Osumnjičen i u Srbiji i u CG: Šta Aliju Balijagića čeka posle hapšenja u Pribojskim Golešima?
Alija Balijagić (65) osumnjičen u Crnoj Gori za dvostruko ubistvo, koji je jutros po međunarodnoj poternici ove države uhapšen u selu Pribojska Goleša, na teritoriji Republike Srbije, biće iz Policijske uprave u Prijepolju uz krivičnu prijavu priveden u Više javno tužilaštvo u Užicu.
Pravosudni organi Republike Srbije Balijagiću će na teret staviti krivično delo nedozvoljeno posedovanje, držanje i nošenje oružja i municije, pošto su kod Balijagića, prilikom jutrošnjeg hapšenja nađene dve puške i određena količina municije.
Očekuje se takođe da država Crna Gora, preko Ministarstva pravde u najkraćem roku srpskim pravosudnim organima dostavi zamolnicu za izručenje Balijagića pošto je on u toj državi osumnjičen za ubistvo Jovana i Milanke Madžgalj u selu Sokolac kod Bijelog Polja, 25. oktobra ove godine.
Posle dostavljanja zamolnice, Balijagića čeka ekstradicioni pritvor i saslušanje kod sudije za prethodni postupak Višeg suda u Užicu na okolnosti ekstradicije. Sudija za prethodni postupak, na osnovu dokumentacije koja stigne iz Crne Gore, doneće odluku da li su ispunjeni ili nisu ispunjeni uslovi za ekstradiciju osumnjičenog.
Konačnu odluku o ekstradiciji, odnosno o izručenju Balijagića doneće Ministartvo pravde Republike Srbije.
Inače, kako navodi protal tcma.rs lišenje slobode do ekstradicije, odnosno ekstradicioni pritvor, regulisano je Zakonom o međunarodnoj pravnoj pomoći u krivičnim stvarima.
"U skladu sa članom 22. Zakona, istražni sudija može odrediti pritvor licu čije se izručenje zahteva, pre ispitivanja pretpostavki za izručenje i bez posebnog zahteva države molilje za pritvaranje. Pritvor se u tom slučaju može odrediti iz dva razloga - usled postojanja okolnosti koje ukazuju da će se lice sakriti ili pobeći u cilju ometanja postupka odlučivanja o zamolnici ili sprovođenja izručenja i ako postoje okolnosti koje ukazuju da će lice ometati prikupljanje dokaza u postupku izručenja ili u krivičnom postupku pred sudom države molilje", navodi ovaj stručni portal.
Prema odredbama zakona, pritvor u oba slučaja može trajati najduže do izvršenja odluke o izručenju, a svakako ne duže od godinu dana od dana pritvaranja lica čije se izručenje se zahteva. Prema zakonu, u hitnim slučajevima nadležni organ države molilje može podneti zahtev za pritvaranje i pre podnošenja zamolnice.
Koliko će u ovom slučaju proteći vremena od hapšenja do izručenja Balijagića pravosudnim organima Crne Gore u ovom trenutku teško je proceniti. Ovo posebno zbog toga što je Balijagić osumnjičen za krivična dela i na teritoriji Crne Gore i na teritoriji Srbije.
Po jednom od tumačenja, moguće je da će uhapšeni biti najpre procesuiran u Srbiji zbog nedozvoljenog posedovanja oružja i municije a da će zatim biti izručen Crnoj Gori. Postoje, međutim, i druge mogućnosti.
Sudija za prethodni postupak u Srbiji neće saslušavati Balijagića na okolnosti dvostrukog ubistva u Bijelom Polju koje mu se stavlja na teret, a biće mu omogućeno i da se izjasni oko zahteva Crne Gore za izručenje.
Balijagić je, inače, iz zatvora u kome je zbog silovanja 76-godišnje starice i krađe boravio od novembra 2015. godine, izašao avgusta ove godine. Višestruki je povratnik u izvršenju krivičnih dela.
Posle ubistva brata i sestre Madžgalj, kako se pretpostavlja, nekoliko dana se krio na teritoriji Crne Gore, a već poslednjih dana oktobra, odnosno početkom novembra, prvi put je primećen na teritoriji Srbije. Noćas, prilikom hapšenja, kod njega su nađene dve puške, a u obe je bio metak u cevi.
Ime Alije Balijagića pominjano je i krajem novembra 2002. godine u vezi istrage zbog surovog ubistva maloletne A. P. iz Priboja. Balijagić je tada bio glavni osumnjičeni, ali protiv njega nije podneta krivična prijava već protiv N. N. lica.
"U vezi s ubistvom maloletne A.P. iz Priboja dana 26. 11. 2002. godine Okružnom javnom tužilaštvu u Užicu podneta je od strane SUP-a Užice krivična prijava protiv NN učinioca krivičnog dela ubistvo. U vezi s izvršenjem istog krivičnog dela prema Aliji Balijagiću nije pokretan krivični postupak niti je isti imao svojstvo osumnjičenog. Policija i sud su po zahtevu i predlogu tužilaštva u vezi s Alijom Balijagićem preduzimali određene istražne radnje", saopšteno je pre nekoliko dana iz Višeg tužilaštva u Užicu.
Beživotno telo devojke nađeno je u podrumu zgrade u kojoj je živela sa porodicom.
Predsednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, na društvenim mrežama objavio je da je rano jutros obavio telefonski razgovor sa predsednikom Srbije Aleksandrom Vučićem i da mu je tom prilikom u ime Skupštine Crne Gore i u svoje lično ime posebno zahvalio i čestitao svim pripadnicima MUP-a, Vojske i drugih državnih organa Republike Srbije na hapšenju Balijagića.
Prema rečima Mandića, "jutrošnjom akcijom, upravo na Aranđelovdan, povraćen je mir i spokoj u srca i duše građana Crne Gore i Srbije".
"Imperativ je da država što hitnije procesuira ubicu i da Balijagić odgovara za zločine koje je počinio, posebno kada se uzme u obzir i njegova monstruozna prošlost. Izuzetno je važna činjenica da je Balijagić uhvaćen živ i da ćemo imati mogućnost da čujemo koji su to motivi njegovog zločina, gde se skrivao i da li je imao saučesnike u svom krvavom piru. Mir u našoj zemlji branićemo po svaku cenu", zaključio je Mandić.