Srbija i Balkan

RT Balkan saznaje: NATO nije dao vize srpskim poslanicima

Kanada nije dozvolila da dvoje poslanika Srbije odu na zasedanje Parlamentarne skupštine NATO u Montrealu. Lažna država Kosovo rado viđen gost
RT Balkan saznaje: NATO nije dao vize srpskim poslanicimaGetty © Photo by Pierre Crom/Getty Images

Srpska delegacija nije učestvovala na 70. zasedanju Parlamentarne skupštine NATO-a koje je juče završeno u Montrealu, jer našim poslanicima, kako RT Balkan saznaje, nisu odobrene kanadske vize.

Prema našim informacijama, trebalo je putuju članovi parlamentarnog tima pri PS NATO Nataša Jovanović i Zoran Dragišić iz Srpske napredne stranke. Zvaničan razlog odbijanja nije naveden, ali ga nije teško pogoditi. Naša zemlja, maltene jedina u okruženju, ne želi da se priključi Alijansi, već da ostane vojno neutralna. 

Takođe, Beograd je trn u oku, jer ne odustaje ni od stava da neće uvesti sankcije Rusiji. 

Sada glas naših poslanika nije mogao da se čuje. Srpska delegacija, kao pridruženi član nema pravo glasa, ali može da učestvuje u diskusiji i predlaže amandmane. 

Naravno, rado viđeni gosti su bili predstavnici lažne države, koji su prvi put učestvovali kao pridruženi član PS NATO. U Kanadu je otišla i predsednica tzv. Kosova Vjosa Osmani. Ona je objavila da će "Kosovo i Kanada započeti program vojne saradnje i da je o tome postignut sporazum ministara odbrane 'dve zemlje' na Međunarodnom bezbednosnom forumu u Halifaksu".

Osmanijeva se pohvalila i da se ovde srela sa britanskom poslanicom Ališom Kerns. Nazvala ju je dorbom prijateljicom. Kernsova je u nekoliko navrata lažno optuživala Srpsku pravoslavnu crkvu da švercuje oružje, lobirala je za lažnu državu i sankcije predsedniku Republike Srpske Miloradu Dodiku.

U Rezoluciji 494, koje je usvojena na zasedanju parlamenta, NATO u tački 14 "podvlači doslednu podršku teritorijalnom integritetu i suverenitetu Bosne i Hercegovine, Gruzije i Republike Moldavije, kao i evroatlantskim integracijama Gruzije i Bosne i Hercegovina". O integritetu i suverenitetu Srbije ni reči. Takođe, ni o tome da se Republika Srpska protivi članstvu BiH u NATO. 

Zapadni Balkan se pominje i u tački 18, stavu "m" gde piše da NATO članice ostaje posvećene bezbednosti i stabilnosti na Zapadnom Balkanu, podržavaju reforme i pomirenje širom regiona i suprostavljaju se malignim uticajima autoritarnih zemalja". Kada se birokratski rečnik prevede do znači da NATO želi da ima kontrolu nad Zapadnim Balkanom.  Nisu izostale ni floskule o podršci Ukrajini i "lošoj Rusiji". 

Članovi Parlamentarne skupštine NATO-a okupili su se, prema agendi, u Montrealu kako bi razgovarali o ključnim izazovima za bezbednost Alijanse i suštinskoj ulozi NATO-a u njihovom rešavanju.

Generalni sekretar NATO-a Mark Rute obratio se video-porukom i poručio da NATO mora da jača odbranu. 

"Što više trošimo na odbranu, to više smanjujemo rizik od budućeg sukoba", rekao je Rute i pozvao zemlje da podrže investicije jer svi imaju "dužnost da zaštite nacije, ljude i vrednosti, a bezbednost ne dolazi besplatno".

Ruteov zamenik Boris Ruge bio je u Montrealu i odgovarao je na pitanja parlamentaraca tokom sednice. On je istakao važnost nastavka "podrške koju NATO i saveznici pružaju Ukrajini i hitnost povećanja sredstava za odbranu". Ruge je učestvovao i na bezbednosnom forumu u Halifaksu, gde se sreo sa predsednikom ukrajinskog parlamenta Ruslanom Stefančukom i članovima američkog Kongresa.

Zasedanje PS NATO pratili su antiizraelski protesti, a zapaljena je lutka izraelskog premijera Benjamina Netanjahua. Ljudi su uzvikivali "Slobodna Palestina" i "Izrael je terorista, Kanada je saučesnik".

image