako to uzimate sporadično, limenku nedeljno, to nije dramatično. Međutim, ako zloupotrebljavate i popijete više limenki u toku dana, to može biti opasno", naveo je Simić.

Dodaje da se na taj način u organizam unosi velika količina kofeina koji izaziva ubrzan rad srca, ubrzano disanje, skok pritiska, dolazi do poremećaja sna. 

"Ukoliko se uzima u ekstremnim količinama može glava da se izgubi", upozorio je on.

Energetska pića sadrže ogromne koncentracije kofeina, jedna limenka sadrži od 75 do 200 miligrama, zavisno od proizvođača.

Specijalista ishrane dr Jagoda Jorga kaže da je u svetu bilo smrtnih slučajeva zbog preterane upotrebe tih pića. Dodaje da je marketing za njih veoma agresivan, da je usmeren uglavnom na mlade.

"Imali smo reklamu za jedno energetsko piće da 'daje krila'. Dužnost, posao i obaveza države je da stavi pod kontrolu marketing, prodaju, dostupnost energetskih pića", rekla je ona i dodala da delovanje kofeina nije isto u organizmu odraslog čoveka i deteta.

Napominje da se svi napici uzimaju da bi se organizam hidrirao, ali da energetska pića imaju potpuno drugačiji efekat.

"Energetska pića, zbog kofeina, pojačavaju izlučivanje tečnosti, što može dovesti do dehidratacije organizma. To je veoma opasno", navela je Jorga.

Energetska pića u sebi sadrže velike koncentracije kofeina, šećera, taurina. Sve to ima štetan efekat po zdravlje.

Treba napomenuti da kofeina ima u malim količinama u čokoladicama, zatim u pojedinim gaziranim sokovima, kafi, ali najviše u energetskim pićima. Primera radi, jedna espreso kafa sadrži oko 100 miligrama kofeina ili domaća kafa oko 50 miligrama kofeina. Ukoliko dete popije energetsko piće isto je kao da je popilo odjednom četiri domaće kafe.