Poslanici Skupštine Srbije počinju raspravu o Predlogu budžeta za 2025. godinu i pratećim zakonima, a na dnevnom redu sednice je 55 tačaka.
Sednica dolazi posle tenzija između vlasti i dela opozicije koji traju danima nakon tragedije u Novom Sadu kada je poginulo 15 ljudi, a iz opozicionog tabora su stigle najave da će sprečiti održavanje sednice.
Predsednica parlamenta Ana Brnabić rekla je ranije da ne vidi razlog zašto je opozicija podnela zahtev za nepoverenje Vladi, kada je sednica o budžetu svakako test za Vladu.
Budžet za narednu godinu predviđa ukupne prihode od 2.346,2 milijarde dinara, a rashode od 2.660,2 milijarde dinara. Odbor za finansije Skupštine Srbije prihvatio je Predlog Zakona o budžetu Srbije za 2025. godinu i predložio Skupštini Srbije da ga usvoji, kao i Zakon o izmenama i dopunama Zakona o budžetskom sistemu i završni račun budžeta Srbije za 2023. godinu.
Ministar finansija Siniša Mali rekao je da su dva osnovna polja delovanja – ubrzani rast životnog standarda građana i nastavak rasta Srbije kroz velike investicije. Mali je naglasio da je ovaj budžet prvi koji Srbija priprema i predlaže kao zemlja sa investicionim kreditnim rejtingom, što nam otvara nove šanse za nove investicije, za nova radna mesta, nove fabrike, niže troškove kada su kamate u pitanju.
Govoreći o rastu životnog standarda građana naveo je da će penzije već od decembarske biti povećane za 10,9 odsto, pa će prosečna penzija sledeće godine iznositi 436 evra, dok je trenutno prosek oko 390 evra.
"Što se tiče plata, podižemo plate u javnom sektoru od 1. januara naredne godine, za 8 odsto a za zaposlene u prosveti za 11 odsto", rekao je Mali.
Minimalna zarada će sledeće godine biti 457 evra. Za kapitalne investicije biće izdvojeno 7,4 odsto BDP-a, što je oko 762 milijarde dinara.
Na dnevnom redu sednice je i Predlog zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika, izmene i dopune Zakona o igrama na sreću, Zakona o energetici i Zakona o penzijskom i invalidskom osiguranju, a raspravljaće se i o Predlogu Zakona o uslugama i Predlogu Zakona o strateškoj proceni uticaja na životnu sredinu.
Na dnevnom redu su i međunarodni sporazumi, ugovori i memorandui, kao i Predlog odluke o izboru članova Saveta Agencije za energetiku, liste kandidata za predsednika Komisije za zaštitu konkurencije i članove Saveta komisije.