Muk u Podgorici: Da li je u redu ići u zatvor zbog natpisa "Kosovo je Srbija"?

Advokat Jovana Filipović, koja brani uhapšene izjavila je da su oni na okviru tablica imali natpis "Kosovo je Srbija", ali da se taj natpis nije video zato što je bio prelepljen, kao i da se ne zna kako je došlo do toga da ta nalepnica bude odlepljena

"Da je, ne daj Bože, neko u Srbiji, na graničnom prelazu, zadržao duže od desetak minuta bilo kog montenegrinskog srbomrsca, digla bi se politička kuka i motika", reči su poslanika Ujedinjene Crne Gore Vladimira Dobričanina

 Sedamdeset i dva sata posle hapšenja i određivanja pritvora od 30 dana trojici crnogorskih državljana, koji su u nedelju privedeni blizu manastira Visoki Dečani na KiM zbog toga što su na okviru registarskih tablica imali natpis "Kosovo je Srbija", nema zvanične reakcije Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore  i u ovom momentu nije poznato da li i šta ovo ministarstvo preduzima da oslobodi svoje državljane.

Nema traga ni da li je ambasada Crne Gore u Prištini reagovala ovim povodom i tražila kontakt ili puštanje na slobodu uhapšenih crnogorskih državljana.

Predsednik DNP Milan Kneževićza portal IN4S izjavio je da očekuje od državnih organa "da učine sve što je u njihovoj nadležnosti i moći kako bi trojicu crnogorskih državljana, uhapšenih u Visokim Dečanima, oslobodili iz pritvora koji im je odredio sud privremenih prištinskih vlasti".

"Obaveza je države da im pruži svaki vid pravne i druge pomoći i o tome obavesti javnost, jer se stvara utisak da su ova trojica crnogorskih državljana prepuštena sama sebi. Nemamo luksuz da ćutimo na ovo što se dogodilo, a ne događa se prvi put", rekao je Knežević za IN4S.

Tužilaštvo privremenih institucija tereti crnogorske državljane koji su iz Nikšića za navodno "izazivanje mržnje i verske i nacionalne netrpeljivosti".

Advokat Jovana Filipović, koja brani uhapšene izjavila je da su oni na okviru tablica imali natpis "Kosovo je Srbija", ali da se taj natpis nije video zato što je bio prelepljen, kao i da se ne zna kako je došlo do toga da ta nalepnica bude odlepljena.

"Lažna država Kosovo pritvorila je tri naša sugrađanina, kojima je jedini greh taj što su otišli na svetu srpsku zemlju kako bi svedočili ljubav prema Visokim Dečanima. Ovakvo postupanje teroriste Kurtija i njegovih epigona, kao i ćutanje međunarodne zajednice pokazuje da su Srbi koji žive na Kosovu i Metohiji kao i Srbi koji dolaze na Kosovo i Metohiju apsolutno nezaštićeni i uvek je pitanje časa kada će se desiti progon od strane bulumente UČK, koja se sada presvukla u neke druge uniforme", kaže za RT Balkan Spasoje Tomić, urednik portala "083" iz Nikšića.

Prema njegovim rečima, "ćutanje Ministarstva vanjskih poslova Crne Gore očigledan je znak nemoći države Crne Gore."

"Jer ne radi se o građanima Papua Nove Gvineje već o građanima CG, pa su samim tim kako resorni ministar tako i cijela Vlada bez izuzetka morali promptno reagovati na način da izvrše diplomatsku ofanzivu za momentalno puštanje na slobodu potpuno nevinih ljudi. Ipak, kako kaže jedna lepa pesma, ako treba čekaćemo i hiljadu Vidovdana, čekaćemo i dočekati da ostvarimo ono što priželjkujemo a sve je to sažeto u jednoj lepoj rečenici DOGODINE U PRIZRENU", kaže Tomić.

I dok se čeka reakcija Ministarstva vanjskih poslova CG, oglasila se Eparhija budimljansko-nikšićka SPC iz koje su uhapšeni mladići.

