Nova blokada tužilaštva u Novom Sadu: Guranje i koškanje opozicije sa policijom
Poslanici dela opozicije u republičkom i pokrajinskom parlamentu, kao i gradski odbornici, ponovo su ispred ulaza u zgradu tužilaštva i suda u Novom Sadu da bi ih, kako su najavili, blokirali. Razvili su srpsku zastavu ispred zgrade tužilaštva.
Radomiru Lazoviću, koji je uspeo da uđe u zgradu, pozlilo je nakon guranja sa policijom, javlja dopisnik RTS-a. Sa njim su Pavle Grbović i Srđan Milivojević. Pripadnici Žandarmerije su ostale poslanike, sem Lazovića, Grbovića i Milivojevića izgurali iz zgrade suda. Predsednik Apelacionog suda hteo je da ih primi, ali su poslanici to odbili.
Portal 021 javlja da je posle koškanja sa policijom pozlilo i poslaniku Radivoju Jovoviću, kao i da je povređenaposlanica Danijela Nestorović, koja je oborena na stepenicama.
Opozicioni poslanici danas su drugi dan zaredom pokušali da blokiraju ulaz u novosadski sud i tužilaštvo, zahtevajući puštanje političara i aktivista koji su u pritvoru posle protesta zbog urušavanja nadstrešnice, kao i da se procesuiraju odgovorni za tragediju.
U odnosu na jučerašnju blokadu, veći broj policije nalazi se ispred zgrade u opremi za razbijanje demonstracija, javlja reporter RTS-a.
U urušavanju nadstrešnice železničke stanice u Novom Sadu 1. novembra stradalo je 15 ljudi, a još dvoje ih je teško povređeno.
Zbog smrti 24-godišnje Anje Radonjić, trodnevna je žalost u Paraćinu.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sinoć je izjavio da odgovornost ne može da se izbegne i da danas očekuje ostavke u Vladi i na drugim mestima zbog nesreće u Novom Sadu.
U Novom Sadu su 17. novembra održani protesti, kada je blokirana raskrsnica kod železničke stanice, a prethodni su bili 5. novembra, kada je intervenisala policija.
Ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić 5. novembra, istovremeno, podneo je ostavku.
Istraga o nesreći u Novom Sadu je u toku, a novosadsko Tužilaštvo do sada je saslušalo 71 osobu.
Ministar unutrašnjih poslova Ivica Dačić izjavio je da je situacija ispred zgrade tužilaštva i suda trenutno mirna i da je, prema njegovim saznanjima, omogućeno da zaposleni u tim institucijama uđu na svoja radna mesta. Dačić je za TV K1 rekao da je uloga policije da obezbedi da se ne blokira rad tih institucija i da protest prođe bez problema.
"Čak i narodni poslanici primenjuju silu, ali policija će učiniti sve da sve prođe mirno. Niko nema prava da udara, gura policiju, vrši krivična dela napad na službeno lice. Situacija je sada mirna, nema mnogo ljudi, tu je pedesatak njih", kazao je Dačić.
Kako dodaje, policija može da interveniše, ali upozorava da kada se "izvadi pendrek nema stajanja".
"Onaj ko rukom krene i udari policiju taj više nije politički aktivista, već nasilnik", poručio je Dačić.
Ministarka pravde Maja Popović je ocenila da je ovo najgrublji vid pritisaka na pravosudne organe i pokušaj rušenja institucija naše zemlje i istakla da se pravda ne deli na ulici već u sudnici.
"I zato sam uverena da će sudije i javni tužioci izdržati pritisak i u daljem radu postupati u skladu sa zakonom, kao što su to i do sada radili. Ponovo ističem da su ovi napadi opozicionih poslanika i odbornika najgrublji vid pritisaka na pravosudne organe u istoriji naše zemlje", zaključila je Popovićeva.