Projekat "Zdravitas" uznemirio roditelje: Ko skuplja podatke o deci i ima li razloga za strah?
Pre nego što je u potpunosti zaživeo u osnovnim i srednjim školama projekat "Zdravitas" izazvao je opšti haos. Roditelji koji su ranije dali saglasnost za ostvarivanje uvida u telesne i motoričke rezultate svog deteta sa realizovanih testiranja najavili su, kako saznajemo, tužbe protiv Ministarstva zdravlja i nastavnika. S druge strane, pojedinci koji se nisu izjasnili o pristupu ovim podacima, odlučili su da se obrate notarima kako bi uzeli overeno ovlašćenje da nemaju nikakvu obavezu da uključuju dete u taj projekat.
Kako RT Balkan saznaje, od Ministarstva prosvete zatraženo je i da se "Zdravitas" stavi van snage, iako bi pristup korisničkom portalu roditeljima dece trebalo da bude omogućen od 2. decembra 2024. godine.
Iako ministarstvo, Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti i nadležna inspekcija tvrde kako je platforma sigurna i bezbedna, da je svrha obrade podataka u skladu sa zakonima, te da će administrativnom delu portala pristup podacima pored administratora imati isključivo autorizovani korisnik, a korisničkom samo roditelj, odnosno zakonski zastupnik - iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije pitaju nadležne - šta žele da postignu projektom i zašto se forsira po svaku cenu kada te podatke škole već vode u okviru nastave fizičkog i zdravstvenog vaspitanja.
"Mi smo imali sastanak u petak, 22. novembra sa predstavnicima ministarstva i u načelu smo zatražili da se projekat stopira dok se ne uradi neka ozbiljnija promotivna kampanja kojom bi se roditelji i celokupna javnost upoznali sa detaljima. Ne možemo mi nastavnici da ubeđujemo roditelje da prihvate 'Zdravitas'", navodi predsednica Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije Valentina Ilić.
Ona dodaje da su danas dobili zapisnik sa sastanka od ministarstva, koji se praktično ne podudara sa onim što je bilo inicirano, te da imaju fore do sutra u 12 da na isti upute primedbe.
Inače, "Zdravitas" bi trebalo da se primenjuje nad učenicima, od 3. razreda osnovne škole pa do kraja srednjoškolskog obrazovanja.
U okviru portala "Zdravitas" obrađuju se sledeći podaci o učenicima: ime, prezime, ime jednog roditelja (zakonskog zastupnika), JMBG, JOB (jedinstveni obrazovni broj), datum, mesto i opština rođenja, pol, visina tela, masa, indeks telesne mase (masna komponenta telesnog sastava), trčanje na 20m sa progresivnim povećanjem brzine, pretklon u sedu, ležanje-sed za 30 sekundi, skok udalj, izdržaj u zgibu i čunasto trčanje 4x10m...
Cilj projekta je da se smanji gojaznost kod dece, preduprede deformiteti i poveća fizička aktivnost, kako kroz pojačan fond časova fizičkog vaspitanja, tako i kroz formiranje Nacionalnog izveštaja sa bazom podataka o problemima kod dece i mladih sa aspekta zdravstvenog stanja celokupne nacije.
Međutim, iz advokatske kancelarije "Radić" danas su Ministarstvu prosvete takođe uputili dopis da se "Zdravitas" stavi van snage.
"Ministru prosvete Slavici Đukić Dejanović predlažemo da stavi van snage primenu Zakona o osnovama sistema obrazovanja i vaspitanja, u delu koji predviđa da se u elektronskom obliku evidentiraju i preko JOB-a i JISP-a trajno čuvaju podaci. Ne postoji objašnjenje ni pravni osnov zašto bi se ti podaci trajno koristili i čuvali u mobilnim telefonima direktora, nastavnika ili privatnih obrađivača", navodi advokat Momir Radić za RT Balkan.
On dodaje da su ti podaci idealni za "zloupotrebu za različite statistike, farmaceutsku industriju, političke, imovinske i druge ucene".
"Neosnovano je tvrditi da nije potrebna saglasnost dece ili njihovih roditelja za trajno sakupljanje podataka koji se mogu koristiti tokom čitavog njihovog života", kaže advokat.
Ministarstvo prosvete je rukovodilac projekta, Kancelarija za informacione tehnologije i elektronsku upravu je obrađivač, a softver za "Zdravitas" je izradio Fakultet organizacionih nauka, u saradnji sa Fakultetom sporta i fizičkog vaspitanja Univerziteta u Beogradu. U pitanju su podobrađivači, na koje je Kancelarija prenela prava i obaveze dobijene od resornog ministarstva, objašnjava advokat.
Ministarka prosvete Đukić Dejanović nije odgovorila na naša pitanja.
Inače, rezultati poslednjeg istraživanja ispitivanja zdravlja stanovništva u Srbiji iz 2019. godine pokazuju da postoji trend porasta broja dece sa gojaznoću i prekomernom telesnom masom.
Procenat dece sa gojaznoću u uzrastu od sedam do 14 godina iznosio je 10,5 odsto, dok je isti procenat 2013. i 2006. godine bio 4,9 odsto, odnosno 2,6 odsto.