(Takozvani) Dan državnosti BiH: Šta slave Bošnjaci i zašto je za Srbe danas običan radni dan?
Praznici u Bosni i Hercegovini su još jednom ogolili staru istinu – ova država je duboko podeljena.
Dok se širom Federacije, u onom delu gde većinski žive Bošnjaci, vijore žuto-plave zastave i proslavlja dan kada je, po bošnjačkom tumačenju BiH dobila državnost, za Republiku Srpsku je to samo još jedna godišnjica ZAVNOBIH-a.
Oni koji su te 1943. u Mrkonjić Gradu većali i na krilima narodno-oslobodilačke borbe proglasili bratstvo i jedinstvo naroda u BiH ne bi mogli ni da zamisle šta će se odigrati devedesetih godina, kao ni šta će se dešavati danas. Bili bi, u najmanju ruku zatečeni, kada bi saznali da će upravo oni koji su se prvi odrekli tog bratstva i jedinstva, krenuvši u pohod rušenja zajedničke države, danas slaviti dan državnosti.
Oštra podeljenost posebno je vidljiva u diplomatsko-konzularnim predstavništvima BiH, pa se u onima kojima rukovode Srbi danas ne praznuje.
Uobičajen radni dan je, između ostalog, u Generalnom konzulatu u Štutgartu. Vera Sajić, generalni konzul BiH u Štutgartu, kaže da BiH nema zakon o praznicima i da ne postoji takozvani dan državnosti, kao što ne postoji ni BiH iz doba ZAVNOBiH-a i AVNOJ-a.
"Takva BiH je prestala da postoji u građanskom ratu devedesetih godina" , naglasila je Sajićeva.
Prema njenim rečima, pucnjem na srpskog svata u Sarajevu 1992. godine srušena je tadašnja BiH i sve njene tekovine.
Radno je i u ambasadi BiH u Budimpešti.
"Sve diplomate i ostalo osoblje srpske nacionalnosti danas su na poslu, u skladu sa Kalendarom neradnih dana, državnih i drugih praznika Republike Srpske. Za nas je 25. novembar uobičajen radni dan, sa punim radnim vremenom", istakla je Biljana Gutić Bjelica, ambasador BiH u Mađarskoj.
Praznik apsurda i zloupotreba istorije
Da bi se shvatila problematika i istina u vezi sa 25. novembrom potrebno je razjasniti njen istorijski kontekst, navodi istoričar Predrag Lozo.
"To je jedan događaj iz Drugog svetskog rata koji se nikako ne može istrgnuti iz onoga što se naziva stvaranje druge Jugoslavije. Oni koji danas obeležavaju taj događaj, previđaju da je ZAVNOBIH samo jedan od događaja u okviru AVNOJ-a, dakle stvaranja druge Socijalističke Jugoslavije, koji je opet bio samo jedan revolucionarni čin. Ne možemo zanemariti činjenicu da su na sednici ZAVNOBIH-a učestvovali delegati koji nisu bili izabrani od naroda. To je bio revolucionarni čin novog početka", objašnjava Lozo.
Projekat stvaranja i obeležavanja takozvanog dana državnosti, dodaje on, predstavlja podmetanje i reviziju istorije.
"Elite u Sarajevu pokušavaju taj dan da predstavljaju kao neki praznik kontinuiteta navodne dugogodišnje državnosti Bosne i Hercegovine, koja u tom obliku nikako i nikada nije postojala. To je praznik diskontinuiteta, a ono što pokazuje sav apsurd BiH, jeste da se oni koji su razvaljivali Jugoslaviju danas pozivaju na ZAVNOBIH ne želeći ništa drugo nego da uspostave svoju hegemonijalnu poziciju na nivou današnje države", smatra on.
To ponašanje je, kako navodi, veoma opasno, jer oni koji su bili na strani fašizma u Drugom svetskom ratu, danas se "prodaju" kao glavni predstavnici antifašizma.
