Vučević: Vlada povlači dopune Zakona o visokom obrazovanju

Iz Vlade Srbije je saopšteno da će "zbog nezapamćenih pritisaka i ucena rukovodstva Univerziteta, Vlada sutra doneti odluku o povlačenju dopuna Zakona o visokom obrazovanju"

Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević saopštio je da će vlada sutra doneti odluku o povlačenju dopuna Zakona o visokom obrazovanju.

Iz Vlade Srbije je saopšteno da je Vučević rekao će "zbog nezapamćenih pritisaka i ucena rukovodstva Univerziteta, Vlada sutra doneti odluku o povlačenju dopuna Zakona o visokom obrazovanju".

"Na žalost postoje ljudi koji ne žele da naša deca studiraju na stranim univerzitetima i da to mogu u Srbiji, a ne van naše zemlje. Bez obzira na sve pritiske nastavićemo da se borimo i naša zemlja će biti zemlja razvoja i napretka u kojoj će naša deca imati mogućnost slobodnog izbora da se obrazuju tamo gde žele i da ostanu u svojoj domovini", naveo je Vučević.

Izmene Zakona o visokom obrazovanju, kojima se otvaraju vrata za dolazak stranih univerziteta u Srbiju, zabrinule su dekane mnogih državnih fakulteta. Oni smatraju da stiže nelojalna konkurencija, koja može da ugrozi njihov opstanak i zbog toga su, u saopštenju koje je potpisao rektor Univerziteta u Beogradu profesor Vladan Đokić, tražili su povlačenje dokumenta iz skupštinske procedure.

Podsetimo, predviđeno je da dozvolu za rad stranim fakultetima izdaje Ministarstvo prosvete na osnovu potpisanog sporazuma. Oni ne bi morali da prolaze kroz postupak akreditacije u Srbiji, a uslov za dobijanje dozvole bi bio da fakultet bude akreditovan u državi gde mu je sedište. Dozvolu za rad morali bi da obnavljaju na svakih sedam godina.

Takođe, predviđeno je da država sufinansira školarine studentima iz Srbije koji upišu te fakultete, što do sada nije bio slučaj sa privatnim fakultetima. U predlogu, čije je povlačenje premiejr najavio, je precizirano da će strani fakulteti voditi evidenciju i izdavati diplome prema propisima države u kojoj su akreditovani.

U saopštenju, koje je u ime fakulteta Univerziteta u Beogradu, navodi se da će strani univerziteti poslovati u Srbiji bez prethodno sprovedenog postupka akreditacije, što smatraju da je diskriminacija prema domaćim univerzitetima. Smatraju da nije dobro da se iz budžeta finansiraju školarine studenata koji upišu strane fakultete.

Reagovala je i Srpska akademija nauka i umetnosti (SANU), koja je uputila dopis Vladi Srbije i Ministarstvu prosvete i pozvala ih da povuku predlog dopune Zakona o visokom obrazovanju iz skupštinske procedure. Oni su naveli da omogućavanje inostranim visokoškolskim ustanovama da učestvuju u procesu visokog obrazovanja u Srbiji predstavlja ozbiljnu promenu, koja ne bi trebala da bude doneta bez široke javne rasprave.