Ministar spoljnih poslova Srbije Marko Đurić rekao je da se nada da će nakon 21. januara i inauguracije novog američkog predsednika Donalda Trampa biti dat novi impuls razgovorima o rešavanju sukobima u Ukrajini i na Bliskom istoku. Naveo je i da Beograd snažno lobira da novi predsednik Tramp poseti Srbiju.
Na pitanje treba li da se strahuje od veće eskalacije rata u Ukrajini, Đurić je u gostovanju u Jutarnjem programu na TV Prva kazao da se zemlje na evropskom kontinentu dele na one koje se ponašaju nešto više ili manje odgovorno prema ovom sukobu.
"Trudimo se da sačuvamo mir u našoj zemlji. Kada čujete da pričamo o robnim rezervama ili jačanju odbrambenih kapaciteta, to je sve u funkciji očuvanja mira i bezbednosti. Iskreno se nadam da će nakon 21. januara i inauguracije novog američkog predsednika biti dat novi impuls razgovorima o rešavanju sukobima u Ukrajini i na Bliskom istoku. Treba nam mir. Deluje da zaraćene strane nastoje da što više unaprede svoju poziciju na terenu do početka pregovora. Preko noći stvari mogu da se promene. Zadržavam optimizam da bismo mogli od 21. januara ili naredne godine početi sa pregovorima", istakao je Đurić.
Na pitanje koliko bi Ričad Grenel tu mogao pomoći, jer postoji mogućnost da on bude izaslanik za rat u Ukrajini, Đurić kaže da Grenel ima neverovatnu energiju i mogućnost da pregovara sa teško zavađenim stranama.
"Grenel ima iza sebe ogromnu ekonomsku i vojnu težinu koju donose SAD, uveren sam da bi on mogao da doprinese miru i kraju sukoba u Ukrajini", kazao je ministar.
Upitan hoće li on i predsednik Vučić biti na inauguraciji novog američkog predsednika, kaže da to zavisi od rasporeda.
"Radićemo snažno na unapređenju odnosa sa SAD. Potpisali smo strateški sporazum u oblasti energetike. Imamo diplomatske odnose od 1882. godine. Cilj nam je da naši ljudi koji tamo žive rade na odnosima. Moj posao kao ministra nije da radim ono što je najpopularnije već da se trudimo da za Srbiju stvaramo bezbedno i prijateljsko okruženje na svim meridijanima", naglasio je Đurić.
"Vučić je prikazao Srbiju kao zemlju kakva ona jeste, orijentisana ka napretku, budućnosti i evropskom razvoju. Mnogima smeta to što Srbija ima svoju sopstvenu, nezavisnu, spoljnu politiku. Zaista je u prethodnih desetak godina predsednik Vučić pažljivo negovao svoje lične odnose sa nekim od najvažnijih svetskih lidera. Srbija je pokazala karakter u vođenju spoljne politike i zato je naša pozicija vrednovana. To je više puta potvrđeno u međunarodnoj areni kada je bilo u pitanju ključno glasanje da Srbija dobije EKSPO ili kada je bilo u pitanju glasanje o Srebrenici. Istu priču imamo i na Istoku i na Zapadu. Za nas je jednako važna povelja UN sa bilo kim da razgovaramo", naglasio je Đurić.
Istakao je da su često tema razgovora spoljnopolitički kurs Srbije.
"Čak i oni koji se sa nama ne slažu, poštuju naš kurs. Stižu nam investicije zbog rasprostranjene mreže sporazuma o Slobodnoj trgovini. Mi smo jedini u regionu koji imamo takav sporazum sa Kinom, imamo taj sporazum sa Egiptom i nizom Azijskih zemalja. Srbija je na svom strateškom kursu ka punopravnom članstvu u EU. Naš primarni zadatak je da završimo sve reforme sa EU, jer je 70 posto naše ekonomske razmene sa Evropom", naglasio je Đurić.
Na pitanje o projektu oko Generalštaba i da li može da se realizuje taj projekat u koji je uključen zet novog američkog predsednika, Đurić kaže da je dolazak američkih investicija veoma važan.
"Dolazak renomiranih američkih biznismena, pa i onih koje ste pomenuli, doprinosi našoj ekonomiji. Konkretan projekat bi doprineo lepšoj slici centra Beograda. Koliko sam razumeo, tu bi se nalazio memorijal posvećen agresiji 1999. godine. Trenutno i radim u zgradi koja se nalazi direktno preko puta. Dnevno primam između osam i 10 delegacija i čim se razgrnu zavese, vide se ruševine. Jedva čekam da te ruševine zamene lepi objekti. Moja priča o razvoju Srbije velikom brzinom koja je centar u regionu, ne ide uz priču o ruševinama od pre 25 godina", rekao Đurić.
Dodao je da Srbija lobira da novi predsednik SAD Donald Tramp dođe u Srbiju.
"Siguran sam da bi imao najbolji mogući doček, jer mi imamo iskrene namere da odnose sa SAD podignemo na viši nivo. Gospodin Tramp je među Srbima procentualno imao najveću podršku i to govori o apetitima Srbije da podignu odnos sa SAD na viši nivo. Nadam se da će do te posete doći, poslednji predsednik koji je bio u Srbiji je Džimi Karter u oktobru 1980. Red je da jedan novi američki predsednik dođe i poseti naš grad", zaključio je Đurić.