"Svi znamo da je u toku Drugog svetskog rata srpski narod bio nosilac dva antifašistička pokreta na ovom prostoru i da je više od 75% stradalih partizana sa teritorije današnje BiH bilo srpske nacionalnosti. Što je daleko više nego što je bilo njegovo učešće u ukupnom broju stanovništva. Dakle, srpski narod se ideološki digao na ustanak pre svega da se odbrani od pokušaja uništenja u Nezavisnoj Državi Hrvatskoj, a većina Hrvata i muslimana bila je na strani okupatora i NDH. A danas oni Srbima ispostavljaju takozvanu 'školu antifašizma' i govore kako bi se trebalo odnositi prema revolucionarnom prazniku, odnosno danu ZAVNOBIH-a", zaključuje Lozo.
Zemlja bez suvereniteta
Takozvani dan državnosti BiH još jednom je pokazao da je Bosna i Hercegovina zemlja apsurda i država bez suvereniteta, kaže za RT Balkan savetnik predsednika Republike Srpske i pravnik Ognjen Tadić.
"O besmislenosti proslave godišnjice ZAVNOBiH-a najbolje govori činjenica da danas kao okupator funkcije visokog predstavnika ovom zemljom pokušava da ovlada Nemac Kristijan Šmit, a da su nam međusobni odnosi takvi da jedni o drugima mahom govorimo kao o ustašama, SS-handžarovcima i četnicima, a ne kao o partizanima", tvrdi Tadić.
Američke čestitke ili smejanje u lice BiH
Takozvani dan državnosti Bosni i Hercegovini požurili su da čestitaju mnogi američki službenici i činovnici. Stigla je i čestitka državnog sekretara SAD Entonija Blinkena koji je poručio da SAD "cene svoje duboko i široko partnerstvo" sa BiH, te da podržavaju suverenitet, teritorijalni integritet i multietnički karakter zemlje.
U čestitki nema ni reči o Dejtonu i sprovođenju slova Dejtonskog mirovnog sporazuma, bez kojeg današnje BiH ne bi ni bilo. Zato ima naglašene podrške za evroatlantsku integraciju BiH, uz zanemarivanje stava Republike Srpske koja se kategorično protivi ulasku u NATO savez.
Zanimljiva je bila i čestitka američkog ambasadora u BiH. Majkl Marfi poslao je video-poruku iz Jajca, iako taj grad nema nikakve veze sa 25. novembrom 1943. Možda u Mrkonjić Grad nije smeo ili je vodopad u Jajcu bio fotogeničniji?
Državnost čestitaju oni koji joj istu oduzimaju
Čestitka odlazeće američke administracije izgleda kao nešto što je pisao američki ambasador Majkl Marfi, a potpisao Entoni Blinken, kaže za RT Balkan srpski poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Sanja Vulić.
"Sa razlogom se celi svet raduje novoj administraciji Stejt departmenta i saradnicima predsednika Donalda Trampa. Ne prihvatam da u Beloj kući sede neznalice, ali prihvatam da je ovu takozvanu čestitku pisala zaposlena družina u ambasadi SAD-a u Sarajevu i to sarajevski Bošnjaci koji su 'isprali' mozak i samom Marfiju. Lobi sarajevskih Bošnjaka zaposlenih u ambasadi SAD je do te mere kancerogen da i od diplomata naprave cirkusante", kaže Vulićeva.
Američka čestitka je neprikladna, sramotna i potpuno promašena, a prećutkivanje Dejtona je rušilačka politika, smatra Ognjen Tadić.
Predrag Lozo navodi da to što zvanični predstavnici SAD-a zanemaruju Dejtonski mirovni sporazum i uporno pozivaju na integraciju u NATO savez, koji nas je devedesetih bombardovao nije iznenađenje. To je, kaže on, samo nastavak njihovih starih politika.
