Šta će reći Boris Bojović: Miraš Dedeić sprema izgradnju bogoslovije na Cetinju

Cetinjska bogoslovija, odnosno Bogoslovija "Svetog Petra Cetinjskog" Srpske pravoslavne crkve proslavila je krajem oktobra prošle godine nizom prigodnih programa 160 godina postojanja

Po blagoslovu tzv. i samozvanog arhiepiskopa cetinjskog i mitropolita crnogorskog Mihaila (Miraša Dedeića) predsednik tzv. crnogorske pravoslavne crkvene opštine Cetinje Filip Martinović predao je pre nekoliko dana gradonačelniku Prestonice Cetinje Nikolu Đuraškoviću zahtev za dodelu placa "za izgradnju srednje bogoslovske škole internatskog tipa na Cetinju".

"Crnogorska Pravoslavna Crkva naglašava značaj ovog projekta za razvoj obrazovanja, kulture i očuvanje crnogorskog duhovnog identiteta. Nadamo se pozitivnom ishodu u realizaciji ove višedecenijske ideje i spremni smo za konstruktivan dijalog sa Prijestonicom Cetinje, kao i sa dobrotvorima i svima zainteresovanim za ovaj nadasve značajan projekat", navodi se u saopštenju ove frakcije tzv. CPC koju predvodi Miraš Dedeić.

Na drugoj stani, u frakciji nekanonske CPC koju predvodi tzv. mitropolit Boris i koja ne priznaje struju Miraša Dedeića još nema reakcije na ovu inicijativu. Dve struje su u žestokoj svađi, ne priznaju jedna drugu, još od  3. septembra prošle godine, kada su na Dvorskom trgu na Cetinju, na "opštecrnogorskom zboru", prisutni građani postavili Borisa Bojovića za mitropolita tzv. CPC dok je Miraš Dedeić na istom skupu penzionisan.  

Miraš Dedeić nije tu odluku prihvatio već je odmah samozvanom mitropolitu Borisu zabranio da činodejstvuje. Dve frakcije stigle su i do suda pa je oktobra prošle godine, rešenjem Osnovnog suda na Cetinju odbijen predlog Dedeića za određivanje privremene mere kojom je traženo da se zabrani "članu CPC (novopostavljenom mitropolitu) Borisu Bojoviću obavljanje verske službe u objektima CPC", a posebno u objektu koji Miraš naziva "crkvom Ivana Crnojevića" na Cetinju.

Prema pomenutom sudskom rešenju, Boris nema obavezu da ključeve tog verskog objekta preda, odnosno vrati predstavniku predlagača Mirašu Dedeiću.

Pre toga, u proleće 2023. crnogorska javnost danima se zabavljala audio snimkom jednočasovnog telefonskog razgovora dvojice funkcionera CPC, odnosno dvojice samozvanih mitropolita, Mihaila i Borisa i u kome su teme, pored ostalih bile i Borisova prostate, noževi, finansije, nečije gu..ce, itd.

Dve struje imale su žestok sukob pre desetak dana kada su iz grobnice na Novom gradskom groblju na Cetinju nestale kosti osnivača "obnovljene" tzv. CPC mitropolita Antonija Abramovića. Miraš je tada optužio Borisa za krađu zemnih ostataka Antonija koji je u međuvremenu kanonizovan, dok je Borisova struja istog dana služila liturgiju u čast "obretenja" (pronalaženja) kostiju "svetog Antonija".

Sada će biti veoma zanimljivo kako će Borisova struja reagovati na zahtev Miraševe frakcije i da li će "bogoslovija CPC" na Cetinju biti povod za nove sukobe?

Inače, Cetinjska bogoslovija, odnosno Bogoslovija "Svetog Petra Cetinjskog" Srpske pravoslavne crkve proslavila je krajem oktobra prošle godine nizom prigodnih programa 160 godina postojanja. Programi su održani na Cetinju, u Podgorici, u manastirima Stanjevići i Ostrog.