Usled izbijanja novih sukoba Srba i "kosovske vlade", a tri decenije nakon završetka ratova na prostoru bivše SFRJ, ponovo se javlja mogućnost od rata na Balkanu, piše "Špigl".
Nemački list navodi da na severu Kosova i Metohije vlada vanredno stanje, ali za to krivi Beograd.
"Predsednik Srbije Aleksandar Vučić sada traži slanje bezbednosnih snaga Srbije na Kosovo. Time je izazvao bojazan da bi više od 30 godina od početka jugoslovenskih ratova ponovo mogli da izbiju sukobi na Balkanu", tvrdi list i ukazuje da su u poslednje vreme pojačane napetosti između tri konstitutivna naroda i u Bosni i Hercegovini.
Tako se ovih dana Evropi obija o glavu to što je decenijama zanemarivala Balkan, piše "Špigl".
Međutim, list istovremeno ističe da malo ko veruje da će "kvaziautokratski" predsednik Srbije Aleksandar Vučić zaista poslati vojsku i policiju na KiM gde mir čuva misija Kfora.
Zanemarujući aktuelni sukob i politiku prištinskih vlasti, nemački list se vraća na period kada je JNA, koju su "većim delom činili Srbi", navodno terorisala albansku većinu.
"Vladavina terora, koju je odobrio Slobodan Milošević, obustavljena je vojnom intervencijom NATO-a 1999. godine", piše "Špigl".
List, ipak, napominje da i "razboriti" ljudi u Kosovskoj Mitrovici sada govore o najdramatičnijoj situaciji od kraja rata.
Kada je reč o odluci Srba da napuste prištinske institucije, nemački list, pozivajući se na tvrdnje premijera privremenih institucija Aljbina Kurtija, navodi da se samo formalno radilo o pitanju registarskih tablica.
U izjavi za "Špigl", Kurti je naveo da vlasti u Srbiji "pale" KiM jer su postale nervozne zbog pritiska Vašingtona i Brisela da konačno uvedu sankcije Rusiji.
"Beograd sada shvata da više nije moguće istovremeno dobijati sredstva EU, kineske investicije i rusko oružje", rekao je Kurti i dodao da su se "plaćenici iz grupe Vagner" infiltrirali u Srbiju.
Nemački list ističe da je premijeru "Kosova" jasno da je u ovom trenutku besmislena aplikacija za članstvo u EU koju je on podneo, ali Kurti je naveo da je sada pravi momenat za to zbog rata u Ukrajini.
On je dodao da Beograd radi u korist Moskve i da pokušava da sačuva dominantnu ulogu u ovom delu Evrope.
Broj Srba koji veruju da je "Kosovo" na pravom putu ka EU je prepolovljen u poslednje dve godine, pokazuje istraživanje nevladine organizacije "Aktiv", a pored toga većina Srba međunarodnog zaštitnika njihovih interesa vidi u Rusiji, navodi list.