"Mi znamo da su se SAD i zemlje Zapada još u toku rata u BiH svrstale na jednu stranu. Nemojte zaboraviti da je Republika Srpska, odnosno položaj Vojske Republike Srpske i srpski narod u Bosni i Hercegovini, prva teritorija i narod koje je NATO bombardovao na tlu Evrope nakon Drugog svetskog rata", objašnjava Lozo za RT Balkan on podseća da je Dejtonski sporazum američki dokument, kao i da je SAD 1994. preuzela inicijativu u mirovnim pregovorima u BiH da bi uspostavila hegemoniju na ovom prostoru.
Nestabilna BiH je jedina poželjna i po meri SAD, ističe on i dodaje da Kolektivnom zapadu odgovara kolonijalni status BiH, a oni koji čestitaju današnji "praznik" upravo žele da BiH ostane u podređenom položaju.
Americi ni nacizam ne smeta
Ambasador BiH u Srbiji Aleksandar Vranješ naglašava za RT Balkan da Blinkenova čestitka pokazuje da SAD ne poštuju državnu zajednicu BiH, kao ni konstitutivne narode.
"Pre svega on se obraća 'narodu' Bosne i Hercegovine u jednini, iz čega se jasno sugeriše da za SAD postoje samo tzv. Bosanci i Hercegovci u jednini čime se vređaju pre svega srpski i hrvatski konstitutivni narod koji je ustavna kategorija. Drugi element pisma je pozivanje na neku državnost. SAD zaboravljaju da su tu socijalističku 'ZAVNOBIH' državnost BiH upravo oni razbili kada su priznali nelegalni referendum 1. marta 1992. godine kojim su tadašnji Muslimani zajedno sa Hrvatima u BiH krenuli u pravcu secesije iz SFRJ, a onda su to dodatno 'začinili' onog momenta kada je američki ambasador Zimerman naveo Aliju Izetbegovića da povuče potpis sa Lisabonskog sporazuma i time gurnuo tadašnje Muslimane u rat. Tako da bi Blinken trebao Bošnjacima da uputi izvinjenje svakog 25. novembra jer su ih odvojili od jugoslovenske državnosti čiji je sastavni deo bio i ZAVNOBIH, zatim su ih 'navukli' da uđu u rat sa jačim protivnicima što je rezultovalo velikim žrtvama muslimanskog stanovništva, a danas se predstavljaju kao neki lažni prijatelji tih istih Bošnjaka", podseća ambasador.
Treći element pisma, kako navodi, tiče se "atlantske" budućnosti BiH, koja ne postoji, a iz ukrajinskog iskustva jasno je da forsiranje takve budućnosti može samo da dovede do haosa.
"Blinkenovo pismo možemo tumačiti jedino kao izraz neprijateljstva prema dejtonskoj BiH, jer ovakvim konstrukcijama SAD samo dodatno produbljuju političke konflikte u BiH i pokazuje da ne poštuje dejtonsku BiH iako je pod njihovim kišobranom i nastala", kaže Vranješ i dodaje da su mogli su da napišu onu bolnu istinu da je većinsko hrvatsko i muslimansko stanovništvo u BiH tog 25.11.1943. bilo na strani nacista, dok su samo manje grupe bile uz srpsku većinu u Narodnooslobodilačkom pokretu.
Ovaj dan bi, kako naglašava, trebalo uputiti čestitku srpskom stanovništvu Republike Srpske kao jedinom legitimnom nasledniku narodnooslobodilačke borbe u BiH.
"Ali naravno, to se za vreme ove američke administracije u SAD neće desiti, jer iz ukrajinskog iskustva vidimo da njima ni nacistički simboli više ne smetaju", dodaje ambasador.
Bivši Dan ZAVNOBiH-a 25. novembar obeležava se kao takozvani dan državnosti u delu Federacije BiH koji je većinski naseljen bošnjačkim stanovništvom, dok ga Hrvati ne obeležavaju. Na nivou BiH nema zakona o praznicima, pa su u entitetima na snazi zakoni o praznicima Republike Srpske i FBiH.
Republika Srpska slavi 9. januar kao Dan Republike i 21. novembar kao Dan uspostavljanja Opšteg okvirnog sporazuma za mir u BiH.