Kad pesnica nadjača reč: Skupštinske tuče kod nas i svetu
Da pesnica u političkoj borbi nekad nadjača reč nije srpski patent. Nije ni ništa do sada neviđeno. Dešava se i u tuđim dvorištima. Sve je češći metod za kojim potežu političari, za sobom nosi veliku buku, ali ne i rešenje i dogovor.
Sukobi poslanika vlasti i opozicije juče na sednici Skupštine na kojoj je trebalo da se polemiše o budžetu za 2025. godinu i još 54 zakona i drugih akata, doveli su do toga da građani nisu ni čuli šta u tim dokumentima piše. Pohvale vlasti i kritike opozicije koje su se očekivale u raspravi, a na osnovu kojih je građanin mogao da proceni ko je u pravu, izgubile su se u gurkanju, udaranju, vikanju, bacanju papira i kidanju mikrofona. I ovaj scenario dobro nije doneo nikome - ni vlasti, ni opoziciji, a ni građanima.
U istoriji našeg, ali i svetskih parlamenata, bilo je svega - pljuvanja, psovki, tuče, polivanja, čupanja, iznošenja poslanika, šutiranja u cevanicu, letele su cipele i toalet papiri, čule su se kletve... Psovke i razni epiteti deo su skupštinskog folklora. A, bilo je i ubistava.
Davne 1928. godine vest iz parlamenta tadašnje Kraljevine Srba, Hrvata i Slovenaca bila je da je radikal Puniša Račić ubio predstavnike Hrvatske seljačke stranke Pavla i Stjepana Radića, Đura Basaričeka, a dvojicu ranio. Danima pre krvoprolića, hrvatski poslanici su sa prezirom govorili o srpskoj borbi u Prvom svetskom ratu uz poruke da se "manu više tog Kajmakčalana".
U periodu od povratka višestranačja, u incidentima iz parlamenta najviše se pominjao radikal Vojislav Šešelj. On je polivao vodom bivšeg prvog čoveka Skupštine Dragana Maršićanina, čupao kablove i mikrofone s govornice, a obezbeđenje ga je i iznosilo iz sale. I bivša radikalka Nataša Jovanović poznata je po polivanju vodom, a tadašnjeg poslanika G17 Miloljuba Albijanića šutnula je u cevanicu.
Dok je bio poslanik Tomislav Nikolić je ušao u klinč sa radikalom Srboljubom Živanovićem i tada se čulo psovanje majke, a bilo je i čupanja za kosu.
U sred jedne od žustijih rasprava između radikala i demokrata, ka tadašnjoj zamenici predsednika Skupštine Gordani Čomić poletela je cipela radikalke Gordane Pop Lazić. Nije je pogodila.
Na klupama radikala često su stajale flašice sa žutom farbom kao "preventivno oružje." Juče je vinom kolege iz Srpske napredne stranke polivala Marinika Tepić iz SSP.
I u trenutnom sazivu Skupštine bilo je koškanja i zaletanja poslanika jednih ka drugima. Najviše puta je to činio Borislav Novaković iz Narodnog pokreta Miroslava Aleksića. Ekološki aktivista i poslanik Aleksandar Jovanović Ćuta bacao je rolne toalet papira po sali.
Tuča ima i po svetskim zakonodavnim domovima. Iz italijanske skupštine često dolaze ovakve vesti, a među poslednjima je bila da su poslanici oborili Leonarda Dona iz populističkog "Pokreta pet zvezdica" na pod u haotičnim scenama u Donjem domu parlamenta.
Na sastanku pravnog odbora parlamenta Gruzije, jedan od opozicionih poslanika potukao se sa predstavnikom vladajuće partije. Do incidenta je došlo kada je lider partije "Građani" Aleko Elisašvili udario kolegu iz partije "Gruzijski san" Mamuka Mdinaradzea, pesnicom u lice. Njih dvojica su nakon toga napustili salu i nastavili tuču u hodniku.
U turskom parlamentu je opozicioni poslanik Ahmet Šiku parlament i svoje kolege iz vladajuće stranke nazvao teroristima, a onda su se oni zaleteli ka njemu. Na belim stepenicama koje vode ka govornici posle sukoba ostala je krv.
Dva poslanika u Parlamentu Ukrajine potukla su se svojevremeno ispred sale Vrhovne Rade zbog zakona o borbi protiv korupcije.
Premijer lažne države Aljbin Kurti redovno je kao opozicionar bacao suzavac u prištinskom parlamentu, a kada je postao vlast, na njega su kidisali poslanici opozicije.
Prema Poslovniku Skupštine Srbije poslanici, ukoliko krše dostojanstvo parlamenta i "kodeks ponašanja", mogu biti kažnjeni novčano, ali i izbačeni iz sale do naredne sednice. I to se dešavalo, a najdrastičniji primer je kada je svojevremeno izbačen ceo poslanički klub SRS. Spasila se samo Marina Raguš koja je tog dana bila odsutna iz parlamenta. Do isteka kazne sama je sedela u radikalskim klupama.