Rampa za strane univerzitete: Šta stoji u dopuni Zakona o visokom obrazovanju koju povlači Vlada

Najava dolaska stranih univerziteta izazvala je negodovanje u akademskoj zajednici. Predstavnici pojedinih državnih fakulteta smatraju da bi im stigla nelojalna konkurencija, jer strani fakulteti ne bi morali da prolaze kroz program akreditacije u Srbiji

Dopuna Zakona o visokom obrazovanju, kojom se otvaraju vrata za dolazak stranih univerziteta, biće povučena iz skupštinske procedure. Premijer Miloš Vučević najavio je da će odluku o povlačenju dokumenta Vlada Srbije usvojiti na sutrašnjoj sednici.

Inače, najava dolaska stranih univerziteta izazvala je negodovanje u akademskoj zajednici. Predstavnici pojedinih državnih fakulteta smatraju da bi im stigla nelojalna konkurencija, jer strani fakulteti ne bi morali da prolaze kroz program akreditacije u Srbiji. Navode i da bi to značilo zatvaranje visokoškolskih ustanova u Srbiji koje upisuju mali broj studenata.

Najglasniji je bio Univerzitet u Beogradu, koji je najavio i "obustavu rada" ukoliko se dopuna Zakona ne povuče iz skupštinske procedure, a zatim sprovede "najšira stručna i javna rasprava o tome".

Iz Ministarstva prosvete više puta su naglasili da je ideja izmene Zakona da se omogući dolazak stranih univerziteta, kako mladi ne bi odlazili iz zemlje na studiranje. Većina njih, kako kažu, ostanu u inostranstvu da rade i žive. 

Premijer Vučević je obrazložio da dopunu Zakona povlače zbog "nezapamćenog pritiska".

"Nažalost, postoje ljudi koji ne žele da naša deca studiraju na stranim univerzitetima i da to mogu u Srbiji, a ne van naše zemlje. Bez obzira na sve pritiske nastavićemo da se borimo i naša zemlja će biti zemlja razvoja i napretka u kojoj će naša deca imati mogućnost slobodnog izbora da se obrazuju tamo gde žele i da ostanu u svojoj domovini", rekao je Vučević, saopšteno je iz Vlade.

Reagovao je i predsednik Srbije Aleksandar Vučić koji je izjavio da je "očajan zbog odluke Vlade Srbije da povuče predlog dopuna Zakona o visokom obrazovanju".

"Znam šta su pritisci, znam šta su ucene, šta su svi oni koji samo čekaju da dobiju sve 'umešeno pa obešeno', a nikada ne bi da prihvate ni konkurenciju, nikada ne bi da prihvate da nam deca ostaju ovde umesto što nam idu u inostranstvo", rekao je Vučić.

On je naveo da je namera bila da se dovede konkurencija u Srbiju i da mladi ne odlaze u inostranstvo.

"Videću da li ću lično da podnesem predlog tog Zakona, pa da vidimo ko će imati veću podršku", rekao je Vučić za RTS.

A, šta zapravo stoji u predlogu dopune Zakona o visokom obrazovanju? Predviđeno je strani univerziteti ne prolaze kroz postupak akreditacije u Srbiji, već je dovoljno da budu akreditovani u državi gde im je sedište. Dozvolu za rad izdaje im Ministarstvo prosvete na osnovu potpisanog sporazuma.

Precizirano je da kompletnu evidenciju o studentima i izdavanje diploma vode prema propisima države odakle dolaze. Što znači da akademci koji dobiju njihove diplome moraju da je nostrifikuju u Srbiji, kao da su fakultet završili u inostranstvu.

Strani fakulteti će dozvolu za rad morati da obnavljaju na svakih sedam godina. Takođe, predviđeno je da država sufinansira školarine studentima iz Srbije koji upišu te fakultete, što do sada nije bio slučaj sa privatnim fakultetima. 

U predlogu je precizirano da će strani fakulteti voditi evidenciju i izdavati diplome prema propisima države u kojoj su akreditovani.