"Ljudska nam je dužnost najsvetija da tim povodom uputimo protest albanskim institucijama u južnoj srpskoj pokrajini, koje ovom drakonskom merom pokušavaju da zastraše hodočasnike koji iz svih krajeva sveta godinama pohode svetinju hrama pod zaštitom UNESKA. Pritvaranje trojice nikšićkih hodočasnika besmisleno je i uzaludno, tim više što je inkriminisani natpis urezan u srce i dušu svakog hodočasnika manastira Visoki Dečani koji poziva na duhovnu visinu i izdizanje iznad ljudskih slabosti svakog čoveka, pa bio on i trenutni vlastodržac na Kosovu i Metohiji“, stoji u saopštenju Eparhije Budimljansko-nikšićke.

Ovaj incident, navodi se dalje u saopštenju Eparhije, iziskuje poseban osvrt i "najoštriju osudu ponižavajućeg odsustva reakcije države Crne Gore, njenog ministarstva za spoljne poslove i njene Vlade koji nisu stali u zaštitu svojih građana, nezakonito lišenih slobode i ljudskih prava za koja se, po svoj prilici, samo deklarativno i selektivno zalažu".

"Jednako je neobjašnjivo i neopravdano odsustvo predstavnika ambasade Crne Gore u Prištini na slavi manastira Visoki Dečani, zajedno sa svojim narodom čije interese i prava bi trebali da štite. Ničim opravdana pasivnost državnih institucija Crne Gore u ovom slučaju je još jedan pokazatelj nepravičnog odnosa prema građanima pravoslavne veroispovesti i srpske nacionalnosti, kojim se zapravo urušavaju državne institucije, a sama država desuverenizuje i unižava'', navedeno je u saopštenju.

Iz ove Eparhije je saopšteno da ''ukoliko državni organi Crne Gore ne stanu u zaštitu trojice mladića iz Nikšića, crnogorskih državljana, naših sugrađana i vernika, shvatićemo to kao poruku da je Crna Gora odustala od sebe kao suverene, pravne države koja postoji zbog svojih građana o čijem blagostanju, pravima i slobodama treba da brine, ma gde se nalazili".

"U Boga se nadamo i Njemu se molimo da se probudi glas savesti u srcu i umu onih koji su izabrani od naroda da služe narodu i državi, sledeći zakone, pravdu i istinu", saopšteno je  iz Eparhije Budimljansko-nikšićke.

Hapšenje trojice mladića osudio je i gradonačelnik Nikšića Marko Kovačević. On je zahvalio Kancelariji za KiM Vlade Srbije koja je dodelila advokate trojici uhapšenih Nikšićana.

Reagovao je i poslanik Ujedinjene Crne Gore Vladimir Dobričanin koji je naveo da se radi o "Kurtijevom teroru" i pokušaju da Srbe "odvrati od poseta svojim svetinjama".

Dobričanin je kritikovao i izostanak reakcije crnogorskih zvaničnika izjavo "da je nedopustivo da se na to ćuti" i dodao da su "braća iz Nikšića krenuli na hodočašće".

"Osećaj gađenja je prevelik za ovaj moj hirurški želudac koji izdržava sve ali ovu sramotnu tišinu NE! Da je, ne daj Bože, neko u Srbiji, na graničnom prelazu, zadržao duže od desetak minuta bilo kog montenegrinskog srbomrsca, digla bi se politička kuka i motika. Sve one NVO koje se natrpaše srebrnjaka i evrića upravo na ovoj mržnji utrkivale bi se koja će jače i bolje da prokune Srbe i Srbiju. Međutim, kada se to dešava našoj braći, našim građanima koji u svom nacionalnom prefiksu ne zaboraviše da su Srbi, eeeee to je onda šovinizam, nazadno, nije evropski!", naveo je Dobričanin.

Diplomatski odnosi Crne Gore i tzv. Kosova uspostavljeni su 10. januara 2010. godine. Posle odsustva bilo kakve reakcije, ostaje otvoreno pitanje da li Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore smatra da je u redu ići u zatvor za natpis "Kosovo je Srbija"?