Lov na veštice i hapšenje ruskog državljanina u BiH: Navodne obuke Moldavaca i pucanj u prazno

Hapšenje ruskog državljanina dogodilo se neposredno nakon što su se Ambasadi SAD u BiH i bošnjačkim političarima, počeli priviđati ruski kampovi za obuku i destabilizaciju Moldavije na teritoriji Republike Srpske

Kada su pre 10 dana, 16. oktobra, pripadnici MUP-a Unsko-sanskog kantona u saradnji sa Obaveštajno-bezbednosnom agencijom (OBA), u Bosanskoj Krupi uhapsili ruskog državljanina Aleksandara Bezrukovnog, u medijima, posebno onima u Federaciji BiH, naširoko se pisalo o uhapšenom Rusu koji je održavao obuke u navodnim, odnosno izmišljenim ruskim kampovima u Republici Srpskoj.

"Uhapšen  jedan od instruktora koji je držao obuku grupi Moldavaca u blizini Banjaluke", bio je najčešći naslov i novinski napis tih dana.

Medije nije ni kriviti, jer su sa javnošću tako komunicirala i službena lica.

"On je osumnjičen i da je deo mreže koja je u BiH obučavala Moldavce za izazivanje nereda u toj zemlji", medijima je tada izjavio ministar unutrašnjih poslova Unsko-sanskog kantona, Adnan Habibija.

Optužbe za organizovanje obuke pucanj u prazno 

Međutim, optužbe u vezi sa kampovima i obukom bile su samo pucanj u prazno. Ne postoji nijedan dokaz koji bi potkrepio optužnicu za slično delovanje.

Osnovni razlog zbog kojeg je Bezrukovni uhapšen jeste nezakonit boravak na teritoriji BiH. Naime, kod ruskog državljanina Aleksandra Bezrukovnog pronađeni su krivotvoreni, španski dokumenti, potvrđeno je za RT Balkan iz Službe za poslove sa strancima BiH.

Iz Službe za poslove sa strancima je rečeno i da je Bezrukovni u BiH ušao 22. februara, stigao je na sarajevski aerodrom iz Turske, te da je granicu prešao sa ruskim dokumentima.

"U postupku koji je provela Služba za poslove sa strancima sa ciljem utvrđivanja zakonitosti boravka u BiH, te operativnim radom i proverama, lice je identifikovano kao B.A. državljanin Ruske Federacije, za koje je utvrđeno da je ostao boraviti na teritoriji BiH nakon isteka perioda prava na bezvizni boravak. Stranom državljaninu je u skladu sa važećim zakonskim propisima izrečena mera proterivanja sa zabranom ulaska i boravka na teritoriju BiH, nakon čega je isti smešten pod nadzor u Imigracioni centar u Istočnom Sarajevu", navedeno je iz Službe za poslove sa strancima BiH.

Iz Službe objašnjavaju da je protiv Bezrukova pokrenuta međunarodna poternica, te da se od 19. 11. nalazi u ekstradicionom pritvoru u Sudu BiH.

"Preduzimajući dalje mere i radnje iz svoje nadležnosti, Služba za poslove sa strancima je informisana da je od strane NCB Interpol Vašava za navedenim stranim državljaninom raspisana međunarodna poternica. Shodno napred navedenom, dana 19.11.2024. godine, državljanin Ruske Federacije B.A. je sproveden u Sud Bosne i Hercegovine, koji je navedenom stranom državljaninu odredio ekstradicioni pritvor", navodi Služba za poslove sa strancima.

Bezrukovnog, tako, čeka proterivanje iz BiH zbog krivičnog dela krivotvorenja dokumenata. Međutim, ostaje nepoznato kada će biti proteran i kojoj državi će biti izručen. Od Suda BiH do trenutka objavljivanja ovog teksta, nismo dobili odgovor na ova pitanja. 

Nepostojeći ruski kampovi u Republici Srpskoj 

Hapšenje ruskog državljanina dogodilo se neposredno nakon što su se Ambasadi SAD u BiH i bošnjačkim političarima, počeli priviđati ruski kampovi za obuku i destabilizaciju Moldavije na teritoriji Republike Srpske.

Vest o postojanju kampova plasirala je Ambasada SAD u BiH koja je poručila da je potrebno detaljno istražiti ovu tvrdnju moldavskih obaveštajnih službi. U celu priču se uključio Elmedin Konaković, ministar spoljnih poslova BiH, rekavši da nema kampova, ali da postoje neke sumnjive osobe. Premda ni za ovo drugo dokaza nema.

"Tačno je, imali smo ljude koji su dolazili u ime i na račun Ruske Federacije i obučavali su pripadnike moldavskih timova. Nemam tačne dokaze ili primere da su to bile neke vrste vojnih obuka, ali neke vrste obuka koje se tiču čak i organizacije nekih protesta ili izlazaka na ulicu sigurno jesu. I za to postoje dokazi koje sam lično video da su takve grupe operisale po BiH", naveo je Konaković.

Sve prethodne navode je demantovala je Agencija za istragu i zaštitu BiH (SIPA), koja, za razliku od gore pomenutih fizičkih i pravnih lica, ima ovlašćenja i obavezu da se bavi i izveštava o ovakvim bezbednosnim pitanjima.

"Agencija za istrage i zaštitu BiH ne raspolaže informacijama i postojanju kampova u Republici Srpskoj u kojima se obučavaju mladi za izazivanje nereda", rečeno je u ovoj policijskoj agenciji.

Postojanje kampova nije potvrdila ni Obaveštajno-bezbednosna agencija BiH (OBA). 

Već ispričana priča 

Priča o ruskim (vojnim) kampovima prvi put je pokrenuta pre godinu dana.

Ove ozbiljne i nikada potvrđene tvrdnje izrekao je Zukan Helez, ministar odbrane BiH. Gostujući na televiziji N1, 22. novembra 2023, Helez je rekao da ima informacije o postojanju kampova za obuku na području Republike Srpske na nekoliko lokacija. Govorio je o mladima i spominjao "neke ljude iz Rusije" te da kampova nema puno ali da, na osnovu podataka agencija, zna gd‌e su.

Dan kasnije je za medije precizirao da se kampovi nalaze na području Rogatice i na planini Maglić na granici sa Crnom Gorom.

Kada ovakve informacije u javnost plasira jedan ministar odbrane neke države, najmanje što se može očekivati jeste da za njih ponudi i dokaze. Međutim, dokaze za izrečeno Helez nije dostavio ni medijima, a čini se, ni odgovarajućim istražnim organima.

Sve optužbe postojanju o navodnih paravojnih i drugih ruskih kampova za obuku na teritoriji Republike Srpske oštro su demantovali njeni zvaničnici, kao i ambasada Rusije u BiH.