Kurti: Na severu Kosova bolje nego ranije, Beograd se uspaničio

Premijer takozvanog Kosova kaže da su naoružani specijalci na severu Kosova kako bi se borili protiv šverca, a otimanje srpskog zemljišta naziva "eksproprijacijom" zbog borbe protiv kriminala.

Premijer takozvanog Kosova Aljbin Kurti u razgovoru za "Špigl" priznao je da je "mnogo zemalja EU" podsticalo prištinske vlasti da se prijave za članstvo u Uniji, otkrio da još vuče traume, jer su ga Srbi u zatvoru "ponižavali dozvoljavajući mu da čita samo rusku literaturu", ali je čitaoce "počastio" i izjavom na nivou fantastike - da je "Kosovo najdemokratskija država u regionu".

Predstavnik nepostojeće države, u jeku krize u južnoj srpskoj pokrajini, svega nekoliko dana nakon što je poslao naoružane specijalce na sever Kosmeta kako bi maltretirali srpsko stanovništvo, navodi čak i da iako je u tom delu nešto drugačija situacija, ipak je i tamo "ove godine bolje nego ranije".

Ali, da nešto nije u redu s njegovom izjavom, primećuje i nemački novinar koji navodi da "s obzirom na nedavne pucnjave, blokade puteva i masovno angažovanje kosovske policije, ljudi tamo govore o najopasnijoj situaciji u poslednjih nekoliko decenija".

"Da, situacija je napeta. Jer se Beograd uspaničio. Poslednji put sam bio na severu pre dva meseca. EU i SAD vrše sve veći pritisak na Srbiju da bira između demokratskog Zapada i Ruske Federacije", objašnjava Kurti.

On tvrdi i da Beograd želi novi oružani sukob na "Kosovu", budući da ima "najveći potencijal da destabilizuje region".

Kurti tako nemačkim čitaocima otkriva i da je Srbija samo u aprilu dobila šest kineskih transportnih aviona sa PVO sistemom HK-22, kao i da u blizini "granice", ima 48 vojnih baza. Žali se i da ova država sve više sarađuje sa Rusijom, kao i da su se u zemlju uselili "ruski plaćenici iz grupe Vagner".

Na pitanje novinara šta je sa teško naoružanim specijalnim policijskim jedinicama "Kosova", koje su stacionirane u pet baza na severu, Kurti navodi da su one tu privremeno, kao i da im je posao da hapse "srednje i krupne ribe" orgnizovanog kriminala.

Nema tu dakle govora o zastrašivanju Srba, a nevini premijer takozvane države, nije upućen u to da ovi specijalci na društvenim mrežama poziraju naoružani do zuba, sa sve simbolima terorističke OVK poznate po ubijanju srpskog življa.

I za to što se srpska imovina na severu otima ako služi "nacionalnom interesu", Kurti takođe ima opravdanje.

Razlog je opet borba protiv kriminala, a navodno do "eksproprijacije" dolazi ako policija smatra da joj je neophodna određena baza za borbu protiv šverca.

Kurti prognozira i da bi uz poverenje i posvećenost za nekoliko meseci mogao da se postigne dogovor sa Srbijom, ali, komentarišući takozvani "model dve Nemačke" odnosno nepriznavanje uz koegzistenciju kao potencijalno rešenje, on navodi i da se mora u obzir uzeti istorijski kontekst.

"Šta je Vili Brant uradio pre toga? Klečao je u varšavskom getu", navodi on.

Na pitanje "Špigla" da li to znači da Srbi prvo moraju da traže oproštaj, kako je nedavno rekla predsednica "Kosova" Vjosa Osmani, Kurti odgovara da bi Beogradu pomoglo da se kritički preispita i udalji od nedavne prošlosti, od Slobodana Miloševića, kao i od Vladimira Putina.

"Sporazum koji je ministar spoljnih poslova Srbije potpisao sa ruskim kolegom Sergejem Lavrovom u septembru i imenovanje tvrdolinijaša Aleksandra Vulina za šefa srpske obaveštajne službe dovoljno govore. Nema ni traga neutralnosti prema Moskvi. Zabrinuti smo i na oprezu", ističe Kurti.

Na konstataciju novinara da je "Kosovo" podnelo zahtev za prijem u EU, čijih pet članica ne priznaje njegovu "nezavisnost", ističe da je sada za to pravi trenutak.

"Ne želimo, ipak, da uđemo u EU ni brzom trakom ni na mala vrata", navodi on, dodajući da misli da "Kosovo" može da bude i "brže i bolje" od drugih zemalja Zapadnog Balkana koje decenijama čekaju da se priključe bloku od 27 država.

"Mi smo najdemokratskija država u regionu po vladavini prava, drugi smo u svetu po napretku", izjavljuje on.

Članstvo u EU

Kurti ne sumnja da će "Kosovo" obezbediti podršku i preostalih pet članica EU.

"U fazi smo u kojoj Beograd, zastupnik Moskve, pokušava da odbrani svoju dominaciju nad ovim regionom. Individualni zahtevi, kao što je udruženje u zajednice, koriste se samo kao oružje. Svake nedelje Kosovo nazivaju lažnom državom. Jednakost je preduslov za mir", navodi on.

Priseća se usput i vremena kada mu je, kako tvrdi u srpskom zatvoru dozvoljavano da čita samo rusku literaturu.

"Hteli su da me ponize. Ali ne mrzim Srbe, ne mrzim ljude uopšte", uverava Kurti.

On tvrdi i da Vučić hoće da "vremeplovom vrati Srbiju unazad", ali da je međunarodni pravni status Kosova razjašnjen.

To što Rezolucija 1244 Saveta bezbednosti UN, koja je još važeća, kaže nešto drugo, on ne priznaje.

"Međunarodni sud pravde presudio je jednom zauvek u korist naše Deklaracije o nezavisnosti. Ne postoji viši sud na ovoj planeti", navodi on.